Poniedziałek, 20.09.2021, Imieniny: Konstancja, January
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

A za tydzień... Wesele!

12.06.2021, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
A za tydzień... Wesele!

Nie robimy listy gości... Na to "Wesele" może przyjść dosłownie każdy! Już niebawem (plenerowo) zaprezentujemy polską klasykę! "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mirosława Siedlera zagramy w Węgorzewie i Olsztynku.

 

Ruszyła sprzedaż online na prezentacje plenerowe w czerwcu i lipcu > www.kupbilet.teatr.elblag.pl

Realizacja "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w naszym wykonaniu uświetni m.in. 30-lecie Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz 45-lecie Teatru w Elblągu. Cieszymy się także, że możemy współpracować z kolejną instytucją kultury samorządu województwa Warmińsko-Mazurskiego Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku W tym roku mija 120 lat od pierwszego przedstawienia Wesela.

Genezę dramatu Wyspiańskiego stanowiło autentyczne wesele w podkrakowskich Bronowicach po ślubie poety Lucjana Rydla z córką tamtejszego gospodarza, Jadwigą Mikołajczykówną. Była to młodsza siostra żony Włodzimierza Tetmajera, który dziesięć lat wcześniej pobrał się z Anną Mikołajczykówną.

W domu Tetmajerów wyprawiono wesele po ślubie Rydlów, 20 listopada 1900 roku. Ci, którym zawdzięcza się informacje bezpośrednie o genezie Wesela, zaznaczają, że nie tylko osoby, występujące w dramacie Wyspiańskiego, miały swoje pierwowzory w rzeczywistości, ale także niektóre sytuacje, fragmenty dialogów, a przede wszystkim określona na wstępie w didaskaliach scenografia, odwzorowująca w zasadzie wnętrze domu Tetmajerów.
 

Nie minęły trzy miesiące od zdarzenia w Bronowicach, kiedy dyrektor teatru w Krakowie, Józef Kotarbiński, otrzymał od Wyspiańskiego wiadomość, iż może zapoznać go z nową sztuką. Kotarbiński zdecydował się od razu na jej wystawienie; rozpoczęły się intensywne, nie pozbawione zresztą trudności, próby z aktorami.

Po miesiącu, 16 marca 1901 roku, odbyła się premiera Wesela. Publiczność opuszczała teatr przy placu Św. Ducha pod silnym wrażeniem, choć przyjęcie i zrozumienie sztuki nie było, naturalnie, jednolite. Uwagę wielu widzów zwróciło właśnie to, co mogło szokować autentycznością. Byli wszakże i tacy, dla których utwór Wyspiańskiego stał się źródłem wrażeń o znacznie głębszym podłożu.
 

W czerwcu zagramy wWęgorzewie 
▪ 18.06.2021, godz. 19:00
▪ 19.06.2021, godz. 20:00

W lipcu gościmy się w Olsztynku 
▪ 29.07.2021, godz. 20:00
▪ 30.07.2021, godz. 20:00


Jesienią spektakl będzie można zobaczyć u nas na Dużej Scenie! Projekt realizowany wspólnie z Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku i Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.Zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ TYLKO
  Sobota, 12.06

  Kultura i sztuka i imprezy tylko dla zaszczepionych. Ci co nie chcą szczepień won. Kara musi być. Przez ich bute znowu ,zamkną wszystko.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.