Środa, 2.12.2020, Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Pstrokate kolory znikną z budynku z "wieżyczkami". Zobacz jak zmieni się obiekt przy Bałuckiego

20.01.2016, 12:00:48 Rozmiar tekstu: A A A
Pstrokate kolory znikną z budynku z "wieżyczkami". Zobacz jak zmieni się obiekt przy Bałuckiego
Wizualizacja do koncepcji odnowy kolorystyki budynku przy ul. Bałuckiego 4-5 (autor Euro-Projekt Grzegorz Latecki)

Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków przy ul. Bałuckiego zmieni swoją kolorystykę. Bijące po oczach barwy jego elewacji zastąpią stonowane kolory, które wtopią się w otoczenie. - Wielu elblążanom kolory tego budynku niezbyt się podobały. Słyszałem wiele negatywnych komentarzy na ten temat. Gotowy już projekt przewiduje, że budynek kolorystyką nawiązywał będzie do sąsiadującej z nim Willi Syrena - mówi Henryk Wojciechowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Parkowa.

Budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Bałuckiego 4-5, składa się z 4-5 kondygnacji, z 45 lokali mieszkalnych, 15 lokali użytkowych i 10 garaży. Jego budowę zakończono w czerwcu 1999 r. Od samego początku wyróżniał się w swoim otoczeniu. Budynek posiada niecodzienną bryłę, z której na pierwszy plan wychodzą dwie okrągłe "wieżyczki". Dość odważna jak na tamte czasy była również kolorystyka jego elewacji. Do dziś tworzą ją jasne, jaskrawe barwy. Na szczęście już wkrótce widok ten ma szansę się zmienić.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Parkowa w Elblągu, do której budynek przy Bałuckiego 4-5 należy, ma w planach jego termomodernizację. Obiekt zostanie docieplony, a co za tym idzie zmieni także kolorystykę elewacji. Ta będzie bardziej stonowana. Nawiązywać będzie do kolorystyki powstającego w sąsiedztwie budynku Willi Syrena. Tym samym z jej ścian znikną pstrokate barwy, które wielu elblążanom niezbyt się podobały. Elbląska spółdzielnia zamierza na ten cel pozyskać środki unijne.

Obecnie mamy już zgromadzoną wszelką niezbędną dokumentację, w tym projekty budowlane i audyt energetyczny obiektu. Czekamy już tylko na ogłoszenie naboru wniosków na ogłaszany przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie konkurs. Ten według zapowiedzi marszałka, wystartować ma jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 600 tys. zł. Połowę tej kwoty miałoby stanowić dofinansowanie z Unii Europejskiej. Mamy dużą szansę na pozyskanie tych funduszy

- ocenia Henryk Wojciechowski, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Parkowa w Elblągu.

Władze "Parkowej" zapowiadają, że inwestycja ruszy od razu, gdy Spółdzielnia otrzyma środki (co ma nastąpić jeszcze w tym roku). Same roboty miałyby potrwać 3-4 miesiące.

Jeżeli nie uda się ich zdobyć, to inwestycję wykonamy albo ze środków własnych, albo posiłkując się kredytem. Jako Spółdzielnia jesteśmy zdeterminowani, by zrealizować to zadanie

- zaznacza prezes Wojciechowski.

W podobnym zakresie Spółdzielnia Parkowa zamierza dokonać termomodernizacji jeszcze dwóch innych swoich budynków - przy ul. Traugutta 27 i 37. Oba obiekty wielorodzinne powstały w połowie lat dziewięćdziesiątych i też wymagają docieplenia wraz z odnową elewacji. Wnioski o dofinansowanie ich modernizacji zostaną złożone, podobnie jak w przypadku budynku przy Bałuckiego, do tego samego konkursu unijnego.

 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%75.0 %25.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. 1-4 - Adrian Sajko, 5-8 - Euro-Projekt Grzegorz Latecki


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +21
  ~ stgh
  Środa, 20.01

  Chyba prezesa z Parkowej "przekonali" ci z Syreny żeby zrobił remont bo psuje im wizerunek i się mieszkania nie sprzedają w apartamentowcu.

 2. 2
  --2
  ~ ale
  Środa, 20.01

  szaro jak w PRL-u

 3. 3
  --2
  ~ Art
  Środa, 20.01

  I niby ten biało-szary ładniejszy? Całe miasto jest w pastelowych kolorach a ktoś co chwila wciska między to biało-szary budynek. Co na to plastyk miejski?

 4. 4
  +4
  ~ Aga
  Środa, 20.01

  Zaraz każą Muzyczną przemalować, bo za mało szarości w życiu...

 5. 5
  +4
  ~ zatorzanka
  Środa, 20.01

  Jednej pani ,drugiej pani się mie podoba a kto to zapłaci?Te panie.

 6. 6
  --2
  ~ ruta
  Środa, 20.01

  Opanujcie się wpadamy w paranoje, za dużo szrości ,szare zycie to my mamy a świat ma być kolorowy.

 7. 7
  +14
  ~ SZARY
  Środa, 20.01

  Pastelozie mówimy stanowcze NIE!

 8. 8
  +7
  ~ as
  Środa, 20.01

  powiem tak, ten budynek akurat dobrze ze bedzie mial taki kolor

 9. 9
  +9
  ~ to_jest_to
  Środa, 20.01

  Jeszcze zielony dach sąsiedniego budynku do wymiany na inny kolor i będzie dobrze :)

 10. 10
  +8
  ~ Tomasz
  Środa, 20.01

  BRAWO BRAWO! Tak trzymać, idąc z nurtem z współczesnych założeń urbanistycznych Elbląg stanie się ciekawszym miastem. Przeróbmy całą pastelozę!!!!! Mimo tej post moderny (okropnej), budynek będzie wyglądał znacznie lepiej!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4807269573212