Środa, 24.07.2024, Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Cykl spotkań z twórczością Witolda Gombrowicza – „Biesiada u hrabiny Kotłubaj”

14.06.2024, 10:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Cykl spotkań z twórczością Witolda Gombrowicza – „Biesiada u hrabiny Kotłubaj”

Groteskowe spojrzenie na społeczne podziały, snobizm, arystokrację… Podczas kolejnego spotkania z twórczością Witolda Gombrowicza w elbląskim Teatrze przyjrzymy się społeczeństwu oraz sobie. A przy okazji będziemy się świetnie bawić!

 

 


W opowiadaniu „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” Gombrowicz przedstawia gości jako symbol arystokracji, która żyje w oderwaniu od rzeczywistości. Główne wydarzenia mają miejsce podczas z pozoru wystawnej biesiady, gdzie pojawiają się liczni goście, w tym przedstawiciele różnych warstw społecznych. Gombrowicz wykorzystuje tę sytuację, aby ukazać absurdalność i sztuczność relacji społecznych oraz podkreślić kontrast między arystokracją a zwykłymi ludźmi. W swoim charakterystycznym stylu, pełnym ironii i groteski, obnaża hipokryzję i powierzchowność społecznych konwenansów. Hrabina Kotłubaj i jej goście są przedstawieni jako postacie, które śmieszą i jednocześnie wzbudzają refleksję nad kondycją społeczeństwa. Opowiadanie to jest doskonałym przykładem twórczości Gombrowicza, który często koncentrował się na krytyce społecznych i kulturowych norm, ukazując ich absurdalność i sztuczność poprzez humor i groteskę.


W przedmowie do Pamiętnika z okresu dojrzewania (1933 r.), w ostatniej chwili wycofanej z książki, Gombrowicz przedstawia to opowiadanie w następujący sposób:


W grotesce „Biesiada” hrabina Kotłubaj i jej goście jedzą, oczywiście, zwykłego kalafiora, podczas gdy chłopiec nazwiskiem Kalafior błąka się po polach, podchodzi pod okno pałacu i umiera tam w końcu z wyczerpania. Związek pomiędzy człowiekiem Kalafiorem a kalafiorem jarzyną jest czysto formalny i polega na brzmieniu nazwiska. Sens noweli zasadza się na tym, że głód i cierpienie biednego Bolka kalafiora dodają smaku arystokratom, jedzącym kalafiora-jarzynę. Tajemnicą, której tak długo nie domyśla się mój humanitarny jarosz, jest naturalne okrucieństwo wszelkiej arystokracji.


"Explicaction sommaire", Varia


Opowiadanie „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” zostało napisane w 1928 roku. Tekst został opublikowany po raz pierwszy w 1933 r., w zbiorze „Pamiętnik z okresu dojrzewania” w wydawnictwie Rój w Warszawie. Opowiadanie weszło do poprawionego i rozszerzonego tomu Bakakaj, który został opublikowany w 1957 roku przez krakowskie Wydawnictwo Literackie.

 

Biesiada u hrabiny Kotłubaj


Scenariusz i prowadzenie: Michał Pabian


Tekst przeczytają: Maria Makowska-Franceson, Beata Przewłocka, Jacek Gudejko, Dominik Bloch


25 czerwca (wtorek), godz. 18:00 Mała Scena


Bilety w cenie 15 złotych dostępne w kasie i na stronie Teatru.


ZAPRASZAMY!

 

 

Jolanta Nidzgorska
Sekretarz literacka, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.006236076355