Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Modernizacja staromiejskich ulic. Remont będzie, potrzeba tylko... pieniędzy na jego wykonanie

05.09.2013, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Modernizacja staromiejskich ulic. Remont będzie, potrzeba tylko... pieniędzy na jego wykonanie
fot. Monika Skowrońska
Ciężko po nich przejść lub przejechać. Niektóre wyglądają tak, że trudno je nazwać ulicami. Fragmenty popękanego asfaltu, wybrakowanej kostki, często zupełny brak chodników. Do tego notoryczny brak miejsc parkingowych. Mowa o zaniedbanych uliczkach na Starym Mieście. Remont, do którego szykują się w ratuszu, ma to zmienić. Czy jednak w zadłużonym budżecie miasta, w przyszłym roku i latach kolejnych, znajdą się pieniądze na ich kompleksową modernizację?

Starówka to chluba Elbląga i wizytówka naszego miasta. Jej charakterystyczny klimat tworzy nie tylko wyjątkowa zabudowa ale również nawierzchnie ulic z kostki brukowej. Lekko pofałdowane powierzchnie licowe, łagodne, falujące, zaokrąglone krawędzie i naroża  tworzą ten wyjątkowy obraz nawierzchni, których jednak ogólny stan pozostawia wiele do życzenia. Na niektórych fragmentach staromiejskich ulic widać wyraźne zapadnięcia i wyboje. Kostki są zniekształcone, popękane i wykruszone - zapewne pod wpływem  działania sił i wahań temperatury. Nierówności bruku z powodu pochylenia się kostek, powstają najpewniej od wysysania przez opony samochodów piasku ze spoin, wskutek szybkiego obracania się kół samochodowych.

Dlatego trzy newralgiczne ulice Starego Miasta – i pozostające w bardzo złym stanie – Wieżowa, Studzienna i część Rybackiej miały przejść gruntowny lifting. W 2011 roku elbląski Magistrat starał się o dofinansowanie do tego przedsięwzięcia z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej „Litwa - Polska – Rosja”. W tym celu powstał nawet Program Funkcjonalno - Użytkowy Przebudowy i rozbudowy systemu dróg na Starym Mieście w Elblągu. Jednak udział miasta w tym konkursie nie doszedł do skutku. Nieaktualna jest również stara, opracowana w 2004 r. dokumentacja projektowa  przebudowy ulicy Studziennej i ulicy Wieżowej.

Będzie więcej miejsc postojowych

Wobec tego, jesienią zeszłego roku Urząd Miejski rozpisał przetarg na stworzenie nowego projektu przebudowy tych ulic. Jego zakres obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy: całej ul. Studziennej o długości około 175 m (od skrzyżowania z ul. Wodną do skrzyżowania z ul. Stary Rynek), całej ul. Wieżowej o długości około 160 m (od skrzyżowania z ul. Stary Rynek do skrzyżowania z ul. Pocztową) oraz odcinka ul. Rybackiej o długości około 90 m (od skrzyżowania z ul. Wodną z dowiązaniem do wcześniej wykonanej przebudowy wschodniego odcinka ul. Rybackiej).

Projekty, osobne dla każdej ulicy, dotyczyć będą wymiany i budowy nowych nawierzchni dróg, budowy miejsc postojowych i zjazdów oraz przebudowy i rozbudowy ciągów pieszych. Planuje się, że jezdnie wykonane zostaną z kostki kamiennej, a chodniki z płyt kamiennych oraz kostki kamiennej. Zakres inwestycji przewiduje również przebudowę lub budowę urządzeń drogi tj. oświetlenie i odwodnienie ulic.

Zadanie zostało rozpisane do 2015 r. Jeszcze w zeszłym roku, za poprzedniej władzy zadecydowano, że w latach 2012-2015 na powyższe zadanie znajdzie się 3 mln zł. W tym też dokumencie, znalazło się także zadanie dotyczące przebudowy dwóch innych staromiejskich ulic - Klasztornej i ul. Kuśnierskiej. Jego realizację zaplanowano do 2014 r. Pełna dokumentacja projektowa przebudowy ulic Studziennej, Wieżowej i odcinka Rybackiej miała być gotowa do końca maja 2013 r.

Miejska kasa pusta. Miasto na remont staromiejskich ulic poszuka pomocy w funduszach norweskich

W związku z tym, ze kwietniowe referendum dokonało przetasowań na szczeblu lokalnym, a obecny stan finansów miasta pozostawia wiele do życzenia, postanowiliśmy zapytać Urząd Miejski o dalsze plany przebudowy tych ulic - W wyniku postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego umowę zawarto z Biurem Projektów Budownictwa Komunalnego Sp. z o.o. z siedzibą ul. Wigilijna 6-7, 82-300 Elbląg – informuje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta miasta. - Wynagrodzenie za wykonanie przedmiotu umowy wynosi 92 619 zł. brutto. W zakres przedmiotu zamówienia wchodzi wykonanie dokumentacji projektowej i przygotowanie oraz złożenie do Departamentu Urbanistyki i Architektury UM kompletnego wniosku o pozwolenie na budowę. Pozwolenie na budowę zgodnie z obowiązującymi przepisami pozwala na rozpoczęcie wykonywania robót budowlanych na podstawie dokumentacji projektowej w terminie trzech lat od uprawomocnienia się pozwolenia.

Pozostaje jednak pytanie, czy znajdą się na to środki. Tu jednak zaczynają się przysłowiowe „schody”. Miasto na wykonanie tego zadania będzie szukało dofinansowania - Planuje się złożenie wniosku o dofinansowanie projektu w partnerstwie z Parafią św. Mikołaja na rewitalizację Starego Miasta, polegającego na rewitalizacji wnętrza Katedry oraz modernizacji ul. Studziennej, Klasztornej, Kuśnierskiej wraz z parkingiem – podaje rzecznik prasowy prezydenta. - Realizacja zakresu rzeczowego przewidziana jest na lata 2015-2016 w przypadku otrzymania dofinansowania z funduszy norweskich oraz EOG.

Dodatkowo Rada Miejska będzie także jesienią rozpatrywała plan budżetu i podejmowała ostateczne decyzje.
 
 
 
AS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Ulice Starego Miasta w Elblągu ( zdjęć 25 )
Dodano: 2013-09-05 | fot. Monika Skowrońska 
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ toro
    Czwartek, 05.09

    zapraszam na ul. ŚW.Floriana tam jest dużo lepiej...

  2. 2
    0
    ~ CocoRosie
    Czwartek, 05.09

    "Starówka to chluba Elbląga i wizytówka naszego miasta." Jakie miasto, taka chluba i wizytówka, chciałoby się powiedzieć...

  3. 3
    0
    ~ Benek
    Czwartek, 05.09

    Mandat dla Mazdy i Citroena ze zdjecia nr 2 oraz dla Saaba i Forda ze zdjęcia nr 2!! W strefie zamieszkania można parkować tylko w miejscach wyznaczonych, a nie... wolna amerykanka. Tak samo nie wiem co za baran postawił znak "P" na początku ulicy Rybackiej, tak, że można parkować na trawniku po prawej stronie - w czasie deszczu robi tam się bagno. I to ma być wizytówka naszego miasta?

  4. 4
    0
    ~ pampi
    Czwartek, 05.09

    takie problemy jakie są opisane ze Starówki , występują również na osiedlach . Gdzie ulice osiedlowe finansują sami mieszkańcy a ulice miejskie miasto. I jakoś nikt nie płacze , chociaż nie jest wcale lepiej .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.7499859333038