Sobota, 17.11.2018, Imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

CKU i CKZiU przestaną istnieć? “System edukacji w Elblągu będzie nie do poznania”

17.11.2016, 18:00:41 Rozmiar tekstu: A A A
CKU i CKZiU przestaną istnieć? “System edukacji w Elblągu będzie nie do poznania”
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. Ryszard Biel)

Doradca Prezydenta, Piotr Żuchowski, zaprezentował podczas dzisiejszej Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki propozycję systemowego funkcjonowania kształcenia zawodowego w naszym mieście. Na czym miałaby polegać?

- To system zbudowania  uporządkowanego, logicznego dochodzenia do takich form kształcenia zawodowego, jakich potrzebuje rynek pracy – mówił Piotr Żuchowski.

Na czym polegać będzie proponowana zmiana?

Na bazie dwóch instytucji - Centrum Kształcenia Praktycznego na Bema i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na Saperów utworzy się jedną silną instytucję, którą nazwaliśmy roboczo Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej

– wyjaśniał Piotr Żuchowski.

Jak zatem w naszym mieście ma wyglądać kształcenie zawodowe? - Wyobrażamy sobie, że będą to przede wszystkim warsztaty, zajęcia, egzaminy z danego zawodu, ale oprócz tego, co wykonuje teraz CKU i CKZiU będziemy ponadto robić coś, co jest istotą skomunikowania w obszarze podmiotów, których dotyczy kształcenie zawodowe – zaznaczał doradca Prezydenta. - Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej będzie w systemowy sposób inwentaryzowało rynek pracy, potrzeby rynku pracy w sensie dokształcania i kształcenia.

Planowane jest powołanie Komitetu ds. koordynowania kierunków kształcenia zawodowego. - Głównym celem tego komitetu będzie otwieranie i wygaszanie kierunków kształcenia w szkołach zgodnie z potrzebami rynku pracy – dodał Piotr Żuchowski.

W skład Komitetu mieliby wchodzić przedstawiciele: Prezydenta Elbląga, Rady Miasta, Powiatowego Urzędu Pracy, Zrzeszenia Pracodawców, elbląskich uczelni wyższych, organizacji aktywizującej osoby niepełnosprawne, Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu, a także Dyrektor Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej - Chodzi o to, by Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej przygotowywało projekty, a ten Komitet będzie je dla Prezydenta przedyskutowywał  i zatwierdzał – podkreślał Piotr Żuchowski. - Dzisiaj jest tak, ze dyrektor decyduje, jakie kierunki otworzyć wraz z dyrektorem Departamentu Edukacji i Sportu. Tu brakuje elementu dyskusji, czy to jest potrzebne.

ECEZ będzie kładło nacisk na zawody, na jakie będzie zapotrzebowanie. - Często czekają miejsca pracy, ale brakuje specjalistów. (…) Podstawowymi partnerami będzie siedem szkół zawodowych funkcjonujących w Elblągu. Mówimy tu o losach ponad 3 tys. uczniów, kierując się danymi z maja br. To jest niezwykle poważna rzecz – podkreśla doradca Prezydenta.

Gdzie miałoby funkcjonować ECEZ? W tym celu budynek przy ul. Bema ma zostać rozbudowany.

Mamy pozwolenie na budowę. Złożyliśmy już wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego. Planowaliśmy 6  mln zł. Potem złożymy wniosek na drugą transze. Na Bema  będzie próba wyprowadzenia instytucji zewnętrznych, by ta instytucja mogła w pełni realizować swoje zadania

– mówił Piotr Żuchowski.

Radni z uwagą słuchali pomysłów przedstawianych przez doradcę Prezydenta. - System edukacji w Elblągu będzie nie do poznania - zaznaczył Piotr Żuchowski. - To jest projekt. Czekamy cały czas na zmiany i propozycje  ustawowe. Nie chcemy iść pod prąd.

