Czwartek, 22.02.2018, Imieniny: Marta, Malgorzata, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Elbląską oświatę czekają zmiany. Witold Wróblewski: Było to trudne, ale udało się (opinia nadesłana)

16.06.2016, 11:30:57 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląską oświatę czekają zmiany. Witold Wróblewski: Było to trudne, ale udało się

176 uratowanych miejsc pracy dla młodych nauczycieli i uporządkowanie systemowe organizacji pracy w elbląskich szkołach. To efekt działań podjętych przez Prezydenta Witolda Wróblewskiego na rzecz oświaty na naszym mieście.

- Temat oświaty jest jednym z najważniejszych problemów, przed jakim stanąłem. Przypominam, że oświata zajmuje od wielu lat jedno z głównych miejsc wśród wydatków budżetowych. Jak już powiedziałem to temat niezwykle złożony, bo dotyczy praktycznie większości mieszkańców Elbląga, którzy związani są z systemem oświaty. Przed nadchodzącym rokiem szkolnym 2016/2017 stanąłem przed szczególnym zadaniem. Postanowiłem bezwzględnie uporządkować arkusze organizacyjne szkół, które są tak naprawdę planem finansowym szkoły. Musiałem podjąć się tego zadania, bo w ostatnich latach szkoły nie były traktowane sprawiedliwie. Wiedziałem również, że jest obiektywna przesłanka – niż demograficzny, czyli kolejny rok mniejszej liczby uczniów. Decyzją nowego rządu zniesiony został również obowiązek szkolny dla 6-latków. W takiej sytuacji było rzeczą oczywistą, iż konsekwencją będzie niebezpieczeństwo ogromnych zwolnień – podkreślał Prezydent Witold Wróblewski.

Ze wstępnych wyliczeń wynikało, że jeśli nie podjęte zostaną żadne działania to nie będzie pracy dla 197 nauczycieli – to jest dla przykładu 5 szkół gimnazjalnych, lub 2 największe zespoły szkół w naszym mieście.

- Nie mogłem na to pozwolić. Musiałem podjąć kroki, które zapobiegłyby zwolnieniom młodych nauczycieli, bo to oni pierwsi straciliby pracę, a jednocześnie musiałem uporządkować systemowo organizację pracy w naszych szkołach. Przy tym wszystkim jednak pamiętałem o tym, że uczeń nie może na tym ucierpieć. Było to trudne, ale udało się – zaznaczył Prezydent.

Ostatecznie uratowanych zostało 176 etatów. Pierwszym działaniem, które się do tego przyczyniło było uporządkowanie arkuszy organizacyjnych, które przygotowane zostały według przygotowanych przez Departament zasad i w trakcie zatwierdzania arkuszy zasady te były z konsekwencją egzekwowane.

Po raz pierwszy wdrożone zostały również nowatorskie rozwiązania, które pozwoliły nam zachować miejsca pracy dla ludzi młodych.

1. Wprowadzony został program emerytalny. Nauczycielom, którzy mają prawa emerytalne zaproponowano 15.000 zł nagrody. Z tego programu skorzystało 57 bardzo doświadczonych nauczycieli, którzy pracowali nawet po 40 lat.

2. Doprowadzono do sprawiedliwego podziału nadgodzin we wszystkich szkołach, aby nie dopuścić do sytuacji, w której jeden nauczyciel miał prawie 2 etaty, a drugi tracił pracę. Z tego tytułu uratowanych zostało 66 etatów.

3. Kolejnym elementem była skuteczna promocja i zachęcenie rodziców do posłania dzieci 6-letnich do I klas. Dzięki niej w Elblągu do klas I poszło 27% dzieci 6-letnich. W kraju średnia ta wynosi 20%, w Elblągu 27%. Te 7% to kolejnych 10 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.

4. Kolejnym działaniem było uzupełnianie etatów. Po raz pierwszy w porozumieniu z dyrektorami szkół, ale poprzez koordynację Departamentu Edukacji i Sportu wykorzystano w takim zakresie  możliwość uzupełniania etatów. Z tego rozwiązania skorzystało 24 nauczycieli. 48 natomiast wyraziło zgodę na zmniejszenie zatrudnienia i wynagrodzenia. Pozwoliło to na zachowanie kolejnych 43 etatów.

