Czwartek, 8.12.2022, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Teren przy Placu Grunwaldzkim do sprzedaży po raz trzeci. Z roku na rok jest tańszy

23.06.2014, 12:35:55 Rozmiar tekstu: A A A
Teren przy Placu Grunwaldzkim do sprzedaży po raz trzeci. Z roku na rok jest tańszy
fot. arch. red.

Na terenie obejmującym rejon Placu Grunwaldzkiego i ulic Oboźnej oraz Związku Jaszczurczego w przyszłości stanąć mają nowe budynki przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Działkę Miasto próbuje zbyć już po raz trzeci. Pierwszą przymiarkę do jej zbycia wykonano jeszcze w 2012 roku. Kolejny przetarg odbył się w zeszłym roku. Czy rozstrzygnięcie przyniesie trzeci, który planuje się w sierpniu br.? Tym bardziej, że cena za nieruchomość z roku na rok spada - w tej chwili jest mniejsza dokładnie o 185 tys. zł od ceny z pierwszego przetargu.

Nieruchomość, którą Miasto zamierza sprzedać stanowi kompleks o łącznej powierzchni prawie 0,2 ha, która położona jest w centrum Elbląga, u zbiegu ulic 3 Maja i placu Grunwaldzkiego. Sąsiedztwo nieruchomości stanowi zabudowa usługowa oraz mieszkaniowa wielorodzinna z usługami w dolnych kondygnacjach. Plac zabudowany jest 2 budynkami: mieszkalnym i gospodarczym. Oba przeznaczone są do rozbiórki.

Chodzi tu m.in. o kamienicę przy ul. 3 Maja 15, która została przeznaczona do wyburzenia jeszcze w 2012 roku. Niestety Miasto dysponujące skromnym zasobem lokali z odzysku w stosunku do zapotrzebowania, nie znalazło jeszcze zakwaterowania dla rodzin zamieszkujących budynek. Dwa lata temu udało się za to wyburzyć kamienicę, która również znajdowała się w pobliżu, przy Placu Grunwaldzkim 3. Powstały w 1900 r. budynek, w fatalnym stanie, z 7 mieszkaniami i jednym lokalem usługowym, kolidował także z planowaną w tym miejscu inwestycją (budową obiektu wielorodzinnego przy ul. Oboźnej).

Wspomniane dwa budynki, które czekają jeszcze na wyburzenie zostaną rozebrane na koszt potencjalnego nabywcy tego terenu, w terminie 3 miesięcy licząc od dnia wydania nieruchomości w posiadanie jej kupca. Wcześniej jednak budynek mieszkalny przy ul. 3 Maja 15 musi zostać całkowicie wykwaterowany. Miasto przedłużyło o kolejny rok termin wysiedlenia lokatorów budynku. W 2012 roku, gdy teren stanął do sprzedaży w pierwszym przetargu, był to 30 czerwca 2014 roku. W roku bieżącym wykwaterowanie ma nastąpić nie później niż do końca czerwca 2015 roku.

Potencjalny kupiec tego terenu jego zabudowę ma rozpocząć w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia 2016 r. Zakończenia budowy należy spodziewać się 31 grudnia 2018 roku - taki termin wyznaczyło bowiem Miasto. Do tego momentu budynki mają stanąć w stanie surowym zamkniętym, wraz z elewacjami.

W postępowaniu przetargowym znalazł się także zapis o ewentualnych karach, które nabywca działki będzie musiał ponieść: w wysokości 20 tys. zł za każdy miesiąc zwłoki przy rozbiórce wyburzonych budynków, lub dobrowolne poddanie się rygorowi egzekucji do kwoty 0,5 mln zł.

Warto dodać, że z roku na rok zmienia się cena tej nieruchomości. W pierwszym przetargu Miasto za działkę chciało 900 tys. zł. W drugim, teren był już tańszy o 90 tys. zł. W tej chwili koszta za nieruchomość określono na poziome 715 tys. zł.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ wujo
  Poniedziałek, 23.06

  Mogliby Lidla tutaj zbudować.

 2. 2
  +12
  ~ wieśniak
  Poniedziałek, 23.06

  Wiochy już nic nie uratuje! Sprzedają za darmo a potem stoją takie place puste i zarastają lasem.

 3. 3
  --1
  ~ asdf
  Poniedziałek, 23.06

  a biedronka sie zmiesci ??

 4. 4
  +7
  ~ mateusz.el
  Poniedziałek, 23.06

  Tu powinni budować nowy sąd, miejsce idealne: centrum, blisko starego sądu, blisko dworca i komunikacji miejskiej

 5. 5
  0
  ~ Andrzej12345
  Poniedziałek, 23.06

  @mateusz.el Trudno się z Tobą nie zgodzić, jednak wątpliwe, iż grunt w tym miejscu by wytrzymał tak duży budynek.

 6. 6
  +4
  ~ powiec
  Poniedziałek, 23.06

  Wilk w panice wyprzedaje wszystko, byle miasto nie zbankrutowało jeszcze przed wyborami, niestety spełnianie obiecanek wyborczych i utrzymywanie wyborców z MOPSu i komunałek duzo kosztuje!!!

 7. 7
  +1
  ~ mateusz.el
  Poniedziałek, 23.06

  @Andrzej12345: Tego nie wiem, obok jest rzeczka, może i ma to jakiś wpływ. Ale grunt przy Dąbka też sprawiał problemy. Zresztą przy obecnej technologi nie ma takich kłopotów, których się nie da rozwiązać, jedynym problemem są $$$ ;)

 8. 8
  +1
  ~ pampi - ZAWADA
  Wtorek, 24.06

  Fakt ewentualny elektorat kosztuje , szkoda , bez zapytania o to innych . Ale co tam ......poklask najważniejszy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2067041397095