Wtorek, 16.08.2022, Imieniny: Nora, Joachim, Roch
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Jak Polacy oceniają polskie drogi? Wojewódzki ranking jakości dróg

25.06.2022, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak Polacy oceniają polskie drogi? Wojewódzki ranking jakości dróg

Zespół analityczny iSPRZĘT. przeprowadził badanie, mające na celu zweryfikowanie, jak Polacy oceniają stan polskich dróg. Na podstawie udzielonych odpowiedzi przygotowano szereg rankingów województw – między innymi przedstawiający, w których województwach poziom niezadowolenia z infrastruktury drogowej jest najwyższy, gdzie najczęściej widywane są remonty oraz gdzie najwięcej kierowców uszkodziło swój pojazd z powodu złego stanu dróg wraz ze średnimi kosztami naprawy. Ankietowani odpowiedzieli również na pytanie, dotyczące największych niedogodności spowodowanych przeprowadzanymi remontami.

 

 

Aby pełniej przedstawić sytuację, wykorzystano także dane udostępnione przez GDDKiA. Na ich podstawie stworzono zestawienia pokazujące, w których województwach i miastach wybudowano i wyremontowano najwięcej dróg oraz w których województwach stan dróg ocenianych jako “dobry” najbardziej się rozwinął. Na koniec przygotowane zostało zestawienie dotyczące dofinansowań, jakie województwa otrzymały w 2022 z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

 

Najważniejsze wnioski płynące z badań:

 

77,7% ankietowanych zadeklarowało niezadowolenie ze stanu dróg w swoim województwie.
Najczęściej niezadowolenie wyrażają mieszkańcy województw: dolnośląskiego, łódzkiego, pomorskiego.
Najczęściej remonty drogowe widują mieszkańcy województwa lubuskiego, małopolskiego oraz podlaskiego.
49,6% przebadanych respondentów uważa, że największej uwagi potrzebują drogi krajowe, a 43,4%, że osiedlowe. Tylko 2,4% odpowiedziało, że priorytetem powinny być autostrady.
Drogi krajowe za priorytetowe najczęściej uważają osoby z województwa dolnośląskiego, podkarpackiego oraz kujawsko – pomorskiego.
Mieszkańcy województwa warmińsko – mazurskiego, pomorskiego oraz dolnośląskiego najczęściej deklarują, że remonty dróg odbywają się zbyt rzadko.
Prawie 75% respondentów uszkodziło swój pojazd z powodu złego stanu nawierzchni asfaltowej.
W trakcie remontów drogowych największej części respondentów najbardziej przeszkadza zbyt długi czas ich trwania.
W latach 2017 – 2021 najwięcej dróg wybudowano w woj. mazowieckim, zachodniopomorskim i dolnośląskim. Najmniej – w woj. opolskim.
W latach 2017 – 2021 najwięcej dróg wyremontowano w województwie wielkopolskim, mazowieckim i opolskim. Najmniej – w woj. kujawsko-pomorskim.
 

W których województwach mieszkańcy są najbardziej niezadowoleni ze stanu dróg?

 

Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że stan nawierzchni drogowych w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Zaledwie co piąty ankietowany zadeklarował, że jest zadowolony ze stanu dróg w swoim województwie. Prawie czterech na pięciu respondentów wyraża zdecydowane niezadowolenie.

W rankingu województw, w których stan dróg oceniany jest najgorzej, prowadzi województwo dolnośląskie: 88,1% mieszkańców zadeklarowało niezadowolenie z jakości tamtejszych dróg. Niewiele lepiej sytuacja przedstawia się w województwie łódzkim – 87,2% badanych osób negatywnie ocenia stan swoich dróg oraz w województwie pomorskim – 84,3%.

Najlepiej drogi oceniają respondenci z województwa podkarpackiego – 38,8% badanych uważa, że te są w satysfakcjonującym stanie, z kolei w woj. lubuskim odsetek zadowolonych użytkowników dróg wynosi 26,9%  a w woj. mazowieckim – 26,3%.


