Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Miasto już tu nie pomoże!

04.09.2012, 11:56:11 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto już tu nie pomoże!
fot. AS

Niezagospodarowany teren, znajdujący się obok dawnego kina Syrena od lat oburza elblążan. O tej nieruchomości krążyły różne informacje – na terenie tym miał powstać sklep sieci Tesco lub kolejna galeria handlowa. Mówiło się również o tym, że inwestor, do którego teren ten należy, planował uruchomienie tam centrum handlowo-biurowo-usługowego z miejscami na mieszkania. Te plany to jednak nadal tylko pobożne życzenia.

Jakie plany ma inwestor w stosunku do działki, która od wielu lat odstrasza swoim wyglądem, tego nie wiadomo. Newralgiczna nieruchomość stoi w centralnej części Elbląga, obok innej niezagospodarowanej arendy - działki pod apartamentowce „Willa Syrena”, które do tej pory pozostają jedynie smutnym widmem tego, co miało być wizytówką tego rejonu miasta.

Inwestor o działce zapomniał?

Sprawę niezagospodarowanego terenu w okolicach ul. 3 Maja opisaliśmy na łamach naszego serwisu jeszcze w lutym 2011 roku. Jak się dowiedzieliśmy, prezydent Grzegorz Nowaczyk spotkał się wtedy z właścicielem tej działki. Okazał się on być elblążaninem. Na spotkaniu tym zostały zestawione plany zagospodarowania przestrzennego tego rejonu miasta i systemu dróg wewnętrznych z projektem inwestora. Okazało się wtedy, że koncepcje te, w znacznym stopniu, pokrywają się ze sobą. - Inwestor wyjechał ze spotkania zadowolony szukać źródeł finansowania tej inwestycji -  poinformował nas prezydent Nowaczyk.

To właśnie wtedy zaczęły pojawiać się informacje, że na tym terenie powstać ma centrum handlowo-usługowe z miejscami na nowe mieszkania.

Niestety, od tamtej pory z działką nic się nie stało, a ona sama sprawiała coraz więcej problemów. Jako że teren, od strony drugiej feralnej inwestycji – Willi Syrena, jest niczym niezabezpieczony, na działkę zaczęły wchodzić osoby bezdomne. Wraz z nadejściem ciepłych dni urządzili oni sobie tam dzikie legowiska, które przeszkadzają i bulwersują mieszkańców okolicznych bloków.

W związku z tym, że inwestor w zasadzie terenem się nie interesuje, wraz z nadejściem każdego kolejnego lata pojawia się także inny, ważny problem. Mowa o zieleni, która rozrasta się do tego stopnia, że utrudnia poruszanie się przechodniów po chodniku znajdującym się tuż obok działki.

Co na to Miasto?

Wielokrotnie na naszą redakcyjna skrzynkę przychodziły maile od czytelników, zaniepokojonych fatalnym stanem tej działki. Za każdym razem interweniowaliśmy w tej sprawie do Biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. Jesienią zeszłego roku dostaliśmy odpowiedź od prezydenta Grzegorza Nowaczyka, który wyjaśniał, że Miasto nie jest stroną w tej sprawie, bo mimo, że niewielka część tej działki (1277 m kw) jest jego własnością, to zdecydowana większość nieruchomości (4475 m kw) należy do inwestora.

Niewielka część tej działki, która należy do Miasta była jednak w użytkowaniu wieczystym inwestora. W zasadzie, jedynie do tej części działki Miasto mogło stosować sankcje finansowe  wynikające z ustawy o gospodarce nieruchomościami: za użytkowanie wieczyste tego terenu naliczane są dodatkowe opłaty roczne. Ponadto, jak informował nas prezydent,  Miasto w dalszym ciągu miało zachęcać właściciela terenu do jego efektywnego zagospodarowania.

Minął kolejny rok, a problem nie znikł. Działka w pełnej krasie zieleni stoi nadal, przewrócił się jedynie blaszany płot, okalający teren nieruchomości, jakby zachęcając do zwiedzenia dżungli, która tam wyrosła. Mieszkańcy nadal borykają się z takimi samymi problemami, a elblążan nadal kłuje w oczy i boli fakt niezagospodarowania terenu, który mógłby się stać wizytówką Elbląga w jego centralnej części.

Dzisiaj Miasto w sprawie rzeczonej, dzikiej działki, zabiera głos już zgoła inny od tego, jakim mówiła przez ostatnie dwa lata. - Sytuacja prawna nieruchomości jest uregulowana – informuje rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta, Anna Kleina -  Nieruchomość składa się z 3 działek, których właścicielem jest ta sama osoba fizyczna – mówi. -  Żadna z tych działek nie stanowi własności Miasta.

