Poniedziałek, 27.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Elbląskich kierowców czekają 4 lata codziennej katorgi?

04.03.2011, 15:16:51 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląskich kierowców czekają 4 lata codziennej katorgi?
fot. Rafał Kadłubowski / w pierwszej kolejności Miasto zamierza przebudować skrzyżowanie ulic Grota Roweciego i 12 Lutego

Rok 2011 to czas rozpoczęcia w Elblągu dwóch, bardzo dużych i wieloletnich inwestycji drogowych, związanych z przebudową dróg nr 503 i 504. Już w tym roku kierowcy mogą spodziewać się znaczących utrudnień na skrzyżowaniach ulic: Grota Roweckiego - 12 Lutego oraz 12 Lutego - Królewiecka - Teatralna – Nowowiejska. Rozkopane zostaną także ulice stanowiące ciąg drogi 503: Pocztowa, Robotnicza i Browarna.

Dodając do tego, rozpoczęte w 2010 i kontynuowane w tym roku inwestycje, związane z przebudową ulic Traugutta i Chrobrego, miasto może stanąć w obliczu totalnego zakorkowania. Na szczęście Magistrat planuje etapowanie robót, przy maksymalnym zachowaniu ruchu drogowego.

W taki sposób realizowana ma być m.in. przebudowa ulic oraz drogowych obiektów inżynierskich, stanowiących ciąg drogi wojewódzkiej nr 503 w obszarze Elbląga. W pierwszym etapie inwestycji, do realizacji przewidziano odcinek od Placu Słowiańskiego do ul. Obrońców Pokoju. Jest to zadanie wieloletnie. Prace rozpoczną się w tym roku. Ich zakończenie przewidziano w 2013 r.

Podobnie ma być w przypadku przebudowy drogi wojewódzkiej nr 504, stanowiącej odcinek ul. 12 Lutego. Projekt został podzielony na kilka mniejszych etapów rozłożonych na 4 lata. Inwestycja polegać będzie na przebudowie skrzyżowania ulic Gen. Grota – Roweckiego – 12 Lutego,  przebudowie skrzyżowania ulic: 12 Lutego – Królewiecka – Teatralna – Nowowiejska, znajdującego się pomiędzy obu skrzyżowaniami odcinka ul. 12 Lutego, a także przebudowie odcinka ul. Nowowiejskiej i budowie parkingu przy ul. Ratuszowej.

W pierwszym etapie, którego realizacja rozpocząć się powinna w drugiej połowie 2011 r., przewidziano przebudowę skrzyżowania ulic Gen. Grota – Roweckiego – 12 Lutego – Armii Krajowej. Zakres robót obejmuje m.in. przebudowę i budowę ciągów pieszych, ścieżek rowerowych i rezerwację pasa pod budowę trakcji tramwajowej w ulicach Grota Roweckiego i 12 Lutego oraz usunięcie kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną.

- Planowany termin rozpoczęcia inwestycji to II połowa 2011r., a planowany termin jej zakończenia IV kwartał 2012 r. Szczegółowy harmonogram oraz zakres robót ustalony zostanie po wyborze wykonawcy robót, w postępowaniu przetargowym i uzależniony będzie od terminu jego rozstrzygnięcia – informuje Kamil Czyżak z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Miasto na wykonanie prac obejmujących I etap inwestycji, pozyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013.

Także w tym roku rozpocząć się powinna przebudowa skrzyżowania ulic: 12 Lutego - Królewiecka - Teatralna - Nowowiejska oraz przebudowa odcinka ul. Nowowiejskiej. Planowany termin rozpoczęcia prac to IV kwartał 2011r. lub I kwartał 2012 r., planowany termin zakończenia Miasto wyznaczyło na IV kwartał 2012r.

- Etapy te będą realizowane ze środków własnych Gminy Miasta Elbląg przy współudziale środków inwestora realizowanej Galerii handlowo - usługowej Porto 55 – potwierdza Kamil Czyżak.

Obie inwestycje mają bowiem związek z budową galerii handlowej Porto 55. Dlatego też na podstawie zawartej w maju 2010 r. trójstronnej umowa pomiędzy Gminą Miasto Elbląg, Elbląską Spółdzielnią Mieszkaniową „Sielanka” oraz Sjaelso Poland Beta Sp. z o.o., inwestor Porto 55 zobowiązał się pokryć część kosztów tego projektu.

