Niedziela, 26.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Elbląg otrzyma 55 mln zł z funduszy unijnych

29.12.2010, 12:37:39 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg otrzyma 55 mln zł z funduszy unijnych
Miasto otrzyma m.in. dofinansowanie na przebudowę drogi 503

Pieniądze pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego władze Elbląga przeznaczą na przebudowę drogi 503, wyposażenie Elbląskiego Parku Technologicznego oraz organizację Święta Chleba. Marszałek Województwa, zarządzający regionalnym programem operacyjnym, podpisze z prezydentem Elbląga 30 grudnia 2010 roku trzy umowy o dofinansowanie.

Zarząd Województwa wdrażający Regionalny Program Operacyjny podpisał już blisko 1300 umów. Wśród nich znalazły się kluczowe dla Warmii i Mazur inwestycje. Długo oczekiwana przebudowa drogi 503 zakończy się w 2013 roku. Inwestycję w granicach Elbląga przeprowadzą władze miasta, natomiast odcinek Elbląg-Tolkmicko-Podgrodzie zmodernizuje Samorząd Województwa.

- Przebudowa drogi nr 503 pochłonie blisko 200 mln zł. Dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu większość tej kwoty pokryją fundusze unijne - komentuje Marszałek Jacek Protas.

1. „Przebudowa ulic oraz drogowych obiektów inżynierskich stanowiących ciąg drogi wojewódzkiej nr 503 w obszarze miasta Elbląga - Etap I od Placu Słowiańskiego do ul. Obrońców Pokoju”.

Cel strategicznym projektu jest: wzrost dostępności komunikacyjnej regionu i miasta Elbląga poprzez rozbudowę i unowocześnienie infrastruktury drogowej warunkującej rozwój regionalny.

Na terenie Elbląga droga wojewódzka nr 503 prowadzi ulicami Rycerską, Pocztową, Robotniczą, Browarną i Mazurską, natomiast po wyjściu z Elbląga biegnie nad Zalewem Wiślanym do Tolkmicka. Stanowi ona jedną z głównych arterii komunikacyjnych w mieście, obsługując razem z drogą wojewódzką nr 504 ruch północ-południe w jego obrębie.
Trasa ta stanowi jedną z głównych arterii komunikacyjnych Elbląga, łącząc jego ścisłe centrum z rozwojowymi terenami północnymi i północno-zachodnimi, w tym z dzielnicą Modrzewina-Południe, gdzie zlokalizowane są m.in. tereny elbląskiej podstrefy Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Elbląski Park Technologiczny.
Zakres Projektu obejmuje przebudowę odcinków DW 503:
- Odcinek 1. od Placu Słowiańskiego do Al. Armii Krajowej
- Odcinek 2. od Al. Armii Krajowej do ul. Królewieckiej
- Odcinek 3. Al. Armii Krajowej (fragment)
- Odcinek 4. od ul. Królewieckiej do ul. Teatralnej
- Odcinek 5. od ul. Teatralnej do ul. Brzeskiej
- Odcinek 6. od ul. Brzeskiej do ul. Obrońców Pokoju
oraz przebudowę i budowę niezbędnego funkcjonalnie układu ulic oraz usuniecie kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną.

Całkowite koszty projektu: 77 548 646,41 (kwalifikowane + niekwalifikowane: usunięcie kolizji)
Koszty kwalifikowane projektu: 73 773 655,97
Kwota dofinansowania: 51 641 559,15

Rzeczowe zakończenie projektu: 2013-07-31
Finansowe zakończenie projektu: 2013-12-16

2.Elbląskie Święto Chleba- edycja VI i VII.

Celem strategicznym projektu jest: zwiększenie potencjału konkurencyjności lokalnych przedsiębiorstw poprzez aktywne współuczestnictwo w tworzeniu i kształtowaniu rynku produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych jako atrakcyjnej alternatywy rozwoju województwa W-M.

