Piątek, 20.09.2019, Imieniny: Renata, Filipina, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Strajk szkolny: Będą klasyfikacje maturzystów?

23.04.2019, 21:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Strajk szkolny: Będą klasyfikacje maturzystów?
REKLAMA

Na środę (24 kwietnia), dyrektorzy większości elbląskich szkół średnich zaplanowali rady pedagogiczne. W minionym tygodniu nie udało się przeprowadzić klasyfikacji maturzystów. Tym razem, choć strajk nauczycieli trwa nadal, może być inaczej.

Wtorek to szesnasty dzień strajku nauczycieli. Nadal nic nie przemawia za jego zakończeniem. Pojawiła się jednak szansa, że protest w szkołach, nie zagrozi maturom. Taki scenariusz jest prawdopodobny, jeśli przyszli maturzyści nie zostaną klasyfikowani, co jest niezbędne do tego, aby młodzież mogła podejść do egzaminów.

Protestujący nauczyciele zmieniają jednak taktykę w walce o wyższe zarobki i zmiany w oświacie. Jeszcze dziś rano Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, na pytanie, czy związek nadal stoi na stanowisku nieklasyfikowania maturzystów, mówił : "zdecydowana większość ma taki pogląd".

Kilka godzin później, po rozmowach związkowców i rządu w sprawie oświatowego okrągłego stołu, pojawiła się informacja, że strajkujący jednak będą klasyfikowali uczniów.

Z niewiadomych powodów rząd Polski nie dba o dobro uczniów, lekceważy ich, w związku z tym ktoś musi zachować się odpowiedzialnie, ciągłości edukacji dla uczniów. Stąd ta nasza decyzja o klasyfikacji. Rząd pokazał, że uczeń się nie liczy, my pokazaliśmy, że uczeń jest najważniejszy. Strajk nadal trwa, nie zawieszamy, protestujemy przeciw obecnej sytuacji, uczniowie dalej nie chodzą do szkół. Apelujemy do wszystkich dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych o niezwłoczne zwołanie rad pedagogicznych, a koleżanki i kolegów nauczycieli prosimy o zebranie kworum i podjęcie uchwały klasyfikacyjnej. To jest egzamin dojrzałości, który my nauczyciele zdaliśmy. Rząd po raz kolejny pokazuje, że nie zdaje żadnego egzaminu dojrzałości

- powiedzieli przedstawiciele Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego,  również uczestniczący w rozmowach z rządem.

To oznacza, że nauczyciele, mimo strajku powinni się pojawić na radach pedagogicznych zwołanych w najbliższych dniach przez dyrektorów szkół średnich i zapewnić kworum, bez tego niemożliwa jest klasyfikacja. Czy tak się stanie? W Elblągu będziemy mogli przekonać się o tym już jutro. W środę (24 kwietnia), w większości elbląskich szkołach po raz kolejny zaplanowano rady.

O ile pojawiła się szansa, że maturzyści otrzymają klasyfikacji, nadal nie wiadomo, kiedy uczniowie w ogóle wrócą do szkół. Strajk nadal trwa. Nauczyciele są zdeterminowani, aby walczyć o podwyżki. Pojawiają się informacje o tym, że niektóre szkoły i przedszkola w Polsce wznawiają zajęcia. W Elblągu zdaniem lokalnego oddziału ZNP, nie ma takiej sytuacji.

Strajk trwa. Nie mamy informacji o tym, aby jakieś szkoły się z niego wycofywały. Wręcz przeciwnie. Cały czas otrzymujemy telefony, zapytania od osób zainteresowanych przyłączeniem się do protestu

- zapewnia Gerhard Przybylski, przewodniczący elbląskiego oddziału ZNP.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --10
  ~ katy
  Wtorek, 23.04

  komentarz nazwałabym - kij w D....- żenada, - modlę się i dalej słowa pełne jadu i nienawiści, człowieku pretensje proszę pisać na Nowodworską , do jarka

 2. 2
  +42
  ~ Uczeń 2 LO
  Wtorek, 23.04

  Czy doczekamy się artykułu o prawdziwej liczbie strajkujących? Według Librusa ponad 30 pedagogów ZSO 2, korzysta z L4 od 2 tygodni. Może to zweryfikować każdy uczeń i rodzic „Dwójki”. W innych szkołach zapewne nie jest lepiej. Pytanie: Strajkują czy chorują? Niech ktoś wreszcie napisze prawdę.

 3. 3
  +7
  ~ Nauczyciel
  Wtorek, 23.04

  Strajkuje jako nauczyciel ale nie tak jak inni moi koledzy i koleżanki. W przeciwieństwie do nich ja siedzę w szkole. Oni. Przychodzą, podpisują listę. I do domu

 4. 4
  +20
  ~ Uczeń 2 LO
  Wtorek, 23.04

  Dziękuję Panu za rzetelną odpowiedź. Jeżeli jakiś redaktor lub dziennikarz to przeczyta, to proszę (nawet biorąc poprawkę na internetowe trolle które się tu mogą pojawić) zbadać sprawę i przedstawić prawdziwy obraz strajku w Elblągu.

 5. 5
  +6
  ~ Cynga
  Wtorek, 23.04

  Ciekawe czy dyrektorzy zdają sobie z tego sprawę, że o strajku mówimy wtedy w placówce, kiedy ponad 50% zatrudnionych deklaruję akcję strajkową. Bierzemy pod uwagę całość załogi, łącznie z obsługą i administracją. W przeciwnym razie nauczyciel będzie miał nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Podobno PIP czeka w blokach startowych na kontrolę. Wtedy Święty Boże nie pomoże.

 6. 6
  --15
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 23.04

  Trzy lokalne Międzyszkolne Komitety Strajkowe wydały oświadczenia o kontynuowaniu strajku, łącznie z nieklasyfikowaniem uczniów. Jutro głos zabierze ZNP. edit: Komunikat ZNP: Odpowiedzialność za los maturzystów w strajkujących w całej Polsce liceach i technikach spada na rząd. Decyzja o klasyfikowaniu należy do rad pedagogicznych. Trwa akcja strajkowa! #MuremZaNauczycielami Solidarność Naszą Bronią!

 7. 7
  --12
  ~ Nauczyciel
  Środa, 24.04

  Jestem na zwolnieniu i biorę kaskę, ja ha.

 8. 8
  --7
  ~ do ~ Kij wam w D...... i kamie
  Środa, 24.04

  twój wpis świadczy tylko o twoim poziomie, a właściwie jego braku. Mamy gdzieś wasze kwiaty, stać nas żeby je sobie kupić. Szkoła to nie instytucja niańki. A swoje żale kieruj do swojej partii i rządu.

 9. 9
  +3
  ~ jimi ziomal
  Środa, 24.04

  do roboty !!!!!!!

 10. 10
  0
  ~ Sami nie wiecie czego chcecie
  Środa, 24.04

  Skoro was stać to po co strajkujecie. Bo na pewno nie po to by się coś w polskiej edukacji zmieniło na dobre. No chyba że wasze zarobki. ALE WAS PRZECIEŻ JEST STAĆ. Więc o co tu chodzi???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.