Niedziela, 24.09.2023, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Elbląg: „Muzyka to najsilniejsza forma magii”. Zakończenie roku w szkole muzycznej

02.07.2022, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: „Muzyka to najsilniejsza forma magii”. Zakończenie roku w szkole muzycznej
Fot. ZPSM Elbląg

„Muzyka to najsilniejsza forma magii”. To stwierdzenie kontrowersyjnego Marilyna Mansona idealnie podsumowuje właśnie ukończony rok szkolny 2021/2022 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. 

 


W końcu normalny, z codziennymi kontaktami rówieśniczymi, z rozmowami o życiu – jego radościach i problemach, ze wzbogacaniem wiedzy merytorycznej i z doskonaleniem warsztatu muzycznego. Kolejny rok, który obfitował w projekty muzyczne i stał się powodem do dumy! 


Absolutną rekordzistką, jeśli chodzi o bardzo wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia muzyczne  jest Marta Michalska-Pedersen z klasy wiolonczeli pani Moniki Juszko, laureatka I miejsca w  II International Viennese Spring Music Competition, zaproszona na występ w Wiedniu w sezonie 2022/2023. Zajęła również miejsce na podium w konkursach: 


- VIII Ogólnopolskie Spotkania Młodych Wiolonczelistów w Ełku– I miejsce,
- IX Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy w Sochaczewie– II miejsce, 
- I Szkolny Konkurs Smyczkowy  Miniatura– I miejsce.
Nie ustępuje jej w osiągnięciach Szymon Stasik – z klasy skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej i pana Jacka Stolarskiego. Otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie 
- 25th International Competition of Bohdan Warchal in playing the bow-string instruments , Dolny Kubin, Slovakia  oraz zdobył II miejsce w VI Ogólnopolskie Konfrontacje Skrzypcowe
 w Gdyni.


Kolejni kontrabasiści, wiolonczeliści, gitarzyści i skrzypkowie zajęli wysokie lokaty na konkursach ogólnopolskich i makroregionalnych: 

- z klasy kontrabasu p. Damiana Wdziękońskiego – Maria Puchalska II miejsce, a Jagoda Kuleszo III miejsce w  X Polskich Spotkaniach Kontrabasowych w Mielcu, Estera Urbaniak  z klasy wiolonczeli p. Mileny Karpińskiej dwukrotna laureatka III miejsca
w VIII Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Wiolonczelistów w Ełku  oraz w  I Szkolnym Konkursie Smyczkowym  Miniatura,

 

- z klasy gitary pani Małgorzaty Piejdak Oliwia Ingielewicz  również otrzymała wyróżnienie
 w  XII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Zambrowie, podobnie jak jej młodsza koleżanka Julianna Mierzejewska w tym samym konkursie, a Lidia Kotyńska z tej samej klasy zajęła II miejsce w  IX Makroregionalnym Konkursie Gitarowym w Olsztynie,  

- z klasy altówki pani Aleksandry Ostrowskiej Alicja Staszyńska zajęła III miejsce na podium 
w  VII Konkurs Altówkowy "Etiuda" ,

- z klasy skrzypiec pani Agnieszki Zaborowskiej Liliana Pacholewicz na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku zdobyła wyróżnienie, na  Festiwal Presto– tytuł Laureata, a w I Szkolnym Konkursie Smyczkowym  Miniatura – wyróżnienie, podobnie jak uczniowie: Wiktoria Sroczyńska II miejsce w I Szkolnym Konkursie Smyczkowym  Miniatura, a Zuzanna Mikusek i Milena Nowotczyńska - wyróżnienia w I Szkolnym Konkursie Smyczkowym  Miniatura,

 

- z klasy skrzypiec pani Hanny Berezy Lizaveta Kaliada otrzymała wyróżnienie  
w  VI Ogólnopolskich Konfrontacjach Skrzypcowych w Gdyni,

 

- z klasy skrzypiec pani Jolanty Fuławki w I Szkolnym Konkursie Smyczkowym Miniatura uczennice Paulina Godzińska i Julia Janke zajęły I miejsce, Wiktor Śniecikowski - Orzeł – II miejsce, a Maja Piróg  - III miejsce, 

 

- z klasy wiolonczeli pani Moniki Juszko w I Szkolnym Konkursie Smyczkowym Miniatura Stanisław Lasota zajął I miejsce,

 

- z klasy altówki pani  Aleksandry Ostrowskiej Wiktoria Kita  w I Szkolnym Konkursie Smyczkowym  Miniatura uzyskała III miejsce, 

 

- z klasy wiolonczeli pani Mileny Karpińskiej Michał Wdowczyk  w tym samym szkolnym konkursie otrzymał wyróżnienie, - podobnie jak Erika Kryg  z klasy skrzypiec p. Katarzyny Przyborowskiej.

 

Równie niezwykli są czarodzieje instrumentów dętych. Klasa saksofonu pana Wiesława Pająka ma wiele sukcesów : Jagoda Ingielewicz zajęła I miejsce z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie  Music Competition Online 2021  Francja (Opus Artis Paris ) oraz wyróżnienie w  Pomorskim Konkursie Instrumentów Dętych w Gdańsku, podobnie jak Antoni Arent.