W zakres tego zadania wchodzi m.in. budowa nowej wyspy rozdzielającej od strony ul. 12 Lutego oraz wyspy rozdzielającej na ul. Nowowiejskiej, przebudowa wlotów i wylotów skrzyżowania oraz realizacja dodatkowego pasa ruchu dla pojazdów skręcających w prawo w ul. Teatralną na wlocie z ul. Płk. Dąbka,.

Kolejnym zadaniem będzie przebudowa odcinka ul. 12 Lutego, pomiędzy obu wspomnianymi skrzyżowaniami. Prace polegać będą na zmianie przekroju ulicy na ulicę dwujezdniową z budową wyspy rozdzielającej, w której w latach kolejnych planuje się budowę trakcji tramwajowej. W ramach tego zadania, Miasto chce także wybudować parking przy ul. Ratuszowej. Inwestycja jest przewidziana w 2013 r. i w całości będzie finansowana ze środków własnych Miasta.

W sumie realizacja wszystkich etapów tego projektu pochłonie ponad 25 mln zł. W tym roku na ten cel przeznaczone zostaną środki w wysokości 2,2 mln zł.

1 marca Urząd Miejski ogłosił przetarg na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy realizacji tej  inwestycji. Zadaniem zwycięskiego podmiotu, będzie przygotowanie, zarządzanie i nadzór nad realizacją całego  projektu. Umowa obowiązywać będzie przez 4 najbliższe lata. Otwarcie ofert zaplanowano na 18 kwietnia.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%71.4 %28.6


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ asd
  Piątek, 04.03

  zakończa 1 etap budowania drogi , a zaczną 4 etap to już ten pierwszy będzie dziurawy :)

 2. 2
  +4
  ~ emeryt
  Piątek, 04.03

  mam nadzieję ,że w pierwszej kolejności odcinek jezdni od feniksu do I LO i w prawo do ronda przy Banku millenium i Alstom przeksztalci sie w końcu w 4 pasmowy

 3. 3
  --1
  ~ elblążanin z musu
  Piątek, 04.03

  może niech zaczynają kończą i kolejne zaczynają?? Bo to bezsensu Warszawską ile już robią?? I kiedy ją skończą?? Co prawda jest przejezdna ale na skończoną to mi nie wygląda. No chyba że buduje się drogi by były zamknięte. Czemu ten Elbląg w każdym celu to porażka??

 4. 4
  +12
  ~ Goth
  Piątek, 04.03

  No i warto się przemęczyć, aby w końcu układ komunikacyjny miasta został zmodernizowany. Galeria Porto 55 i drogi 503 i 504 są potrzebne miastu. Więc nie traktuję tego jako męczenie się, a raczej jako oczekiwanie na pozytywne zmiany w Elblągu - w końcu !

 5. 5
  +4
  ~ zatoja
  Piątek, 04.03

  Ludzie, czy Wam cokolwiek kiedykolwiek pasuje? marudzicie, ze mamy bylejakie drogi. O co chodzi tym razem?

 6. 6
  +1
  ~ E-G
  Piątek, 04.03

  ZA 2.2 ML ZŁ TO ZA WIELE NIE NAROBIĄ TO CHYBA JAKIŚ ŻART ...NA TEN ROK 2.2 TO WYSTARCZY NA ŁATANIE DZIUR W TYCH PSEUDO ULICACH

 7. 7
  +4
  ~ endrju
  Piątek, 04.03

  Przecież Nowowiejska była robiona z 2 lata temu i jest w zaje stanie o co tu chodzi ? Sienkiewicza by zrobili bo tam to tylko ternówką sie do przejechać pozdrawiam mądre głowy :)

 8. 8
  +1
  ~ PATRIOTA
  Piątek, 04.03

  ale niech to zrobia porzadnie a nie pseudo filme wezna i pulowe do kieszeni wezna zamiast na drogi . za kim skoncza to te dziury powstana na nowo

 9. 9
  --3
  ~ florek jedzący parówkę
  Piątek, 04.03

  I tramwaje,i każdemu po przenośnym przystanku.Ech,tramwaj w ciągu ul.12go Lutego,tylko czubek mógł to wymyślić.Cała komunikacja miejska wpompowana w 12go Lutego i Płk.Dąbka,a po obrzeżach miasta prawie nic.A nie lepiej tramwaj przez 2 mosty,ten przy 1000-lecia,most Heniusia S.,kierunek Warszawska,torowisko łączyłoby się przy Pl.Słowiańskim.

 10. 10
  +7
  ~ Krzysiek
  Piątek, 04.03

  zamiast się cieszyć to trzeba wylać swe żale na forum... całkiem smutne to jest... PS pozdrawiam wszystkich zadowolonych z remontów dróg

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5439410209656