- Jak Państwo widzą niebezpieczeństwo bardzo dużych zwolnień było bardzo realne, jednak udało nam się zminimalizować to zagrożenie. Chciałbym podziękować Pani Sowickiej i doradcy Piotrowi Żuchowskiemu, a także dyrektorom szkół za współpracę w tym zakresie. Bez ich dobrej woli nie udałoby nam się tego osiągnąć. Dodam jednocześnie, że podjęte działania nie dotyczą jedynie nauczycieli. Po raz pierwszy od wielu lat zostały przyznane podwyżki oraz wprowadzony program emerytalny wśród pracowników administracji w placówkach oświatowych. Te działania są jeszcze w toku, ale już dziś mamy 51 zgłoszeń do programu emerytalnego. Pracujemy również nad szkolnictwem zawodowym. Kompleksowe rozwiązania w tej kwestii zaprezentujemy Państwu w październiku. Dziś mogę z całą stanowczością powiedzieć, że zapanowaliśmy nad oświatą w naszym mieście. I to zapanowaliśmy nad tym jednym z najważniejszych problemów w sposób mądry i uporządkowany – reasumował Witold Wróblewski.

Prezydent stanowczo podkreślił również, że wszystkie zmiany nie odbywają się kosztem uczniów. W dalszym ciągu uczniowie korzystać będą z różnorodnych zajęć dodatkowych. Planowanych jest ponad 6600 godzin zajęć dodatkowych tygodniowo, w tym między innymi: zajęcia sportowe, koła zainteresowań, czy zajęcia ze specjalistami.

Biorąc pod uwagę docierające z całego kraju informacje dot. skali planowanych zwolnień wśród nauczycieli, powyższe dane pokazują, że w Elblągu, dzięki systemowym rozwiązaniom udało się zminimalizować ten problem.

 

Joanna Urbaniak
rzecznik prasowy UM w Elblągu
 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ asa
  Czwartek, 16.06

  Tato chwalą nas !!.Kto ? My ich oni nas

 2. 2
  +5
  ~ irr
  Czwartek, 16.06

  Wszystko fajnie, tylko szkoda, że tak lekką ręką wydano prawie 1 mln zł na nagrody dla emerytów.

 3. 3
  +8
  ~ Nie trawię tego
  Czwartek, 16.06

  To jakieś kpiny. Dopłacamy kilkadziesiąt milionów, chyba 80, do edukacji, kilka razy więcej niż gdzie indziej. O tym ani słowa. Znowu propaganda sukcesu i to drętwa. Jeszcze może kilku doradców.

 4. 4
  +13
  ~ i bardzo dobrze
  Czwartek, 16.06

  No wreszcie skończą się mega nadgodziny zespole szkół nad Jarem !!!!!! każdy po 28-29 godzin + dochodziło po kilka nauczań indywidualnych. Ale zawsze odprawiano z kwitkiem- nie u nas godzin nie ma Jeszcze powinni przyjrzeć się wiecznie "chorym" przebywającym co drugi rok na urlopach dla poratowania zdrowia (w UK )

 5. 5
  +36
  ~ wist
  Czwartek, 16.06

  No i mamy pierwsze " efekty " pracy doradcy. Niedawno rozpoczął pracę, a już takie " osiągnięcia ". Tylko że te rozwiązania były podjęte w czasie gdy pana Żuchowskiego nie było na etacie doradcy, czy nie tak? A ilu jeszcze pracuje " nauczycieli ", którzy są po jakiś tam kursach i bez kierunkowego wykształcenia? Warto panie Wróblewski przyjrzeć się szkolnym aktom osobowym, chyba warto?

 6. 6
  +50
  ~ odbiorcaciepła
  Czwartek, 16.06

  Panie Prezydencie jakie są wyniki konkursu na stanowisko Prezesa EPEC-u i kiedy zostanie powołany Nowy Zarząd? Były prezes cały czas wozi się służbowym pojazdem na nasz koszt a nie powinien ponieważ kontrakt zakończony!

 7. 7
  +25
  ~ popieram Wist
  Czwartek, 16.06

  Oczywiście, że warto przyjrzeć się aktom osobowym nauczycieli i zweryfikować wyksztalcenie niektórych. Bo chyba zgodzicie się ze mną że z pani od wf nie zrobimy matematyka a z pana od robótek ręcznych informatyka. Przykłady można mnożyć... Mam nadzieję że to się zmieni w naszej oświacie i ktoś w końcu powie- praca dla nauczyciela z kierunkowym wyksztalceniem w pierwszej kolejności a nie to czy młody czy starszy itp. dziwne argumenty. Pozdrawiam wszystkich Elblążan.

 8. 8
  +9
  ~ Ukłobn w stronę LSD ??
  Czwartek, 16.06

  "1. Wprowadzony został program emerytalny. Nauczycielom, którzy mają prawa emerytalne zaproponowano 15.000 zł nagrody. Z tego programu skorzystało 57 bardzo doświadczonych nauczycieli, którzy pracowali nawet po 40 lat. ".. nagroda z pieniędzy podatników , Ostatecznie uratowanych zostało 176 etatów. " to na tym maja polegać oszczędności w budżecie miasta ?? Mamy socjalizm , czy kapitalizm ?? " Prezydent stanowczo podkreślił również, że wszystkie zmiany nie odbywają się kosztem uczniów " to chyba oczywiste , ale nie do końca uzasadnionym kosztem miejskich finansów . Brak jakiejkolwiek konsekwencji , planu w działania Panie Prezydencie . Wkrada się chaos . Panu ustrój polityczny kraju się myli .