Wyniki ankiety pokazują, że:

 

Nawet w województwach, w których stan dróg oceniany jest najlepiej, większość respondentów pozostaje niezadowolona z ich jakości.
Najlepiej oceniane są drogi w województwie mazowieckim – co może być związane z centralnym położeniem tego województwa i dużą liczbą poczynionych inwestycji drogowych w ostatnich latach.
Występują znaczące różnice pomiędzy ocenami jakości dróg w poszczególnych województwach. Różnica pomiędzy woj. dolnośląskim i podkarpackim wynosi aż 26,7 punktów procentowych.
W których województwach najwięcej mieszkańców uważa, że sektor budownictwa drogowego powinien być lepiej dofinansowany?
 

Prawie 87% Polaków uważa, że sektor budownictwa drogowego powinien być lepiej dofinansowany. 7,6% nie zgadza się z tym stwierdzeniem i uważa, że na sektor ten przeznacza się wystarczające duże środki finansowe, a pozostałe 5,5% badanych  nie ma zdania na ten temat.

Najczęściej za większym budżetem przeznaczonym na budowę i remonty dróg opowiadają się mieszkańcy województwa kujawsko – pomorskiego, łódzkiego oraz opolskiego.

Najrzadziej poparcie dla zwiększenia budżetu deklarują mieszkańcy województwa podlaskiego, zachodniopomorskiego oraz pomorskiego.


Które drogi zdaniem Polaków wymagają najwięcej uwagi?Polacy nie są zgodni, co do tego, które drogi powinny być priorytetem. 49,6% Polaków uważa, że najistotniejsze są drogi krajowe. Niewiele mniej jednak – 43,3% - uważa, że najwięcej uwagi wymagają drogi osiedlowe. Zaledwie 4,7% odpowiedziało, że większą uwagę należałoby przykładać do stanu dróg ekspresowych, a 2,4% - autostrad.

Odmienne poglądy mogą być dyktowane różnicami w zwyczajach dotyczących poruszania się. Osoby jeżdżące przede wszystkim drogami lokalnymi będą szczególnie skoncentrowane na stanie dróg osiedlowych. Ci, którzy częściej podróżują na dłuższe dystanse, uważają z kolei za priorytet drogi krajowe, których stan przesądza nie tylko o możliwej szybkości i wygodzie jazdy, ale wpływa także na bezpieczeństwo. Pewne różnice można zaobserwować także w zależności od województwa.

Zdaniem mieszkańców województwa dolnośląskiego, podkarpackiego oraz kujawsko-pomorskiego, najwięcej uwagi wymagają drogi krajowe. Najrzadziej jako priorytet wskazują ten rodzaj dróg mieszkańcy województw świętokrzyskiego, łódzkiego oraz podlaskiego.

Mieszkańcy województwa łódzkiego, pomorskiego oraz mazowieckiego uważają, że priorytetowo należy traktować drogi osiedlowe. Stan dróg osiedlowych za najmniej istotny uważają ankietowani z województwa lubuskiego, dolnośląskiego oraz podlaskiego.

Rozbieżność deklaracji na terenie województw wskazuje po pierwsze na różne przyzwyczajenia transportowe, po drugie – może być związana z tym, w jakim stanie są drogi danego rodzaju w konkretnym województwie.

 

Czy remonty dróg odbywają się dostatecznie często?

 

81,5% Polaków uważa, że drogi remontowane są zbyt rzadko w stosunku do tego, jaki jest stan nawierzchni. Najczęściej takie deklaracje składają mieszkańcy województw: warmińsko – mazurskiego, pomorskiego i dolnośląskiego.
Najrzadziej potrzebę częstszych remontów deklarują ankietowani z podkarpackiego, lubuskiego oraz małopolskiego.

 

Całość raportu można przeczytać pod adresem: https://isprzet.pl/pl/ranking-jakosci-drog-w-polsce-raport-2022 .

isprzęt.pl

 

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6030008792877