- To jest zaangażowanie wielu środowisk, ale taka wymiana wiedzy i doświadczeń jest niezwykle cenna i może z tego być tylko dobro - podsumowała przewodnicząca Komisji Jolanta Janowska.


                   

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ anglista
  Czwartek, 17.11

  Ilu nauczycieli straci pracę, dzięki tej zgodnej uwadze radnych?

 2. 2
  +22
  ~ aza
  Czwartek, 17.11

  Pan Doradca nie ma pojęcia o czym mówi: :" ...oprócz tego, co wykonuje teraz CKU i CKZiU ...".Co za bzdury, dawno już nie ma CKU zostało przekształcone właśnie w CKZiU. Więc jak można mówić o tych dwóch instytucjach jako współistniejących? Może najpierw lepiej rozeznać się w temacie?

 3. 3
  +12
  ~ :(
  Czwartek, 17.11

  Miastu to na rękę, że zwolnią ludzi, bo przecież po co ludzie mają mieć pracę. Lepiej generować bezrobocie i udawać, że jest super. Bardzo chętnie poobijam się na koszt państwa i będę ciągnąć system ile się da, jeśli tak bardzo przeszkadza wszystkim, że mam czelność pracować w oświacie.

 4. 4
  +8
  ~ czekamy
  Czwartek, 17.11

  A może usłyszymy wreszcie KIEDY ruszy rozbudowa Światowida wstrzymana przez PSL.

 5. 5
  +11
  ~ żarty
  Czwartek, 17.11

  W Elblągu wszystko do r********ia a w olsztynie i na mazurach rozbudowują i budują od nowa za jaką kase..Przyjdzie czas że zostaniecie zmieceni doczekamy się tego.

 6. 6
  --8
  ~ gaza
  Czwartek, 17.11

  Do aza: przejęzyczył się, zamiast CKP powiedział CKU - teraz zrozumiałaś?

 7. 7
  +6
  ~ germanista
  Czwartek, 17.11

  Z informacji uzyskanych przez Bankier.pl od MEN (w tych branżach w przyszłości widzi się najwięcej uczniów szkół zawodowych i techników) wynika, że najpopularniejsze kierunki kształcenia zawodowego w latach 2010-16 to: technik informatyk, technik ekonomista, mechanik pojazdów samochodowych, technik hotelarstwa i technik mechanik. Najgorzej prezentują się statystyki dla sprzedawców i kucharzy małej gastronomii. - które chce pan wygasić, a może otworzyć?, a w zasadzie Komitet (sami fachowcy) "Głównym celem tego komitetu będzie otwieranie i wygaszanie kierunków kształcenia w szkołach" " Dzisiaj jest tak, ze dyrektor decyduje, jakie kierunki otworzyć wraz z dyrektorem DEiS. Tu brakuje elementu dyskusji, czy to jest potrzebne" Szkoda, że autor nie ma pojęcia, o tym, o czym mówi.

 8. 8
  +15
  ~ aza
  Czwartek, 17.11

  Do Gaza - Jeśli wypowiada się fachowiec, doradca prezydenta to nie wypada mu się tak " przejęzyczać", - teraz zrozumiałaś?

 9. 9
  +8
  ~ ratuj nas przed dor...
  Czwartek, 17.11

  Dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, ustala zawody, w których kształci szkoła, po zasięgnięciu opinii powiatowej i wojewódzkiej rady rynku pracy co do zgodności z potrzebami rynku pracy (art. 39 ust. 5 ustawy o systemie oświaty) - WARTO DOUCZYĆ SIĘ!!!!!! Projekt MEN 2016 - W związku z potrzebą dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy w określonych branżach MEN proponuje wydawanie weryfikowanej czasowo opinii przez powiatowe i wojewódzkie rady rynku pracy. Opinia będzie dotyczyła wprowadzenia i kontynuowania kształcenia w zawodzie. Wojewódzkie Urzędy Pracy wydawać będą ją na podstawie przeprowadzonych badań i rzetelnych diagnoz w zakresie zapotrzebowania na pracowników w określonych zawodach.