 9. 9
  +5
  ~ do odbiorca ciepła
  Czwartek, 16.06

  to trzeba powiadomić Policję skoro były prezes wozi się naszym samochodem, co to jest? Umowa się skończyła i wszystko się kończy, a taka jazda jest bezprawiem. Kto zapłaci za remont w razie wypadku? Dlaczego naszego mienia tak się nie pilnuje i co tam robi główny księgowy- jest tam , czy tylko sami dyrektorzy? Człowieku jak widzisz ten fakt to dzwoń.

 10. 10
  +7
  ~ do ukłon w stronę SLD
  Czwartek, 16.06

  wystarczy zapoznać się z przepisami, nauczycieli chroni Karta Nauczyciela i nie można go wysłać do na emeryturę, może jedynie odejść dobrowolnie, wiec prezydent i dyrektorzy szkół mają związane ręce, jeśli emeryt chce pracować w szkole w wieku 80 lat będzie w niej pracował, kasa to jedyny sposób, aby "przekupić" emerytów aby zwolnili miejsca młodej kadrze, z drugiej strony nie dziwię się, że nie chcą odchodzić bo jak żyć w tym kraju z emerytury? Każdy ma tu rację, Ty też, bo tak nie powinno być, dryrektor powinien mieć pełne prawo doboru kadry, możliwość nagradzania i motywowania do pracy, rozliczania z efektów nauczynia,

 11. 11
  +10
  ~ policja potrzebna - Wiesiek
  Czwartek, 16.06

  A ja proszę komendanta miejskiego policji państwowej, Pana Konerta , o skierowanie patroli na ulicę Armii Ludowej przynajmniej raz w tygodniu, bo: ćpuny i opoje (znani wszystkim) blokują windy uniemożliwiając wejście lub wyjście z niej, zanieczyszczają klatki schodowe i okolicę domów, publicznie przez całą dobę piją alkohol w miejscu publicznym - plac zabaw, osiedlowe ławki, śmietnik, dzieci nie mogą wychodzić na plac zabaw - żulia elbląska go okupuje i nasyca swoim podłym językiem. Ponadto w ostatnich dniach uszkodzono - porysowano do żywej blachy karoserie kilkunastu samochodów poprawnie zaparkowanych - policja umarza i nie wykrywa sprawcy, bo żadnego policjanta na osiedlu nie było od lutego. Czy obywatel ma się bronić sam? Proszę o oficjalną zgodę. Panie Konert, pomocy!!!

 12. 12
  +5
  ~ Taka prawda
  Czwartek, 16.06

  Pogadaj z Księdzem ze św . Rodziny niech przestanie ich karmić ......to odejdą . A tak niestety kładziesz na tacę a o oni z niej jedzonko mają , bo na chlanie to uciułają . Z koszy pod Biedronką .

 13. 13
  +5
  ~ ???
  Czwartek, 16.06

  ~ policja potrzebna - Wiesiek a gdzie Straż Miejska , pewnie na Starówce ?? Bo na Zawadzie , nigdy jej nie widać .

 14. 14
  +4
  ~ wróbel, sowa ale czy kukułka?
  Czwartek, 16.06

  Wreszcie ktoś to porządkuje. I na pewno nie jest to doradca.

 15. 15
  +8
  ~ Emerytka
  Czwartek, 16.06

  Skoro taki nacisk na emerytów, to dlaczego konkurs w SP 1 "wygrywa" emeryt Andrzejek? To co, są równi i równiejsi?

 16. 16
  +6
  ~ do Emerytka
  Czwartek, 16.06

  Andrzejek, to chociaż konkurs wygrał, coś musiał poopowiadać komisji, a taka Jolusia L. porzuciła dyrektorsto w gim 6, bo nauczyciele jej tam nie lubili, a po roku banicji w I LO bez konkursu została dyrektorem w gim 9.....i to jest kabaret.

 17. 17
  +6
  ~ Pytanie do Wróbla
  Piątek, 17.06

  Panie Prezydencie czy mógłby Pan podać ilu zostało zwolnionych nauczycieli w 2015 i 2016 roku, mielibyśmy porównanie.

 18. 18
  +3
  ~ ELTON
  Piątek, 17.06

  Te działania były ustalone dużo wcześniej, jeszcze przed doskonałym doradzaniem Pana Żuchowskiego. Coś z pamięcią nie tak Panie Prezydencie.Podziękowania należą się zupełnie komu innemu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.