Niedziela, 19.05.2024, Imieniny: Mikolaj, Piotr, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Unia przesadzi nas do tramwajów? Na rozwój trakcji Elbląg chce pozyskać 60 mln zł

12.08.2014, 10:52:00 Rozmiar tekstu: A A A
Unia przesadzi nas do tramwajów? Na rozwój trakcji Elbląg chce pozyskać 60 mln zł
Fot. arch. redakcji

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tramwaje były uważane za przestarzałe i mniej nowoczesne środki transportu, niż autobusy. Mieszkańcy miast przypomnieli sobie o nich dopiero przed dekadą: tramwaj jest bowiem pojazdem znacznie bardziej ekologicznym. Ale o tym, że popularne "przecinaki" wróciły ponownie do łask, to przede wszystkim możliwość dostępu samorządów do funduszy unijnych. Nowa perspektywa w tej kwestii także obiecuje wiele - do tego stopnia, że Elbląg planuje pozyskać na rozbudowę i zmodernizowanie miejskiej trakcji tramwajowej i jej bazy 60 mln zł. Czy uda nam się w pełni wykorzystać tę szansę?

Według danych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIR) w latach 2007-13 z unijnej kasy na tramwaje wydano łącznie 5,3 mld zł - podaje wczorajsza Gazeta Wyborcza. W tej statystyce swój udział miał także Elbląg - W perspektywie 2007÷2013 realizowano w Elblągu dwa projekty drogowe, które uwzględniały w swoim zakresie przebudowę istniejącej trakcji tramwajowej - mówi Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta miasta Elbląg. - Była to przebudowa drogi wojewódzkiej 503 od Placu Słowiańskiego do ul. Obrońców Pokoju oraz przebudowa drogi powiatowej w ul. Gen. Grota Roweckiego, wraz z jej układem komunikacyjnym.

Oba projekty były wykonywane z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. W skład przebudowy DW 503 wchodziła także przebudowa infrastruktury tramwajowej: torowiska z przystankami, sieć trakcyjna oraz zasilanie. Szacunkowy koszt robót tramwajowych wyniósł tu ok. 23 mln zł brutto (całość prawie 99 mln zł). W przypadku przebudowy DW 504 zrealizowano tu roboty dla potrzeb trakcji tramwajowej w postaci torów i sieci trakcyjnej, kabli zasilających, sygnalizacji  drogowej w wysokości 9,4 mln zł. (całość - ponad 22 mln zł).

Samorząd elbląski nie chce poprzestać tylko na tych zadaniach; wykorzystując szansę, jaką daje nowa perspektywa unijna 2014-2020 będzie się starał o pozyskanie 60 mln zł na rozbudowę i zmodernizowanie miejskiej trakcji tramwajowej i jej bazy - Do Kontraktu Terytorialnego Województwa Warmińsko - Mazurskiego Miasto Elbląg zgłosiło przedsięwzięcie pod roboczą nazwą: „Budowa trakcji tramwajowej w ciągu ulic Gen. Grota–Roweckiego i 12 Lutego w Elblągu wraz z zakupem nowych wagonów oraz modernizacją bazy zajezdniowej - mówi Monika Borzdyńska.

Plany są ogromne: m.in. budowa nowego odcinka trakcji w ul. 12 Lutego o długości 1,785 km toru pojedynczego, czterech peronów tramwajowych, przebudowę stacji prostownikowej „Szpitalna”, zakup nowych wagonów tramwajowych oraz modernizacja bazy zajezdniowej przy ul. Browarnej - Realizacja budowy nowego odcinka trakcyjnego kosztowałaby ok. 12 mln zł., zakup nowych wagonów to kwota ok. 44 mln zł., a modernizacja bazy zajezdniowej  - ok. 4 mln zł - wylicza rzeczniczka prezydenta. - Na budowę linii tramwajowej w ul. 12 lutego opracowano i zatwierdzono projekt budowlany – dodaje Monika Borzdyńska. - Nie sprecyzowano jeszcze ostatecznie ilości, typów i rodzajów wagonów tramwajowych, które mają być zakupione oraz nie opracowano jeszcze dokumentacji dotyczącej modernizacji bazy zajezdniowej.

To jednak nie wszystkie zadanie, które miały szansę powalczyć o nowe, unijne pieniądze: samorząd rozważał także inne projekty, jako możliwe do zgłoszenia i realizacji w ramach dofinansowania z UE: budowę nowego odcinka torowo – sieciowego w ul. Armii Krajowej na kwotę  5 mln zł., modernizację istniejących torowisk  na kwotę 13 mln zł., zakup używanych wagonów tramwajowych wraz z ich modernizacją za 10 mln zł. oraz zakup nowego taboru tramwajowego o wartości  27 mln zł. - Nie zostały one jednak zgłoszone do konkretnych programów operacyjnych - dodaje Monika Borzdyńska.

