Poniedziałek, 18.10.2021, Imieniny: Juliana, Łukasza, Bogumila
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Elbląski teatr zaprasza na Wesele! Mirosław Siedler: Nie chcemy pokazywać tylko i wyłącznie utworów łatwych

17.06.2021, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląski teatr zaprasza na Wesele! Mirosław Siedler: Nie chcemy pokazywać tylko i wyłącznie utworów łatwych
W piątek (18 czerwca) podczas Jubileuszu 30-lecia Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie odbędzie się premiera spektaklu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Więcej na temat nowego przedsięwzięcia elbląskiego teatru opowiedział Mirosław Siedler, dyrektor teatru i reżyser spektaklu.

Tym razem w repertuarze elbląskiego teatru pojawiło się ”Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Co skłoniło Pana do tego wyboru?
 
Jeśli chodzi o dobór repertuaru przyjąłem zasadę, że ma on być różnorodny, eklektyczny i mają się w nim znajdować również dzieła klasycznej literatury polskiej. Mieliśmy w repertuarze naszego Teatru Mazepę Juliusza Słowackiego, Krakowiaków i Górali Wojciecha Bogusławskiego, teraz mamy Wesele Stanisława Wyspiańskiego.
 
Dlaczego akurat „Wesele”?
 
To niezwykle ważne działo w historii polskiej literatury, polskiego dramatu, choć w zasadzie nie ma on konstrukcji dramatu – wstępu, rozwinięcia akcji, punktu kulminacyjnego i zakończenia. Ale jest zachowana zasada trzech jedności – czasu, miejsca i akcji, bo wszystko rozgrywa się jednej nocy. Od 120 lat „Wesele” mówi o nas, o Polakach, o polskiej rzeczywistości. Mam wrażenie, że jest to utwór wciąż aktualny. Teatr nie tylko ma bawić, ale powinien skłaniać również do refleksji. Nie chcemy pokazywać tylko i wyłącznie utworów łatwych i przyjemnych, choć i te są potrzebne, ale także zależy nam na utworach, które są niezwykle znaczące w naszej literaturze i mają istotny wpływ na Polaków. „Wesele” jest utworem skomplikowanym, o wielu znaczeniach, odniesieniach i symbolice.
 
To kolejny spektakl, który przygotowywany jest z rozmachem. Jednak mamy specyficzne czasy. Czy pandemia miała duży wpływ na przygotowania do tej premiery?
 
Pandemia miała niewątpliwe duży wpływ na sposób prowadzenia prób, ale nie tylko. Początkowo próby musieliśmy prowadzić tylko w porach wieczornych, a to za sprawą prac remontowych, które odbywają się w teatrze. Później próby odbywały się dwa razy dziennie. Parokrotnie przerywaliśmy próby ze względu na kwarantannę pracowników. Na próby miały też wpływ zwolnienia lekarskie niezwiązane z COVID-em. Były też wypadki losowe niektórych osób. To wszystko trzeba było uwzględnić. Na szczęście konstrukcja utworu pozwala na to, aby część scen, na początkowym etapie, móc robić z częścią aktorów. Później musieliśmy mieć cały zespół i próby robić całymi blokami scen, bo jedna scena wynikała z drugiej. To było kłopotliwe, ale zespół stanął na wysokości zadania.
 
Za Wami trzecia próba generalna. Premiera nie odbędzie się jednak na elbląskiej scenie.
 
W tej chwili pakujemy sprzęt i dekoracje, i wyjeżdżamy do Węgorzewa. Premiera plenerowa będzie miała miejsce w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, z okazji 30-lecia tego Muzeum. Tym wydarzeniem rozpoczniemy nasz jubileusz 45-lecia istnienia elbląskiego teatru, który początkowo nosił nazwę dramatycznego, a następnie imienia Aleksandra Sewruka.
 
Premiera plenerowa to zupełnie inne warunki.
 
To będzie wyzwanie. Wszystko, co przygotowaliśmy w teatrze, będziemy musieli dostosować do naturalnych przestrzeni. Wszyscy mamy drobny niepokój, ale wierzymy, że się ułoży i damy radę. Frapują mnie spektakle plenerowe. One mają zupełnie inny charakter. Plener ma swój dodatkowy walor. Mieliśmy już podobne doświadczenia, np. w Kadynach, na tratwie znajdującej się kilkanaście metrów od brzegu ( Na pełnym morzu Sławomira Mrożka, a publiczność siedziała na brzegu. Takie doświadczenia są bardzo ciekawe. Czasami trzeba spróbować wyjść z teatrem na zewnątrz nie tylko z małymi spektaklami, które gramy np. w Bażantarni, ale także z tymi dużymi wydarzeniami.
 
