Piątek, 9.12.2022, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Wszyscy absolwenci II LO zdali maturę. W I LO - 98 proc., a w III LO - 95 proc.!

07.07.2016, 07:00:40 Rozmiar tekstu: A A A
Wszyscy absolwenci II LO zdali maturę. W I LO - 98 proc., a w III LO - 95 proc.!

- W porównaniu do roku poprzedniego sytuacja znacznie się polepszyła – tak Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu skomentowała wyniki tegorocznych maturzystów.

Niestety z egzaminem dojrzałości nie poradzili sobie wszyscy. W województwie warmińsko-mazurskim zdało 76 procent absolwentów. Jest to, wraz z województwem zachodniopomorskim, najgorszy wynik w kraju. Średnia krajowa wyniosła w tym roku 79,5 proc. Jak poszło elbląskim maturzystom?

- Trzeba wziąć pod uwagę, że średnia krajowa jeśli chodzi o licea to 85 proc., a średnia wojewódzka 82 proc. - podkreśliła Małgorzta Sowicka.

W naszym mieście na  wyróżnienie zasłużyły trzy placówki, którym udało się uzyskać znacznie lepsze wyniki od średniej krajowej.

Tam wszyscy absolwenci zdecydowali się zdawać matury. W II LO mamy 100 proc. zdawalności, w I LO – 98 proc., a w III LO 95 proc. Łącznie z tych liceów nie zdało tylko 9 osób i mają oni możliwość poprawki w sierpniu. Może się okazać, że wszyscy egzamin zdadzą i będziemy mieli w tych szkołach 100 proc. zdawalność

- mówiła Małgorzata Sowicka. 

Pozostałe dwa licea nie mają aż tak dobrych wyników. W tym roku, w IV LO, liczba absolwentów wynosiła 143 osoby. - Do matury przystąpiło 139 osób i 110 z nich ją zdało, co stanowi 79 proc. 20 osób ma prawo do poprawki, a 9 nie zdało więcej niż z jednego przedmiotu - zaznaczyła Małgorzata Sowicka. - Warto zauważyc, że jest to poprawa w stosunku do poprzedniego roku.

Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących to połączone Technikum Ekonomiczne z V LO. Jak wypadli absolwenci tego liceum? - Liczba absolwentów to 36 osób, a do egzaminu przystąpiły 32 osoby – dodała Małgorzata Sowicka. - Zdało 19 osób. 11 osób ma prawo do poprawki w sierpniu.

Jak dyrektorka Departamentu Edukacji i Sportu ocenia wyniki matur? - Poprawa jest duża w stosunku do ubiegłego roku. Widać, że nauczyciele włożyli ogromną pracę i widać efekty - zaznaczyła. - Odbudowujemy wysoką zdawalność.

Małgorzata Sowicka stwierdziła, że na poziom zdawalności wpływ ma m.in.  próg punktów, z którymi dany uczeń jest przyjmowany.

W tym roku, wspólnie z dyrektorami, podjęliśmy decyzje, że do liceów ogólnokształcących kwalifikowane są dzieci, które uzyskują próg punktowy 110 na 200. Kiedyś do liceów szły dzieci, które miały 80 czy 70 punktów

– podkreśliła dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu.


                   

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ eszoko
  Czwartek, 07.07

  Einstein nie miałby czego szukac w elbląskich szkołach był za głupi na to aby sie kształcić w tym miescie

 2. 2
  --3
  ~ GeorgeBush
  Czwartek, 07.07

  No popatrz Pan ! Wszyscy zdali ! Musi być bardzo trudna. No child left behind !

 3. 3
  +16
  ~ nadzór
  Czwartek, 07.07

  Nadal pani dyrektor nie wie, że to nie są kompetencje organu prowadzącego. O tych sprawach powinno wypowiedzieć się kuratorium. Ale jak się nie wie o czym mówić, to i można o maturach. Zawsze to coś!

 4. 4
  --6
  ~ dyrektor szkoły zawodowej
  Czwartek, 07.07

  To są kompetencje dyrektorów szkół a nie kuratorium i to dyrektorzy po wielu dyskusjach w urzędzie podjęli taką decyzję- wszyscy dyrektorzy liceów i techników. I tu brawa dla pani dyrektor, bo wreszcie dla naszych szkół coś się zmieniło a przede wszystkim zmieniło się da młodzieży.

 5. 5
  --10
  ~ absolwent
  Czwartek, 07.07

  Lepiej nic nie robić i produkować bezrobotnych. A ty leszczu "nadzór" podziękuj pani dyrektor bo kobieta konsekwentnie wprowadza zmiany.

 6. 6
  +1
  ~ absolwentka
  Czwartek, 07.07

  Gratuluję I LO !

 7. 7
  +8
  ~ do dyrektor szkoły zawodowej
  Czwartek, 07.07

  Chyba pani jest od niedawna dyrektorem, bo już w ubiegłym roku był ustalony minimalny próg do liceów i techników. Czyżby pani dyrektor edukacji też o tym nie wiedziała????

 8. 8
  +7
  ~ pytając
  Czwartek, 07.07

  A czy wiadomo ilu uczniów w tych szkołach nie zostało dopuszczonych do matury żeby nie obniżać statystyk?

 9. 9
  +5
  ~ statystyk
  Czwartek, 07.07

  Powszechnie wiadomo, że w I LO oblewają uczniów nawet w 3 klasie, żeby nie dopuścić do matury , nie pozwalają na warunki i poprawki, tragedia. Uczeń tam nie ma znaczenia.

 10. 10
  +6
  ~ kjda
  Czwartek, 07.07

  w tym roku podnieśli próg i w tym roku matury poszły dobrze bo to skutek tych działań? chyba ta pani ma jakieś problemy z czasoprzestrzenią albo logicznym wnioskowaniem albo nie wie ile trwa nauka liceum

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99606990814209