 

Podobne sukcesy międzynarodowe i  makroregionalne odniósł uczeń klasy fletu pani Anny Wojak Maksymilian Mielko w International Youth Music Competition Atlanta USALarge Performance, orchestras  - soloist – I miejsce oraz wyróżnienie w  IX Makroregionalnym Konkursie Fletowym w Gdańsku – Wrzeszczu,

 

Doskonałe wyniki osiągnął również Stanisław Buriak z klasy fagotu p. Zuzanny Leidel- Elert w  Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2022 – I miejsce, wyróżnienie na Festiwalu Muzyki Słowiańskiej w Tczewie oraz wyróżnienie w  XII Powiślańskim Konkursie na Instrumenty Dęte w Kwidzynie,

 

Pani Anna Gadzińska  z klasy fletu przygotowała Julię  Kulkowską  - otrzymała wyróżnienie w IX Makroregionalnym Konkursie Fletowym w Gdańsku – Wrzeszczu, a w World Open Flute Competition Online zajęła I miejsce, a Maria Zimińska – II miejsce. Takie samo miejsce Maria zajęła na Festiwalu Muzyki Słowiańskiej w Tczewie.

 

Z klasy oboju pani Katarzyny Rutyny Natan Niewczas uzyskał wyróżnienie w  X  Regionalnym Konkursie Instrumentalnym ,, Muzyk Pierwsza Klasa “ w Biskupcu. 


Chapeau  bas dla pana Marka Rogalskiego, który poprowadził uczniów do międzynarodowych sukcesów. Mateusz Szapański  przygotowany przez pana  Marka otrzymał Brązowy Dyplom oraz Nagrodę Specjalną za najlepszą kompozycję na  The 5th International Music Olympiad Ljubljana 2022.  

 

Podobny międzynarodowy sukces ma  na swoim koncie orkiestra I stopnia – również przygotowana przez pana  Marka Rogalskiego - w składzie:
I Skrzypce: Natalia Sałahub, Marcelina Wawryszuk, Antonina Malinowska
II Skrzypce: Antonina Pesta, Julia Korytkowska
III Skrzypce: Marcel Korzeniewski, Zuzanna Bogusławska, Wiktor Śniecikowski-Orzeł
I Wiolonczele: Stanisław Lasota, Natalia Wagasewicz
II Wiolonczele: Lilianna Pestrakiewicz, Nadia Jusiak, Alicja Jabłońska,
która zdobyła I miejsce w kategorii Large Performance Groups w  International Youth Music Competitions Atlanta, USA 2022. 


Niewątpliwym osiągnięciem dydaktycznym z przedmiotów ogólnych są dwa tytuły: Laureatki Konkursu z Języka Polskiego zorganizowanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty – dla Otylii Wojtaś przygotowanej przez panią Joannę Kuchtę,
Finalistki Konkursu z Matematyki zorganizowanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty – dla Zuzanny Malewicz przygotowanej przez panią Elżbietę Klonowską. 

 

Osiągnięcia naszych uczniów robią wrażenie! To wynik ciężkiej pracy, dobrej współpracy, ale przede wszystkim olbrzymiej muzycznej wrażliwości, czarowania dźwiękiem.  Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZPSM są dumni ze swoich wychowanków. 
Pamiętajcie, że: „Najkrótsza odległość między dwoma punktami: odległość między początkiem a końcem wakacji" (YANINA IPOKHORSKAYA). 


Wypoczywajcie radośnie i bezpiecznie! Do zobaczenia we wrześniu! 

 

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Z
  Niedziela, 03.07

  Gratuluję sukcesów wszystkim uczniom i nauczycielom. Osiągnęliście to dzięki zaangażowaniu i swojej wytężonej pracy. Brawo!

 2. 2
  +1
  ~ janina
  Niedziela, 03.07

  Nasza Szkoła Muzyczna od lat ma świetne osiągnięcia i zdolnych uczniów , ale jest jakby osobna wyspą w prowincjonalnym mieście Elbląg .Czemu nie słyszymy tych młodych zdolnych latem w Muszli koncertowej w Bażantarni , na niedzielnych koncertach w Hotelu Focus , w Amfiteatrze na Dolince ,w Galerii El , Bibliotece na Starówce , czy w którymś z licznych kościołów . Nie możemy ich zobaczyc nigdzie poza Szkołą . Gdzie jest Wydział Kultury i co robi ,by promować tych młodych ,którzy za chwilę opuszczą nasze nie doceniające ich miasto ,by kształcić się lub pracować w wiekszych ośrodkach .

 3. 3
  0
  ~ Aga
  Poniedziałek, 04.07

  Można usłyszeć tę zdolną młodzież w te wakacje min. na starówce. Już dziś, 4 lipca grają w Malwie. Zapraszamy wszystkich sympatyków

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0391049385071