Sobota, 10.06.2023, Imieniny: Bogumil, Malgorzata, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Krytej pływalni przy ul. Sadowej nie będzie. Inwestor całkowicie wycofał się z planów jej budowy

12.11.2015, 11:00:44 Rozmiar tekstu: A A A
Krytej pływalni przy ul. Sadowej nie będzie. Inwestor całkowicie wycofał się z planów jej budowy
Fot. Adrian Sajko

Grupa Wodna z Elbląga nie wybuduje krytej pływalni przy ul. Sadowej. Firma w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 16 planowała zrealizować obiekt o wielkości 1200 m2. Mimo zdobycia unijnego wsparcia, inwestorowi nie udało się pozyskać kredytu na jego realizację. Budowa nigdy więc nie ruszyła. Wobec nie wywiązania się z podpisanej z Miastem umowy na zabudowę działki, inwestorowi groziły naliczane od tego roku kary. Elbląska firma po rozmowach z Magistratem zdecydowała się więc zwrócić Miastu nieruchomość.

Przypomnijmy, że firma Grupa Wodna z Elbląga działkę przy ul. Sadowej 4, nabyła od Miasta w drodze przetargu w 2010 r. Nieruchomość o powierzchni ok. 4 tys. m2, przeznaczona jest pod budowę krytej pływalni z parkingiem. Inwestor zamierzał na niej postawić jednokondygnacyjny, podpiwniczony obiekt o wielkości 1200 m2. Znaleźć się w nim miała hala z dwoma nieckami basenowymi. Obiekt miał być przeznaczony głównie do nauki i doskonalenia pływania dla grup zorganizowanych. Miał być także dostępny dla wszystkich elblążan, zainteresowanych wejściami indywidualnymi.

Budowa pływalni miała ruszyć jeszcze w 2010 r. i potrwać około 8 miesięcy. W tym celu inwestor przygotował projekt budowlany i uzyskał wszystkie pozwolenia. Zdobył także unijne dofinansowanie na jego realizację. Ostatnim brakującym elementem miało być pozyskanie kredytu. Niestety żaden z banków nie zdecydował się na jego udzielenie. Z tego też powodu elbląska firma   musiała zwrócić środki unijne.

To był jednak dopiero początek jej problemów. Zgodnie z podpisaną z Miastem umową, inwestora wciąż wiązały terminy zabudowy nieruchomości. Do 31 grudnia 2014 r. elbląska firma miała wybudować fundamenty basenu, z kolei do końca tego roku zakończyć jego budowę. W przypadku nie wywiązania się z powyższych zobowiązań, Grupie Wodnej groziły dodatkowe opłaty roczne w wysokości 10% wartości nieruchomości za pierwszy rok. Za każdy następny rok opłata ta miała podlegać zwiększeniu o dalsze 10% tej wartości.

Wspólnie z Miastem szukaliśmy rozwiązania tego problemu. Przygotowaliśmy kilka wariantów, które wiązały się ze zmianą projektu budowy pływalni. Niestety żaden z nich nie był realny do wykonania ze względu na uwarunkowania formalno - prawne. Wobec wyczerpania naszych możliwości, postanowiliśmy oddać Miastu działkę. To było najrozsądniejsze, co mogliśmy zrobić. Pięć lat temu podjęliśmy pewne ryzyko, ale nam się nie udało. Nie załamujemy jednak rąk i działamy dalej

- tłumaczy Marcin Trudnowski, właściciel Grupy Wodnej.

W związku z brakiem realizacji inwestycji w terminie, do końca tego roku nieruchomość przy ul. Sadowej 4 wróci ponownie we władanie Miasta. W październiku odbyło się spotkanie z inwestorem w tej sprawie.

Użytkownik wieczysty wyraził zgodę na rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego bez zwrotu pierwszej opłaty, która będzie zaliczona na poczet należności wobec miasta. Przygotowywane jest porozumienie w tej sprawie. W związku z tym nie są naliczane kary umowne za rok 2015

– informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 12.11

  Warto poda nazwę banku oraz nazwisko dyrektora, który akurat w tym przedsięwzięciu widział ryzyko ? To absurd! Redakcjo! Proszę uzupełnić tekst o nazwę baku i nazwisko dyrektora!!

 2. 2
  +12
  ~ m.
  Czwartek, 12.11

  Bank nie dał kredytu, bo nasze CRW "Dolinka" miałoby konkurencję....

 3. 3
  +19
  ~ rrr
  Czwartek, 12.11

  No to teraz nic tylko Biedronke stawiać!!11

 4. 4
  +6
  ~ realista
  Czwartek, 12.11

  O to niedobrze, bo juz slyszalem ze naczelne marudy elblaskie wolaly po co nam kolejny basen w Elblagu.

 5. 5
  +20
  ~ powiec
  Czwartek, 12.11

  Ja bym tu akurat nie widział spisku, ponieważ prawie każdy basen w Polsce jest deficytowy, a do prywatnego basenu miasto dopłacać nie będzie. Z resztą przekonamy się o tym za rok jak będa oficjallne dane ile trzeba dopłacić do CRW Dolinka.

 6. 6
  --1
  ~ k786
  Czwartek, 12.11

  nie dostał kredytu, ponieważ Elbląg jest nierentowny i ma za półdarmo, a nawet za darmo , do dyspozycji CRW Dolinka

 7. 7
  +10
  ~ E.
  Czwartek, 12.11

  Tak to jest - jak można miastu (MOSiR"owi) robić konkurencję?! Jak ktoś śmie! Tak wygląda wolny rynek w Polsce. Kolejnego Lidla albo Biedrę postawić będzie GIT :-( :-( :-(

 8. 8
  +12
  ~ janosik
  Czwartek, 12.11

  Mosir jest deficytowy, Dolinka - też niedługo okaże się że trzeba do niej dopłacać kilka milionów rocznie. Taki mały prywatny basenik kompletnie nie ma sensu ekonomicznego !!! Zresztą w niedalekiej Ostródzie, ichniejszy aquapark jest już do kupienia od komornika za niecałe 7mln pln........

 9. 9
  +13
  ~ AM ale już nie koniecznie
  Czwartek, 12.11

  Oczywiście konkurencja z miastem i miejscowymi kacykami przypomina kopanie się z koniem, ale istnieje drugie dno całej sprawy - zamknięty basen przy Robotniczej. Miasto nie jest w stanie udźwignąć tego zagadnienia logistycznie jak i finansowo a jakiekolwiek przedłużenie stanu niemocy będzie powodować katastrofalną degradacje tego obiektu ze wszystkimi konsekwencjami. Skoro, więc miasto nie daje rady może przekazać w dzierżawę lub użytkowanie całe przedsięwzięcie, aby nie umarło śmiercią podobną do wielu zabytków i obiektów tych ziem – w każdej chwili służę bogatym zestawieniem – niestety tylko nekrologów

 10. 10
  +7
  ~ tylko
  Czwartek, 12.11

  Tylko patrzec jak pływalnię przy ul.Robotniczej zaczną rozbierac po tym jak ta opisywana pływalnia nie powstanie.WSZYSTKO ro********ić to tylko obecni potrafią .Przykład amfiteatr-ogrodził i co ????

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.17249584198