Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Po szkolnych korytarzach tylko wiatr hula... (sprostowanie)

21.08.2012, 07:00:10 Rozmiar tekstu: A A A
Po szkolnych korytarzach tylko wiatr hula... (sprostowanie)
fot. archiwum redakcji

Już za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny. Opalona i wypoczęta młodzież powróci do szkolnych ław, a na korytarzach znowu zabrzmi dzwonek na lekcje. Jednak nie wszystkie placówki w Elblągu otworzą swoje wierzeje dla uczniów po raz kolejny. W naszym mieście jest jedna, która od ponad roku świeci pustkami, a schody tej ongiś dumnej szkoły, oblegane dawniej przez młodzież, teraz zarastają na potęgę chwastami.

Tą niegdyś dumną placówką, jest Gimnazjum nr 5, mieszczące się przy ul. Agrykola, dla którego właśnie zaczyna się drugi rok smutnej historii... jego remontu. Bo też i remont, który, paradoksalnie miał pomóc w odzyskaniu dawnej świetności tego budynku, stanowi w chwili obecnej największy problem i staje się powoli przyczyną upadku tej szkoły. Do naszej redakcji przychodzi ostatnio wiele maili od czytelników, zaniepokojonych faktem braku jakichkolwiek postępów przy renowacji Gimnazjum nr 5. „Dojdzie do tego, że jedyny podmuch życia, zamiast młodzieży, będzie niósł wiatr, śmiało hulający po pustych korytarzach szkoły” – pisze rozgoryczony czytelnik.

Już w kwietniu br. zwracaliśmy się do Biura Prasowego z prośbą o wyjaśnienie dotyczące stanu przygotowań do remontu budynku Gimnazjum. — Umowa o dofinansowanie Projektu „Termomodernizacja oświatowych obiektów użyteczności publicznej w Elblągu”, zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2010 r., przewiduje termomodernizację 6 elbląskich obiektów szkolnych. — wyjaśniał wtedy Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego UM. Przewidziano w tym planie także i remont Gimnazjum nr 5.

Jednak termomodernizacja budynku nie ruszy, jak zakładano w tym roku. Jeszcze pod koniec 2011 roku przeprowadzono kontrole i przeglądy stanu sprawności technicznej i wartości użytkowej budynku szkoły przy ul. Agrykola, które wykazały jego obniżoną funkcjonalność z uwagi na stan techniczny właśnie. W związku z tymi problemami, wykonawca robót, warszawska firma „PROJECT - SYSTEM" wystąpił z wnioskiem do Miasta o dokonanie przesunięć w harmonogramie robót termomodernizacyjnych, tak aby umożliwić ich realizację dopiero po uporaniu się ze wszystkimi problemami technicznymi obiektu - docelowo w 2013 roku.

Tak minęła zima, a przez ten okres szkoła była ledwo dogrzewana, co – jak również zauważyli już wcześniej nasi czytelnicy - skutkowało dużą wilgocią i zagrzybieniem budynku. A bezcenna hala tartanowa – dawna chluba gimnazjum, była sukcesywnie zalewana przez zapchaną instalację kanalizacyjną.

Dopiero wiosną 2012 roku, w kwietniu, dla budynku Gimnazjum nr 5 został opracowany aktualny audyt energetyczny, a który wymagał wykonania aktualizacji wcześniejszej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, opracowanej w 2007 roku. Audyt i dostarczenie całej dokumentacji zajęło inwestorowi prawie 4  miesiące. Dopiero w lipcu Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie robót dodatkowych.

Formalnością było wygranie tego przetargu przez firmę „PROJECT - SYSTEM", która jest wykonawcą całej inwestycji, a z którą Miasto podpisało 9 sierpnia br. umowę na wykonanie zadania jakim są roboty dodatkowe w Gimnazjum nr 5.

W szkole ruszają prace dodatkowe

Najprawdopodobniej więc, już w najbliższym czasie, w budynku szkoły ruszą prace obejmujące przebudowę dwóch ścian zewnętrznych w sali sportowej lekkoatletycznej, które wymagają całkowitej termomodernizacji. Audyt bowiem wykazał, że konstrukcja istniejących dwóch ścian osłonowych tej sali wyklucza wykonanie dodatkowej izolacji termicznej zarówno w warstwie wewnętrznej jak i zewnętrznej tej przegrody. Wymusza to zaprojektowanie od podstaw ścian osłonowych dla tego obiektu albowiem istniejące przegrody w warstwie zewnętrznej pokryte są blachą płaską oraz trapezową, pod którymi znajdują się płyty azbestowo-cementowe, a te wycofano już z produkcji ze względu na ich rakotwórcze, szkodliwe działanie. W związku z powyższym koniecznym stało się zaprojektowanie dwóch nowych ścian zewnętrznych sali sportowej lekkoatletycznej.

Roboty dodatkowe w Gimnazjum nr 5 będą również polegały na przebudowie ściany oporowej zewnętrznej fosy doświetlającej pomieszczenia piwniczne, usytuowanej pomiędzy klatkami schodowymi w elewacji wschodniej. Ta z kolei, przez kolejne lata ulegała ciągłemu niszczeniu, stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowania obiektu i tym samym kwalifikowała się do wymiany na nową ścianę oporową, wykonaną w konstrukcji żelbetowej.