Przedmiotem przedsięwzięcia będzie organizacja dwóch edycji imprezy ( IX 2011r./ IX 2012r.) "Elbląskie Święto Chleba i Tradycyjnego Pieczywa Regionalnego" na Starówce w Elblągu ukierunkowanych na wspieranie wytwarzania i promocji produktów regionalnych (głównie wyrobów piekarniczych) i umożliwienie ich wytwórcom zaprezentowania swojej oferty produktowej. Atrakcyjne dla mieszkańców i przyjezdnych wydarzenie (jednodniowe) o charakterze jarmarku, gdzie motywem przewodnim jest chleb będzie nawiązywało do legendy "piekarczyka", który w 1521r. uratował miasto przed najazdem Krzyżaków, w ciągu 2 lat będzie promować wyroby piekarnicze oraz ludzi, dzięki którym na naszych stołach pojawia sie chleb. W/w wyroby regionalne to m.in. pieczywo, słodycze, rękodzieło i sztuka ludowa, ceramika, zabawki, odzież, biżuteria, wyroby ekologiczne itp. Podczas święta zostaną zrealizowane poszczególne działania: jarmark z prezentacjami pieczywa i degustacjami i stoiskami wytwórców wyrobów piekarniczych i cukierniczych, miodów oraz wędlin, żywności ekologicznej, wystawy rękodzielnictwa, kolekcjonerów przedmiotów zabytkowych z całego regionu, prezentacje wystawców i producentów pieczywa ze wschodnich miast partnerskich Elbląga, degustacje pieczywa, prezentacje artystyczne (pokazy taneczne, występy zespołów folklorystycznych i ludowych czy spektakle teatralne na scenie głównej z Polski i miast partnerskich, pokazy warsztatowe, gdzie będzie okazja wzięcia udziału w procesie wypieku chleba, prezentacje i warsztaty dawnych rzemiosł m.in. garncarstwa, opowieści edukacyjne o tradycjach ludowych regionu W i M, wystawa fotogramów dotyczących elbląskich tradycji piekarniczych w Bramie Targowej, organizacja stoiska promocyjnego Elbląskiego Dukata Piekarczyka o nominale "8", odpowiadającemu równowartości 8 zł, wykonanego z dwóch stopów o wysokiej wartości pamiątkarskiej i kolekcjonerskiej. Wydarzeniem dodatkowym będą dwa spotkania seminaryjne dla przedsiębiorców, poświecone tematyce: Elbląskie Święto Chleba - tradycja, legenda i współczesność. Podczas wykładu będą zaprezentowane uczestnikom treści związane z wartościami zdrowotnymi pieczywa wypiekanego wg starych i nowoczesnych receptur.

Całkowite koszty projektu: 543 300,00
Kwota dofinansowania: 461 805,00
Rzeczowe zakończenie projektu: 2012-11-30
Finansowe zakończenie projektu: 2012-12-31

3.Doposażenie laboratoriów i pomieszczeń Elbląskiego Parku Technologicznego.

Celem strategicznym projektu jest: poprawa warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej poprzez rozwój i dyfuzje przedsięwzięć innowacyjnych. Podniesienie potencjału regionu w sferze innowacji, poprzez wzmocnienie współpracy pomiędzy sektorem badawczo-rozwojowym a gospodarka, doprowadzi do podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstw działających na lokalnym i regionalnym rynku.

Realizacja projektu umożliwi kompleksowe wyposażenie budynku w niezbędne elementy do funkcjonowania i rozwoju przyszłych użytkowników korzystających ze wsparcia Elbląskiego Parku Technologicznego. Wyposażone laboratoria, w tym w sprzęt specjalistyczny Centrum Metaloznawstwa, poszerzy gamę oferowanych usług EPT, tym samym zwiększy zainteresowanie firm na współprace i chęć rozwoju wykorzystując nowe rozwiązania technologiczne. Zakup sprzętu komputerowego wraz z podstawowym wyposażeniem biurowym oraz dostęp do nowocześnie wyposażonych sal konferencyjnych, wzmocni potencjał Elbląskiego Parku Technologicznego jako instrumentu wsparcia rozwoju przedsiębiorczości, współpracy sektora biznesu z naukowym i transferu technologii. Dzięki udostępnieniu kompleksowo wyposażonych sal konferencyjnych będzie możliwość realizacji wspólnych przedsięwzięć biznesu wraz z sektorem nauki, mających na celu przygotowanie wysoko wyspecjalizowanych przyszłych pracowników lub doskonalenie juz zatrudnionych, organizując szkolenia i kursy, pod realne zapotrzebowanie firm. Ponadto dzięki zainstalowaniu w wymienionych pomieszczeniach systemu audiowizualnego do prowadzenia telekonferencji oraz zainstalowanie zestawu do tłumaczeń symultanicznych, użytkownicy EPT mają szanse na łatwiejsze nawiązanie kontaktu z partnerami biznesowymi i naukowymi.

