Niedziela, 25.09.2022, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Protesty nic nie dały. W Janowie powstanie elektrownia wiatrowa

06.03.2015, 10:40:24 Rozmiar tekstu: A A A
Protesty nic nie dały. W Janowie powstanie elektrownia wiatrowa
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (źródło: www.legnica.naszemiasto.pl)

 Wkrótce rozpocznie się budowa elektrowni wiatrowej w Janowie. Starosta Powiatowy Elbląga w styczniu wydał decyzję, która zezwala na realizację tego przedsięwzięcia. Wstrzymywane było ono od wielu lat, w 2011 roku odbyła się nawet pikieta protestująca przeciwko tej inwestycji. 

 
Elektrownia wiatrowa Janowo VESTAS V52 powstanie na działce nr 57, obręb Janowo, gmina Elbląg. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydał 7 stycznia 2015 roku Starosta Elbląski  firmie ENERTOP  Sp. z  o.o z Warszawy. 
 
Powierzchnia terenu, która zostanie przeznaczona pod budowę elektrowni wraz z drogą dojazdową i placem eksploatacyjnym wynosić będzie średnio ok. 3600 m kwadratowych. Na czym polega planowane przedsięwzięcie?
 
Zostanie wybudowany generator wiatrowy posadowiony na wieży o konstrukcji stalowej, rurowej i wysokości 145 m n.p.t. Wysokość samej wieży będzie wynosiła 100 m. Wiatrak będzie składał się z 3 łopat, a średnica śmigła wynosić będzie 90 metrów. 
 
 
Turbina wiatrowa o nazwie Games Eolica G 90 2.0 MW to turbina wiatrowa 3-łopatkowa, ustawiona czołowo do wiatru, z regulowanym skokiem wirnika oraz aktywnym ustawieniem kąta odchylenia. Wirnik ma trzy łopatki ze sterowaniem pełnozakresowym, łożyskami układu regulacji skoku oraz piastę
 
– czytamy w Karcie Przedsięwzięcia pochodzącej z 2011 roku.
 
Elektrownia wiatrowa składa się z wirnika i gondoli umieszczonej na wieży. Do najważniejszych elementów elektrowni wiatrowej należy właśnie wirnik, który zmienia energię wiatru na energię mechaniczną. Wirnik obraca się z prędkością od 15 do 30 obrotów na minutę. Przekładnia następnie zwiększa tę prędkość do 1500 obrotów na minutę. Przekładnia połączona jest z wałem szybkoobrotowym, który następnie łączy się z generatorem. Generator natomiast zmienia energię mechaniczną w energię elektryczną. 
 
Elektrownia nie wymaga doprowadzania wody ani odprowadzana ścieków. W związku z tym będzie pracowała bez obsługi stałej. 
 
Ponadto inwestor zamierza wybudować wewnętrzną drogę o szerokości około 5 metrów w celu dojazdu do elektrowni. Wykonana zostanie z płyt drogowym lub nasypowe z półspółi wzmocnionej geokratą. Droga dojazdowa zostanie połączona z istniejącą drogą, która aktualnie znajduje się na działce nr 170. W sąsiedztwie obiektu powstanie plac eksploatacyjny, na którym podczas montażu i nawracania jednostek transportowych będzie stał dźwig. 
 
 
- Miejscem przyłączenia elektrowni wiatrowej jest linia napowietrzna 15 kV AFL 3x70 nr 5000, wyprowadzoną z pola nr 17 GPZ EC Stara. Elektrownia wiatrowa połączona będzie z miejscem przyłączenia za pomocą kabla energetycznego ziemnego. Miejscem dostarczenia energii elektrycznej będą zaciski prądowe przewodów linii napowietrznej 15 kV, na rozłączniku słupowym, sterowanym radiowo, od strony zasilania – dowiadujemy się z Karty Przedsięwzięcia.
Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ stefan
  Piątek, 06.03

  jak nie chcą elektrowni to zabrać durniom prąd i dać świeczki albo łuczywo

 2. 2
  +12
  ~ ja
  Piątek, 06.03

  Wreszcie rozsadek a nie ciemnota.

 3. 3
  +3
  ~ Julia
  Piątek, 06.03

  Nie bądź taki mądry, z pewnością nie mieszkasz w pobliży przyszłego wiatraku. Najlepiej się wypowiadać na ten temat pozytywnie, [pod warunkiem, że nie będzie on w pobliżu naszego domu, mieszkania, działki.

 4. 4
  +5
  ~ kawasaki turbo
  Piątek, 06.03

  a wy durnie powiedzcie kto czerpie zyski z tych śmigieł ? lalunia barbie ken ?

 5. 5
  0
  ~ stefan
  Piątek, 06.03

  Julia. jesteś pewna że chleb lub owoce jesz nieszkodliwe

 6. 6
  +4
  ~ Mors
  Piątek, 06.03

  Ciekawa jestem tylko na czyich terenach powstanie?

 7. 7
  --6
  ~ k8598
  Piątek, 06.03

  w powiecie rzadzi PO i ma w du...... to co myślą mieszkańcy ( akurat 6 latki na topie). współczucie dla okolicznych mieszkańców, dla reszty spaskudzony krajobraz. Kto ma kasę ten rządzi , jak w III świecie

 8. 8
  +5
  ~ JASNOWIDZ
  Piątek, 06.03

  Lepsze elektrownie wiatrowe jak atomowe . A wogóle kto może dogodzić naszemu społeczeństwu ?Może PUTIN .ktory dał przyklad sobie obciął uposażenie , a nasi dostojnicy co na to ?Też trzeba ciąć kasę i jak najszybciej póki do wyborów jest jeszcze trochę czasu ,

 9. 9
  +8
  ~ wsab
  Piątek, 06.03

  rozumiem że powstanie 1 wiatrak , i o co tyle krzyku,niedawno wokół wsi Postomino gm ustka ,pobudowano 42 turbiny westasa, o tych samych parametrach,i jakoś nikt we wsi nie protestuje ,wręcz są zadowoleni ,bo wieś ma kilka baniek z podatków płaconych przez tauron,o rolnikach którzy dostają co miesiąc 2500 zł, za wydzierżawienie na 30 lat płachetka gruntu wielkości kilku arów, nie ma co mówić

 10. 10
  +8
  ~ uczcie sie od
  Piątek, 06.03

  Jak miło popatrzeć jak w woj.Pomorskim tuż obok Elbląga powstaje wiatrak przy wiatraku mowa o elektrowniach wiatrowych.Oni myślą tylko w tym bagiennym województwie przykład idzie z olsztyna.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1920280456543