 10. 10
  +11
  ~ rajskie jabłuszko
  Czwartek, 17.11

  Ciekawe kto zostanie dyrektorem? To ma być placówka oświatowa? A co z zatrudnionymi w obydwu placówkach pracownikami? Będą z automatu pracownikami nowej jednostki? Może jakieś szczegóły w tych oparach fantasmagorii i radosnej twórczości. To jakieś pomieszanie z poplątaniem....jakby znów urząd koło wynalazł na nowo, no tak to brzmi, przykro mi, ale tak jest. Nowomowa jest nieśmiertelna. Słabiutko, oj słabiutko.

 11. 11
  +5
  ~ dobór kadr
  Czwartek, 17.11

  Jak można opłacać ludzi, którzy kopią po kostkach...,nie wiem, naprawdę nie wiem, ale widocznie taka moda dzisiaj

 12. 12
  +10
  ~ fantasta
  Czwartek, 17.11

  Najlepiej co potrafi ten pan, to chyba co miesiąc inkasować, żeby nie napisać, za klasykiem-autorem "inwentaryzować" - 7 tys zł. Czy jest tego wart?

 13. 13
  +3
  ~ ?
  Czwartek, 17.11

  co z dublującymi się stanowiskami?

 14. 14
  +6
  ~ Proszę tę kamerę schować
  Piątek, 18.11

  Tu chodzi tylko o pozwalnianie nauczycieli, którzy żeby było śmieszniej - masowo głosowali na Wróbla :)

 15. 15
  --4
  ~ lukasz
  Piątek, 18.11

  Moim zdaniem należy niezwłocznie zweryfikować kadrę Dyrektorska w tych placówkach oraz przepędzić "starych" komuchów i przyjąć wykwalifikowaną kadrę Dyrektorów i nauczycieli. Taka fuzja nic nie daje ?????

 16. 16
  +8
  ~ Do debila Piotr Żuchowski
  Piątek, 18.11

  CKU to JEDYNA SZANSA W ELBLĄGU!!! , by dorośli mogli podnieść swe kwalifikacje i wykształcenie i to bezpłatnie !Trzeba być durniem i idiotą do kwadratu, by likwidować szkołę z ponad 20 letnim stażem , tradycjami.Żuchowski , ciulu, pokaż swój dyplom !!!

 17. 17
  +8
  ~ alka
  Piątek, 18.11

  Żenujący poziom znajomości tematu dotyczącego szkolnictwa zawodowego. Pan miota się między starymi a starymi pomysłami, nie mając pomysłu i nie zdając chyba sobie sprawy ze zmian jakie MEN chce wprowadzić. Chyba ma pan nas elblążan za głupich, takich, którym wszystko można "wcisnąć"

 18. 18
  --3
  ~ info
  Piątek, 18.11

  W skrócie: chcemy połączyć CKP i CKZiU by było taniej

 19. 19
  +8
  ~ antyinfo
  Piątek, 18.11

  do info - tylko że to wcale nie będzie taniej, Koszty remontu i tworzenia nowej placówki będą ogromne. Miasto nie ma żadnego pomysłu na szkolnictwo zawodowe i szkoły dla dorosłych. Już dziś te same kierunki są w różnych szkołach. Uporządkujcie najpierw to co jest, a nie rozwalacie wszystko.

 20. 20
  --10
  ~ Nareszcie ktoś pomyślał
  Piątek, 18.11

  W CKZiU już od dawna hula wiatr. Dawno trzeba było połączyć CKP i CKZiu i oprzeć te instytucje o rynek pracy.

 21. 21
  +6
  ~ do Nareszcie ktoś pomyślał
  Piątek, 18.11

  "i oprzeć te instytucje o rynek pracy" oprzeć to można o ścianę, na przykład.