Elbląski Magistrat nie posiada również informacji, co do dalszego zagospodarowania tego terenu. Nie wiadomo również czy właściciel tej działki w najbliższym czasie planuje w jakikolwiek sposób zagospodarować ten teren, lub go uporządkować -  Nie posiadamy informacji, jakie plany ma inwestor – mówi Anna Kleina.

Wygląda więc na to, że Miasto nie jest już właścicielem żadnej z części tej działki. I w związku z tym, nie ma również żadnej mocy prawnej, by zastosować w stosunku do inwestora sankcje finansowe - Nieruchomość w całości stanowi własność prywatną – wyjaśnia Anna Kleina - Zastosowanie "sankcji finansowych" z tytułu jej niezabudowania nie jest możliwe.  Właściciel nieruchomości nie jest natomiast zwolniony z obowiązku utrzymania porządku i czystości – podkreśla rzeczniczka prasowa UM -  Egzekwowaniem obowiązków porządkowych zajmuje się Straż Miejska, która od lat nakłada na właściciela mandaty, kierowała też wnioski do sądu o ukaranie. Zasądzane były surowe grzywny.

Historia tej działki jest długa i splątana jak gąszcz zieleni ją porastający. Teraz, cała nadzieja na jakiekolwiek zmiany, leży tylko w gestii właściciela tego terenu. Patrząc jednak na bytność tej nieruchomości przez ostatnie lata, trudno powiedzieć, czy jej historia doczeka się w końcu szczęśliwego zakończenia.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 8

%62.5 %37.5
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 5 )


Komentarze do artykułu (49)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ ds
  Wtorek, 04.09

  Ale wielka tajemnica czyja to działka, wystarczy z rejestru gruntów wziąć wypis i już.

 2. 2
  +10
  ~ Biedronka
  Wtorek, 04.09

  Niech Biedrona kupi i po sprawie!

 3. 3
  +29
  ~ xxx
  Wtorek, 04.09

  Radni podejmą uchwałę i wywłaszczą dziada na potrzeby publiczne, bo tam parking albo rondo potrzebne. Uczciwego człowieka to za darmo wywłaszczą i ***o zrobi, a tu gość nas....ł w środku miasta i nie ma mocnych. ;D

 4. 4
  +14
  ~ JesusAlvaro
  Wtorek, 04.09

  Proponuję utworzyć ogród botaniczny;) Znaczy się sam z siebie już takowy powstał, pozostaje tylko podkosić co trzeba tu i tam. I proszę jaka atrakcja turystyczna: pierwszy prywatny ogród botaniczny w centrum dużego miasta!:D Można by go wpisać w powstającą Strategię Promocji pod hasłem np. "Zielony Elbląg" albo "Elbląg przyjazny naturze" tudzież "Elbląg - zielone płuca Żuław":)

 5. 5
  +24
  ~ 1
  Wtorek, 04.09

  Kto sprzedał ten teren? Niech idzie do paki za tak skonstruowaną umowę sprzedaży! Ludziom, jeśli uda się kupić skrawek ziemi w tym mieście pod budowę domku, mają wyznaczony, konkretny okres do kiedy ma stać budynek, albo mają być wylane fundamenty. Tutaj jakiś cwaniak drugiemu cwianiakowi sprzedał działeczkę i koniec kropka. Skandal!

 6. 6
  +14
  ~ sd
  Wtorek, 04.09

  To ma byc inwestor? To jest po ***ola, a nie inwestor.

 7. 7
  +12
  ~ Freshmind
  Wtorek, 04.09

  To jest przepiękny przykład tzw sukcesji ekologicznej

 8. 8
  +9
  ~ as
  Wtorek, 04.09

  Działkę posiada pewnie niejaki Marcin P.

 9. 9
  +13
  ~ Kocham Elbląg
  Wtorek, 04.09

  I dalej bogatemu ***o zrobią!!! Ciekawe tylko,czy te wszystkie grzywny i mandaty płaci???Ja to już bym siedział,a z nim nie może sobie poradzić nawet PREZYDENT !!! Tym powinien zająć się ktoś wyżej postawiony,bo tu mi coś śmierdzi!

 10. 10
  +21
  ~ złośliwy
  Wtorek, 04.09

  Proponuję raz w tygodniu wysyłać pseudo inwestorowi strażnika miejskiego z bloczkiem mandatowym. I każdego tygodnia kazać zapłacić mandat z górnej półki. Za brak lub niewłaściwy stan ogrodzenia, za bałagan, za co tylko można. Zgodnie z przepisami karać gościa.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5470869541168