Gdzie jeszcze będzie można zobaczyć elbląskie „Wesele”?
 
Na pewno wystąpimy w Muzeum Budownictwa Ludowego w Węgorzewie, w Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznym w Olsztynku. Mamy też zaproszenie do Torunia. Na Dużej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu „Wesele” będzie można zobaczyć w październiku. Zapraszam gorąco Naszych Widzów i turystów na wszystkie spektakle.


"Wesele":
reżyseria: Mirosław Siedler
kostiumy i scenografia: Iza Toroniewicz
opracowanie muzyczne: Piotr Sulkowski
choreografia: Iwona Runowska
realizacja świateł: Kaziemierz Kowalski
asystent reżysera: Beata Przewłocka


Muzeum Budownictwa Ludowego w Węgorzewie:
▪ 18.06.2021, godz. 19:00
▪ 19.06.2021, godz. 20:00
 

Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznym w Olsztynku:
▪ 29.07.2021, godz. 20:00
▪ 30.07.2021, godz. 20:00

 

 

 

 

 

Z Mirosławem Siedlerem rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ do pani Kariny
  Piątek, 18.06

  Pani Karino, po co ten sarkazm? Cieszmy się , że w Elblągu mamy teatr. Szkoda, że tylko jeden, bo elblążanie poszukujący kultury zaliczają w Elblągu te dwie premiery rocznie + gościnne występy teatralne (głównie Wiosna Teatralna) i pędzą do Olsztyna, do Trójmiasta. Jeszcze "Wesela" Pani nie widziała, a już się nie podoba. Proponuję zobaczyć i ocenić. Osobiście "Chłopów" czytałam 3 razy, serial oglądałam z 5 razy i kiedy mąż zaproponował wyjazd na "Chłopów" do Teatru Muzycznego w Gdyni, pomyślałam: "Nie, wystarczy, znam to. Zrobią z Reymonta koncert Mazowsza i cepelię". Srodze się pomyliłam. Dopiero dzięki tej adaptacji zrozumiałam, co oznacza pojęcie "katharsis". Proponuję się nie uprzedzać, zapłacić za bilet, usiąść, zobaczyć i cieszyć się, że wreszcie teatry otwarte :-)

 2. 2
  0
  Redakcja
  Piątek, 18.06

  Witam, Nie wiem, gdzie doszukała się Pani sarkazmu, ale proszę tego nie robić. Od lat jestem dumna z naszego teatru i wspieram go medialnie z wielką przyjemnością. Nigdzie nie napisałam, ze ten spektakl mi się nie podoba. Nie jestem też do niego uprzedzona :) Wręcz przeciwnie. Pozdrawiam, Kamila Jabłonowska

 3. 3
  +1
  ~ dosyć
  Piątek, 18.06

  a ja pytam kiedy obecny dyrektor oderwie się od stołka, bo już czas najwyższy!!!

 4. 4
  +1
  ~ do "Redakcji"
  Piątek, 18.06

  Sarkazm był w komentarzu niejakiej Kariny pod tekstem, a nie Kamili Jabłonowskiej - autorki artykułu. Komentarz Redakcja usunęła, zresztą nie rozumiem dlaczego. To nie ja mam mam problem z odczytywaniem intencji piszącego. Piszemy i czytamy ze zrozumieniem, pani Kamilo - Redakcjo :-)

 5. 5
  --1
  ~ ewa
  Piątek, 18.06

  jak sie ma tytul artykulu do wystawianego "Wesela",ten dramat jest raczej latwy,mimo ze nie komedia,latwy w odbiorze dla przecietnie inteligentnego widza..

 6. 6
  +2
  ~ A Chińczycy trzymają się mocno.
  Piątek, 18.06

  Akurat "Wesele" - Wyspiańskiego to jeden z najważniejszych utworów polskiej literatury. Jest wciąż aktualny, mimo upływu ponad stu lat od premiery. Osobiście wyżej cenię ten dramat niż twórczość naszych przedstawicieli romantyzmu. Na pewno jest bardziej ambitny niż "Pan Tadeusz" czy "Kordian". Niewiele jest dzieł, które przetrwały ze swoją aktualnością mimo upływu czasu. Stąd życzę elblaskiemu teatrowi, aby jego interpretacja odniosła sukces.

 7. 7
  +1
  ~ genek
  Piątek, 18.06

  Czas na wymianę Dyrektora i 2/3 zespołu artystycznego. Bez takiej operacji Teatr w Elblągu będzie tylko teatrzykiem szkolnym.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.