 22. 22
  +4
  ~ tako_rzecze
  Piątek, 18.11

  "Czym głupszy naród tym łatwiej nim manipulować"

 23. 23
  +10
  ~ ?
  Piątek, 18.11

  Facet z Iławy przejmuje elbląską edukację? To prezydent oddał to sejmikowi? O co kaman/? Na komisji oświaty doradca? A wydzial; oświaty to jeszcze jest? Proszę to wyjaśnić bo to jakiś absurd.

 24. 24
  +9
  ~ zawodowiec
  Piątek, 18.11

  Jak sie przedstawia nie swoje pomysły to może dojśc do pomieszania. :)

 25. 25
  +8
  ~ nosz k. m...
  Piątek, 18.11

  Panie Żuchowski a może powołać |Komitet Centralny do Spraw zatrudnienia w Urzedzire Miasta w Elblągu? Komitet mógłby zajmowac sie propagowaniem zdobywania pracy w urzedzie poprzez wpłacanie kasy na komitet wyborczy Pana Wróblewskiego, chodziłoby o to, aby kazdy wiedział ile np trzeba wpłacdić aby zostać np sekretarzem, proponuję stworzyc platforme licytacyjną gdzie każdy mógłby w tej drodze wylitywoać sobie stanowisko na jakiego stać, we współpracy z bankami oczywiście

 26. 26
  +7
  ~ Do Małgosi i Piotrusia
  Piątek, 18.11

  A moze by tak postudiować przepisy prawa, również tego, które wejdzie w życie od stycznia? I utworzyć placówkę taką jak powinna być, a nie uprawiać radosną twórczość

 27. 27
  +4
  ~ Boję się kiedy ktoś mówi
  Piątek, 18.11

  że coś tam będzie nie do poznania :[

 28. 28
  +1
  ~ krótko i węzłowato
  Sobota, 19.11

  Uczciwy pracodawca sam wyszkoli i przygotuje pracownika jeżeli pracownik ma podstawową wiedzę i znajdzie też pieniądze na uczciwą zapłatę, bo inaczej się nie da człowieka przysposobić. Żadne włażenie w d.... i refomy tu nie pomogą

 29. 29
  +3
  ~ do nosz k. m...
  Sobota, 19.11

  czy wiesz może ile trzeba było wpłacić, żeby zostać szefem biura włodarza?

 30. 30
  +6
  ~ ???
  Sobota, 19.11

  Taki świetny pan doradca, że aż dziw, że Ministerstwo Edukacji nie poznało się. A w jakim celu jest dyrektor i zastępca w wydziale edukacji?? Jakie oszczędności można byłoby poczynić, i na zajęcia dodatkowe dla dzieci dołożyć.

 31. 31
  +7
  ~ poinformowany
  Sobota, 19.11

  Tak myślę,że połączenie nie powinno likwidować LO dla doDorosłych ( sam ją ukońzyłem i to z bardzo dobrym wynikiem)i szkoły policealnej W dawnym CKU szkołę średnią ukończyło wiele pracujących osób ;poziom wcale nie jest niski w porównaniu z innymi elbląskimi wieczorówkami. Działania Piotra Ż podejrzane.

 32. 32
  --3
  ~ info
  Niedziela, 20.11

  Do antyinfo: kiedy ostatnio byłaś w CKZiU, że twierdzisz, iż stworzenie nowej placówki to będą ogromne (czyli jakie) koszty? Klas uczących się weekendowo jest 12 (według planu zajęć), zajęcia odbywają się naprzemiennie (co drugi weekend) więc potrzeba 6 sal, by obsłużyć uczniów. Po wyprowadzce WUPu na 1 piętrze CKP spokojnie da się wygospodarować kilka sal i to nawet bez budowy nowego budynku, a wraz z istniejącymi pomieszczeniami da się "obsłużyć" "tłumy" uczęszczające do CKZiU.

 33. 33
  +5
  ~ szkopuł
  Poniedziałek, 21.11

  W ckziu jest gimnazjum uczące się w tygodniu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.