"Plany są po to, żeby je mieć" - powiedział kiedyś były już Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak. Miejmy nadzieję, że Elbląg nie prześpi swojej szansy w staraniach o unijne pieniądze. Na razie wszyscy czekamy na trzeci wagon typu M8C, który samorząd odkupił od niemieckiego Augsburga, a który w fabryce w Biskupcu k. Poznania przechodzi obecnie gruntowny remont. Na elbląskich szynach powitamy go jednak nie wcześniej niż w 2015 roku.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Wtorek, 12.08

  Ja widze zupełnie inne potrzeby niż budowa trakcji na ulicy 12 Lutego, która i tak jest świetnie skomunikowana dzięki liniom autobusowym. Przede wszystkim remonty torowisk w ciągu ulic Grunwaldzkiej i Królewieckiej, tak aby mogły po nich się poruszać tramwaje Pesa. Następnie przedłużenie linii nr 2 Królewiecką do Fromborskiej i dalej w kierunku Bielan, Próchnika. I niekoniecznie muszą to być torowiska podwójne. Mamy w Elblagu wagony Duwag M8C, ktore posiadają drzwi po obu stronach, tylko nikt nie umie lub nie chce z tego skorzystać. Myslę że warto by tez rozwazyć tory na ul. Żeromskiego i skomunikowanie Szpitala Miejskiego z Wojwódzkim. Po co mają aż trzy linie jeździć najczęściej prawie bez pasazerów i jeden tramwaj za drugim na Druską?

 2. 2
  +10
  ~ Te 60 baniek mają być na prawdę na inwestycje, a nie do kieszeni.
  Wtorek, 12.08

  Czyżyk też zachwalał , że rozbuduje ŚWIATOWID, i co ? pieniążki do kieszeni, tanecznym krokiem wskoczyły a budynek poPRLowski jak stał tak stoi.

 3. 3
  +7
  ~ WYBORCA
  Wtorek, 12.08

  Bez Ściem proszę. Nic dodać nic ująć do Twojego wywodu. Nie można pozwolić na powielanie błędów Nowaczyka i Słoniny.

 4. 4
  +6
  ~ buduj a nie to won
  Wtorek, 12.08

  Temu Panu CZ.A.ze Światowida nigdy juz nie uwierzy moja rodzina i znajomi a bajeczki to do przedszkola niech idzie opowiadac!!!!!!

 5. 5
  +12
  ~ czarowanie
  Wtorek, 12.08

  olsztyn dostaje lekką reką dofinansowania od wszystkich bo g***o mieli a Elbląg miasto równe olsztynowi jest kopane i wała dostaje.Konkretne pieniądze i budowanie a nie obietnice wywody.DOSYC mamy obietnic CZYNY!!!!!!!!!!!!!!!

 6. 6
  +11
  ~ elblażanin
  Wtorek, 12.08

  Już dawno w Elblągu miały byc rozbudowywane linie tramwajowe i co -obiecanki.olsztyn buduje wszystko od nowa i nowe tramwajowe wagony a Elbląg ?????????????????Na dodatek olsztyn zabrał stary Elbląski wagon tramwajowy teraz niech oddadza jeden nowy tramwaj które zakupili.

 7. 7
  +7
  ~ najpierw myśleć
  Wtorek, 12.08

  Każdy rozsądny rządzący zaczyna od tego, co tak naprawdę jest potrzebne. Czy inwestycja jest potrzebna i jakie korzyści przyniesie. Unia daje tylko część środków, resztę trzeba zapłacić w ramach wkładu własnego. Nie chodzi o to, by wydać pieniądze, bo dają, tylko wydać je mądrze.

 8. 8
  0
  ~ apel
  Wtorek, 12.08

  Ludzie czasami już takie bzdury wypisują, że szkoda gadać. Ma dyrektor Świadowida jakiegoś "wielbiciela", który przy każdej sytuacji wypomina mu, że nie rozbudowuje gmachu. Jakby ten wielbiciel nie wiedział, że trzeba wygrać konkurs. Konkursy mają to do siebie, że czasami się wygrywa, czasami przegrywa. A już szczytem głupiego myślenia jest teza, że ktoś wziął pieniądze na rozbudowę, których nie było i jak na razie nie ma do własnej kieszeni. Apeluję o minimum logiki, bo o rozsądek i dobrą wolę to już w ogóle w odniesieniu do niektórych nie warto.

 9. 9
  +1
  ~ pampi - ZAWADA
  Wtorek, 12.08

  " Marzenia te duże i te małe ...warto je mieć " : )

 10. 10
  +4
  ~ do apel
  Wtorek, 12.08

  TROCHE SAMOKRYTYKI-Co prawda boli :były obietnice -były,były makiety i zdjęcia -były.To olsztyn winien i politycy i dyrekcja Światowida że nie ma rozbudowy.Człowiek który obiecuje i nie spełnia tego odchodzi ze stołka .TAK JEST NA ZACHODZIE -UE.A w Polsce klej trzyma dobrze na stołkach.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1166870594025