Całkowite koszty projektu: 4 008 357,58
Kwota dofinansowania: 3 407 103,94

Rzeczowe zakończenie projektu: 2011-05-31
Finansowe zakończenie projektu: 2011-06-30

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ badacz
  Środa, 29.12

  mam zamiar rozpoczac badania nad zawartoscia cukru w cukrze, czy EPT dostarczy mi niezbedny sprzet, czy bede musiał dalej prowadzic badania w łazieńce? http://www.youtube.com/watch?v=mdb4wu6n4kw

 2. 2
  0
  ~ kierowca
  Środa, 29.12

  Dobra wiadomość jeśli chodzi o remont drogi aby się tylko spełniła bo obecna droga 503 jest wąska i dziura na dziurze wstyd nazywać -droga wojewódzka-.Pora by przed remontem pomyślano o poszerzeniu tej drogi i o ścieżce rowerowej wystarczy rozebrać kilka domów na ul Browarnej i można zrobić cztery pasy i tramwajowe tory też poprawić by nie czekał tramwaj na mijankę .Chyba lepiej niech ruiny zwane domem zniką bo pękają i ich utrzymanie jest coraz droższe a taka trasa jest szansą na odkorkowanie miasta.

 3. 3
  0
  ~ ]]]]]
  Środa, 29.12

  a gdzie jest obiecana kasa na wyspę spichrzów ?

 4. 4
  0
  ~ s
  Środa, 29.12

  Zawsze dużo obiecacie a i tak nic nie ma...

 5. 5
  0
  ~ wydra
  Środa, 29.12

  "Inwestycję w granicach Elbląga przeprowadzą władze miasta" Super interes robi NASZ Prezydent. DROGA WOJEWÓDZKA koszt projektu 77 548 646,41 Marszałek da 51 641 559,15 czyli miasto "dorzuci" 25 907 087,26 zł ! Zakładając, że kasa od Marszałka jest z unii. Marszałek nie da nic. Dobry interes zakładając dziurę w budżecie na ok. 70.000.000 czarno widzę przyszłość miasta. Interes w stylu PO

 6. 6
  0
  ~ obiecanki
  Środa, 29.12

  Obiecano czyszczenie fosy wkoło Wyspy Spichrzów miały na pustym placu powstać miejsca pracy i co po planach. Ten teren miał być do rekreacji mieszkańców .Pozostanie nadal zarośnięty pusty plac otoczony bagnem ,typowy mazurski krajobraz .Aby nie było pusto od czasu do czasu przyjedzie cyrk i wesołe miasteczko .Jesteśmy na Wybrzeżu i chcemy cywilizacji i inwestycji ,zmian.

 7. 7
  0
  ~ ]]]]]
  Czwartek, 30.12

  Święto chleba to powinno być organizowane za pieniądze od sponsorów albo od piekarni biorących udział w tej imprezie a nie z budżetu miasta

 8. 8
  0
  ~ Woj.Ławrynowicz
  Piątek, 31.12

  543 300,00zł na dwie jednodniowe imprezy to daje 271650zł na dzień. A my robiliśmy w 2009 roku dwudniowa imprezę z wikingami za 14500zł czyli za jeden dzień 7500zł. To jest 36 razy mniej. W 2010 na „ Wspieranie znaczących projektów artystycznych wzbogacających życie kulturalne Miasta, w szczególności przedsięwzięć o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. ” Elbląg przeznacza AŻ „ Na realizację wyżej wymienionego zadania publicznego w budżecie Miasta Elbląg planuje się przeznaczyć w 2011 r. kwotę 54 000 zł. ” Czyli 10 razy mniej niż na 2 jednodniowe imprezy. Bez komentarza

 9. 9
  0
  ~ Puma
  Niedziela, 02.01

  EE Kierowca, a niby które domy na Browarnej masz na myśli co????

 10. 10
  0
  ~ jmaniek
  Sobota, 15.01

  a odcinek obrońców pokoju do jednostki wojskowej też wymaga remontu ,zanim te domy zburzą to powinni zapewnić mieszkańcom mieszkania tego samego standartu to też są elblążanie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.406919002533