Koszt robót dodatkowych został wyceniony na 33 210,00 zł. Niestety, w zamówieniu brak jest informacji o terminie wykonania tego zadania.

Pozostaje więc mieć nadzieję na to, iż kolejna zima nie powstrzyma robotników przed wykonaniem chociaż niezbędnych prac w budynku szkoły. Bo mówienie w tej chwili o „remoncie Gimnazjum nr 5” pozostaje być jednak, nadal, zbyt szumnym stwierdzeniem.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sprostowanie:


„Wykonawcą robót w Gimnazjum nr 5 nie jest „Projekt – System”. Miasto zleciło aktualizację dokumentacji projektowej dla Gimnazjum nr 5, by dostosować posiadaną dokumentację do obowiązujących przepisów. Opracowanie dokumentacji zamiennej powierzono firmie projektowej „Projekt – System”. W trakcie jej wykonywania stwierdzono, że zaistniała konieczność wykonania dodatkowych prac projektowych. Powierzono je Wykonawcy dokumentacji zamiennej, czyli firmie „Projekt – System”.

Dodatkowe prace projektowe obejmują:

- opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy ścian zewnętrznych sali sportowo-lekkoatletycznej w ramach robót termomodernizacyjnych obiektu,

- opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy ściany oporowej zewnętrznej fosy doświetlającej pomieszczenie piwniczne, usytuowanej pomiędzy klatkami schodowymi w elewacji wschodniej.

Dokumentację projektową zamówienia ukończono w sierpniu 2012 r.

Obecnie Miasto prowadzi postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót budowlanych. Ich rozpoczęcie planowane jest w IV kwartale 2012 r.

W roku 2012-2013 w ramach projektu „Termomodernizacja oświatowych obiektów użyteczności publicznej w Elblągu” pozostały do realizacji 3 obiekty szkolne: Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 9, Gimnazjum nr 2. Do końca 2013 roku planowane jest zakończenie wszystkich robót”.

Powyższe informacje podała Anna Kleina, Rzecznik prasowy Prezydenta.

Za zaistniałe błędy przepraszamy.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +31
  ~ poi
  Wtorek, 21.08

  To tylko powiedzieć nowej władzy BRAWO BRAWO BRAWO . Tak jest z mostami ,ulicami też BRAWO

 2. 2
  +18
  ~ bit
  Wtorek, 21.08

  wszystko rozwalą w tym mieście i do ruin i upadku doprowadzą

 3. 3
  +15
  ~ Łukasz23
  Wtorek, 21.08

  Szanowna Firmo PROJECT - SYSTEM: prosimy z szacunkiem potraktować ten budynek, jeden z najbardziej charakterystycznych w naszym mieście. Bez zbędnych bajerów i unowocześnień, bo ta poniemiecka architektura sama się broni.

 4. 4
  +6
  ~ sp16
  Wtorek, 21.08

  a co na ten bałagan mówi pan Pruszak z opozycji ?

 5. 5
  +13
  ~ student
  Wtorek, 21.08

  W tym budynku winna mieścić się Szkoła Sportowa: podstawowa, gimnazjum i liceum i władze miasta nie powinny żałować kasy na jej modernizację lub oddajcie ją PWSZ, może oni znajda fundusze :)

 6. 6
  +8
  ~ zombi
  Wtorek, 21.08

  Jakiś wykręt dyletanctwa zawsze się znajdzie. Jak bym paru rano wezwał na "dywan" i powiedział, że mają graty z biurek pozbierać w karton wszystko by ruszyło z "kopyta"

 7. 7
  +7
  ~ nomad
  Wtorek, 21.08

  Ech, pamietam ta szkole z lat szczeniecych... Kute metalowe porecze z zawijasami, schody po ktorych smigalo sie na kapciach w ekspresowym tempie, gorna salke sportowa z porecza "do baletu", saune, najwyzsze pietro z ktorego sal zerkalo sie niecierpliwie przez okna w oczekiwaniu na koniec lekcji...

 8. 8
  +7
  ~ Jimmy
  Wtorek, 21.08

  Powiem krótko ze władze elbląga to mają na swoich podwórkach ładnie.reszta sie nie liczy.Taka szkoła z tradycjami.Najlepsze lata tam spedziłem.a za chlebem ze granicą teraz trzeba bo nie ma warunków w elblagu zadnych dla młodych ludzi.Pozdrawiam

 9. 9
  +5
  ~ dawna uczennica
  Wtorek, 21.08

  Moja podstawówka najlepsza szkola w miescie najwieksza pamietam jak szłam do zerówki po tych wielkich schodach to było takie przerażające ja taka mała a tu taki olbrzym przedemną stoi,ale jakoś sie dało rade.a dzis przemienią ją w jakis zagraniczny uniwersytet a takie fajne wspomnienia z nią były.poszanujcie ten budynek bo szkoda go zmarnować

 10. 10
  --19
  ~ Nowaczyk OK
  Wtorek, 21.08

  Tam będzie szkoła sportowa. Remont ruszy razem z budowa stadionu, bo będzie to infrastruktura towarzysząca. Nie można od razu różnic wszystkich inwestycji, wiecej cierpliwości, za 2 lata nasze miasto będzie dalej niż przez ostatnie 16 lat.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4205839633942