Sobota, 15.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Elbląskie zabytki z szansą na dotację. Które odzyskają dawny blask?

07.06.2014, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląskie zabytki z szansą na dotację. Które odzyskają dawny blask?
fot. Adrian Sajko
Trzy elbląskie zabytki ubiegają się obecnie o dotację, którą przyznaje Miasto ze środków własnych na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Z początkiem czerwca minął termin składania takich wniosków w II transzy dotacji. Swój blask mogą odzyskać trzy przepiękne elbląskie kamienice przy ul. Zacisze, Malborskiej i Zamkowej. W sumie zawnioskowane kwoty pieniężne zamykają się w granicach ponad 350 tys. zł. Kto z tej trójki będzie miał szczęście?
 
Wnioski na prace remontowe w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków mogły składać podmioty, które posiadają tytuł prawny do obiektu wpisanego indywidualnie do rejestru zabytków, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, czy trwałego zarządu i nie są zaliczone do sektora finansów publicznych.
 
Jak informuje Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego UM w Elblągu, do 2 czerwca br.  do ratusza wpłynęły trzy takie wnioski. O finansową pomoc w II transzy starają się zarządcy nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe, a pomoc finansowa ma dotyczyć renowacji zabytkowych, elbląskich kamienic.
 
Malborska 47 - tam gdzie kończy się "stare", a zaczyna "nowe" miasto
 
O najwyższą kwotę dofinansowania, w imieniu Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości przy ul. Malborskiej 47 w Elblągu, zawnioskował Zarządca Nieruchomościami, Marian Muła. 300 tys. zł miałoby zostać przeznaczonym na prace remontowo-konserwatorskie elewacji frontowej od strony północnej i wschodniej remontu fasady kamienicy mieszczańskiej, powstałej w końcu XIX wieku. Zawnioskowana kwota miałaby pokryć ponad 98 proc. oszacowanej na to zadanie ceny.
 
Warto wspomnieć, że w marcu 2005 roku kamienica ta została wpisana do rejestru zabytków w zakresie swojej bryły, zewnętrznej elewacji i klatki schodowej z sieniami.

 
Zamkowa 15 i 16 – samotne żagle na obrzeżach starówki...
 
Te dwie kamienice w rejestrze miejskich zabytków figurują prawie od ćwierćwiecza; dokładnie od czerwca 1990 roku. Obydwie kamienice pochodzą z początku XX wieku. Niestety, pęknięcia na ścianach zewnętrznych i brak ich odpowiedniej izolacji spowodowane brakiem modernizacji, odbiły swoje piętno na budynkach.
 
Obecnie o dotację zawnioskował tu Zarządca Wspólnot Mieszkaniowych działający w imieniu lokatorów – 38 130 zł miałoby tu zostać przeznaczone na sporządzenie ekspertyzy technicznej wraz z opracowaniem prac konserwatorskich, inwentaryzację budowlano-konserwatorską i przeprowadzenie badań konserwatorskich (stratygraficznych) na elewacjach obiektu – podaje Łukasz Mierzejewski. - Dodatkowo miałby zostać wykonany projekt budowlany zgodnie z przepisami prawa budowlanego w zakresie naprawy pęknięć na ścianach zewnętrznych i izolacji ścian podziemia budynków, mający na celu zabezpieczenie zabytku i zahamowanie procesów destrukcji, oraz opracowanie projektu kolorystyki budynku w oparciu o badania stratygraficzne.

 
Zacisze 2 – dawna willa Adolfa Neufeldta
 
Ta przepiękna willa pochodzi z III ćwierćwiecza XIX wieku; w tym czasie budynek wraz z obiektami fabrycznymi należał do Adolfa Neufeldta, właściciela fabryki wyrobów blaszanych i emaliowanych. Jej historia jest bardzo bogata; w czasie II wojny światowej mieszkalny pałacyk przemianowano na Urząd Pracy. Po wojnie część zakładów fabrycznych wyburzono; dzięki temu odsłonięto cześć willi. Pałacyk-willa w latach 90. XX wieku została odrestaurowana, a godne uwagi są tu przede wszystkim jej przepiękne wnętrza, zwłaszcza sufity.
 
Wnioskodawca – spółka „Sadkowo” z Wojciechów k. Miłakowa - złożyła wniosek o przyznanie dotacji, która ma objąć program prac konserwatorskich i restauratorskich renowacji elewacji budynku z orzeczeniem technicznym. Całość tego projektu zamyka się w kwocie  20 tys. zł; spółka zawnioskowała o przyznanie 16 tys. zł, czyli pokrycie 80 proc. całkowitego kosztu zadania,
 
 
Który z zabytków będzie miał szczęście otrzymać finansowe wsparcie? Kluczowa staje się tu kwota, którą może zaoferować miasto na taką pomoc. W poprzedniej transzy, która datowana była na pierwszą połowę obecnego roku, dotację otrzymały: Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości przy ul. Trybunalskiej 17, parafia Kościoła p.w. św. Antoniego Padewskiego przy ul. Strumykowej 38 oraz Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości z ul. Juliana Fałata 29-31/33. Wartość dofinansowania zamknęła się wtedy w kwocie ponad 132 tys. zł.  Obecnie, w II transzy, w puli pozostało do rozdysponowania dokładnie 38 534 zł. Ostateczną decyzję w sprawie przyznania finanswego wsparcia, po wcześniejszym zaopiniowaniu przez komisję, podejmie Rada Miejska.
 
