Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Stołówka SP16 przeszła rewolucję. "Dania podawane są jak w restauracji"

03.03.2021, 13:00:34 Rozmiar tekstu: A A A
Stołówka SP16 przeszła rewolucję. "Dania podawane są jak w restauracji"
Fot. Adrian Sajko

- To niesamowite, co zrobili w SP16. Nasze dzieci na stołówce dostają posiłki podawane jak w restauracji - stwierdziła p. Ania, której syn uczy się w SP 16. Jaką rewolucję przeprowadzono w  stołówce SP16?


- Wzrok to zmysł, który ma wpływ praktycznie na każdą dziedzinę naszego życia – również na kwestie żywieniowe. Potrawy, które nam się podobają i wyglądają apetycznie, po prostu bardziej nam smakują, dlatego dokonaliśmy zmian w naszej stołówce określając je mianem „rewolucji na talerzu w SP 16” - stwierdziła Izabela Milusz, dyrektorka SP16.


Jak wyjaśnia Izabela Milusz posiłki w szkolnej stołówce gotowane są na parze (warzywa, ryby, mięso) zachowują wszystkie naturalne składniki. - Dodatkowym walorem pieców jest możliwość jednoczesnego przygotowania kilku potraw naraz bez obawy, że jedno danie przeniknie zapachem drugiego - dodała dyrektorka.
 

Moja praca jest moją pasją. Obserwując uczniów podczas obiadów zauważyłam, że największym problemem jest jedzenie warzyw i owoców. Przeglądając różne strony internetowe w poszukiwaniu pomysłów zachęcających dzieci do jedzenia surówek  natrafiłam na propozycje Panią Gosię Mazur ze szkoły w Leżajsku, która była dla mnie  inspiracją

- zaznacza Intendent Teresa Włoch.


Pierwsze zmiany nastąpiły we wrześniu ub.r. - Początkowo traktowaliśmy to jako eksperyment. Stworzyliśmy dla uczniów bufet, w którym dzieci miały  do wyboru dwie surówki lub mix owoców - opowiada Izabela Milusz. -  Do jadłospisu dodaliśmy desery: drożdżówka, muffinki na słodko i słono, musy owocowe, smoothie warzywne lub owocowe, budyń,  kisiel, jogurt naturalny  z granolą i sosem owocowym. Myślimy o wprowadzeniu jeszcze szerszej i bardziej urozmaiconej oferty.
 

To jednak nie wszystkie zmiany. - Wprowadziliśmy także nazwy potraw w języku angielskim. Przy potrawach umieszczone są winietki z napisami w języku polskim i angielskim, dzięki czemu dzieci uczą sią nowych słówek - stwierdziła dyrektor SP16.
 

Obostrzenia wprowadzone przez Rząd związane z walką z koronawirusem spowodowały, że w szkole przebywało 155 uczniów z klas I-III. - Jednym z ulubionych dań naszych dzieci jest gyros z frytkami serwowany  z surówkami do wyboru, spaghetti z sosem bolognese, pierogi leniwe z sosem waniliowym z owocami polane czekoladą. Hitem jest krem z pomidorów z bazylią, zupa Shrek, Minestrone oraz oczywiście domowy rosół - wymienia Izabela Milusz. - Do każdego obiadu podajemy: kompot owocowy, lemoniadę, cytronetę, herbatę owocową, sok jabłkowy lub pomarańczowy.


Nowością w kuchni SP16 jest pizza. - Wszystkie potrawy są przygotowywane przez Panie kucharki, które bardzo zaangażowały się w ten eksperyment - przyznała Izabela Milusz. - To ich zasługa, że potrawy są tak smaczne i pięknie podane, co zachęca nawet „niejadki” do spróbowania dania. Dużym sukcesem jest to, że dzieci coraz częściej proszą o dokładkę.

 

Zdrowe żywienie decyduje o jakości i długości naszego życia – im szybciej zaczniemy je stosować, tym lepiej. Oprócz zdrowych produktów ważne, by ograniczać stosowanie cukru, soli i tłuszczów, a także unikać smażenia. W naszej szkole od stycznia  2019 roku tradycyjne gotowanie w wodzie lub smażenie, które pozbawia potrawy sporej ilości ważnych składników mineralnych i witamin, zastąpiono piecem konwekcyjno-parowymi

- mówi Izabela Milusz.

 

1 marca br., w województwie warmińsko-mazurskim, uczniowie klas I-III przeszli na nauczanie zdalne. Na szczęście, kiedy dzieci powrócą do szkoły, rewolucja w stołówce SP16 nadal będzie trwać.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Oryginalne podejście do serwowania obiadów w Szkole Podstawowej nr. 16 ( zdjęć 46 )
Dodano: 2021-03-03 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Iza
  Środa, 03.03

  Potwierdzam dziecko zadowolone z obiadow w sp 16:)

 2. 2
  +4
  ~ zuzu
  Środa, 03.03

  Super,szkoda że nie we wszystkich szkołach,przedszkolach tak jest.W jednym przedszkolu w naszym mieście sytuacja jeśli chodzi o posiłki jest tragiczna...! Piszę w jednym,bo mam nadzieję,że w innych pewnie lepiej,bo tu gorzej być nie może.We wspomnianym przedszkolu nie ma osoby ,która ma na względzie,że to małe dzieci ( intendentka,kucharki i p.dyr która za wszystko odpowiada). Napiszcie jak jest w przedszkolach ?

 3. 3
  +2
  ~ Przedszkolanka
  Środa, 03.03

  Przedszkole Bajka Elbląg. Jedzenie masakra . Sam cukier i tłuszcz,

 4. 4
  +5
  ~ kkk
  Środa, 03.03

  No to za chwilę w domach tych dzieciaków też będą zmiany żywieniowe? Więc wszyscy rodzice na szkolenie do pań kucharek, by dzieci chętnie wracały ze szkoły do mieszkań.

 5. 5
  +7
  ~ gratulacje !
  Środa, 03.03

  No patrzcie - można gdy się ma empatię a nie tylko ambicję. A nie widzę Witolda ze świtą czekającego na darmową porcję - w "3" czekał z tym drugim.

 6. 6
  --3
  ~ Zyga
  Środa, 03.03

  A ty gdzie czekasz pod mopsem? Nie dali, nie zaprosili, i tylko tęsknota została. A swoją droga to ty jesteś wierny jak psina, i masz cel w życiu i swojego idola

 7. 7
  +2
  ~ Zainteresowana
  Środa, 03.03

  Wszystko zależy od intendenta ,to ta osoba zajmuje się ustalaniem menu i robieniem zakupów. Co zrobić gdy wciąż jest na diecie.Panie kucharki mogą zdziałać cuda jak mają z czego.

 8. 8
  +5
  ~ zkm
  Środa, 03.03

  Dlaczego w jednej szkole można , a w innych nie ?

 9. 9
  +5
  ~ lump
  Środa, 03.03

  Bo trzeba mieć odpowiednie nazwisko

 10. 10
  +3
  ~ Matka
  Środa, 03.03

  W sp 16 zawsze były smaczne obiady, a teraz to już pyszności. Brawo !!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0973629951477