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Galeria / Elbląskie zabytki z szansą na dotację: Malborska 47, Zamkowa 15 i 16, Zacisze 2 ( zdjęć 45 )
Dodano: 2014-06-07 | fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ mieszkaniec
  Sobota, 07.06

  A kiedy " Joński " zacznie remont zabytkowego pałacyku na ul. Stoczniowej ?

 2. 2
  --8
  ~ RED
  Sobota, 07.06

  Może Ratusz wesprze działania uczelni , by jak najszybciej zakończyć remont Pałacyku , przy Stoczniowej , zostalo ,tak niewiele prac .,a obiekt będzie służył mieszkańcom Elbląga , ma tam być Klub Studencki . Zachęcam działaczy PiS ,którzy pełnią obecnie funkcję trzech prezydentów miasta do większego zaangażowania takze w tematy nie związane z bieżącą polityką , a bardzo istotne dla elblążan.

 3. 3
  --4
  ~ Klantein
  Sobota, 07.06

  Platforma dłuzej rzadziła w Elblagu i jakos wam nie odnowili tego pałacyku?PIS rzadzi zaledwie kilka miesiecy i juz wymagacie cudów.

 4. 4
  +5
  ~ Elg.
  Sobota, 07.06

  A może tak właściciele nieruchomości zaczną sami sobie remontować swoją własność a nie żebrać.Miasto i konserwator powinni karać mandatami za sukcesywne doprowadzanie zabytków do ruiny w końcu mamy po coś tych leni ze Straży Miejskiej.RED jeśli nie stać było Jońskiego to po co brał ten pałacyk? A może czekają cwaniaczki aż miasto da na remont a potem sprzedadzą za miliony!

 5. 5
  +8
  ~ dlaczego????????
  Sobota, 07.06

  Dlaczego Elbląg musi czekać na pieniądze na odnowienie kamieniczek.olsztyn już dawno powinien równo podzielić pieniądze a jak jest widzimy wszystko na olsztyn a ochłapy na Elbląg.CZY wreszcie Elbląscy politycy zaczniecie się upominać czy boicie się olsztyna???Miały być dwa równorzędne miasta a jest odwrotnie.

 6. 6
  +4
  ~ janusz
  Sobota, 07.06

  Jak znam życie i realia , PiS i ich przedstawiciel Wilk, spieprzą sprawę... Zakład ?

 7. 7
  +5
  ~ rencista
  Sobota, 07.06

  Klantein , sorry ,ale pis rządzi nie parę miesięcy ale już zaczął drugi rok ,a przygotowywał się kilkanaście lat , a się za bardzo nie napracował dla miasta , rozpoczęcie budowy basenu / bez zezwolenia / , zamkniecie wystawy w Galerii El. i postawienie dwóch ławek dla osób starszych na pl. Slowiańskim . Oczywiście palacyk ,to nie zarzut do Wilka ,czy Hajdukowskiego ,ale warto interesować się całością miasta i dbać niezaleznie ,czy prywatne ,czy miejskie , przecież ,jak przed domkiem będę miał lekki balagan ,to straż miejska zaraz się pojawia z mandatem , choć to wlasnośc absolutnie prywatna.. Ale w naszym mieście są równi prywatni i równiejsi .Niektórzy kilkanaście lat mogą mieć totalny burdel na 5500 m2 dzialce w samym centrum miasta , czy na ul. Nowej i Ratusz mowi ok.

 8. 8
  +8
  ~ A budynek dawnego biurowca Zakładów Mięsnych ELmeat?
  Niedziela, 08.06

  Powiecie, ze prywatny, należący do E"Leclerc, ale czy len-konserwator zabytków nie może zmusic własciciela do remontu?

 9. 9
  +2
  ~ zofia
  Niedziela, 08.06

  za czasów PRL - u najważniejszą osobą był I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR ,i nie było tematu ,by był nie do zalatwienia , bo coś tam, coś tam . Dziś prezydent Wilk na każdy zgłoszony problem od mieszkańców ma natychmiast gotową wykrętną odpowiedż , z że teren prywatny , a właściciel za granicą , a nie ma funduszy , a są ważniejsze , a musi się zapytać Hajdukowskiego ,a brak planu , który będzie może za 2 lata . To po co nam właściwie tacy prezydenci , bez inwencji , z opóznionym dzialaniem , nie wiem , nie znam się , nie mogę . zapytam prezesa . Elbląg potrzebuje nowoczesnych rzutkich ,zdecydowanych , prospołecznych gospodarzy Miasta , nie mamy już czasu na sondowanie sprawności kolejnych działaczy z partyjnego namaszczenia.

 10. 10
  0
  ~ babcia
  Niedziela, 08.06

  Przy okazji tematu odnowy zabytków , dlaczego widać dowolną możliwość w wymianie okien ??? Przecież to jest koszmar co się dzieje!!! Każdy montuje okna wg własnego widzimisię !!! Sądzę , że powinien być przepis regulujący tą sprawę. Piękne budynki są oszpecone oknami jak popadnie !!! Wydaje mi się , że urbanista miasta powinien nałożyć obowiązek na ,czy to na ZBK czy na wspólnoty aby ujednolicić okna w danym budynku. Za mim ktoś chce wymienić okno powinien skonsultować z zarządzającym budynkiem i uzyskać zgodę na kształt okna , kolorystykę , bo to co się wyprawia jest okropne !!! Budynki na Malborskiej do odnowienia, czy również dotyczy to ujednolicenia okien , sądzę że tak !!! bo jeśli wpisany do rejestru zabytków to dotyczy to również okien !!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4722628593445