Czwartek, 9.07.2020, Imieniny: Weronika, Hieronim, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

„Elbląg to jedyne miejsce w Polsce, gdzie Stefan Kiedrzyński istnieje w przestrzeni publicznej”

09.10.2018, 14:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
„Elbląg to jedyne miejsce w Polsce, gdzie Stefan Kiedrzyński istnieje w przestrzeni publicznej”
fot. Majka Brejdak
Na Małej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu,  w sobotę, odbyło się spotkanie poświęcone twórczości Stefana Kiedrzyńskiego. W kamerlnym anturażu czwórka aktorów zaprezentowała obszerne fragmenty utworu "Kobieta, wino i dancing”.
 
Niewielu elblążan zapewne wie, gdzie w naszym mieście znajduje się ulica imienia Stefana Kiedrzyńskiego, a jeszcze mniej wie, kim był Stefan Kiedrzyński. W sobotę, za sprawą pasjonatów zafascynowanych twórczością tego przedwojennego pisarza, autora sztuk teatralnych, scenariuszy filmowych i krytyka prasowego, na Małej Scenie przedstawiono jeden z utworów pisarza. Od 1929 roku Kiedrzyński  mieszkał w Brwinowie, i to tam powstał Społeczny Komitet Przywrócenia Pamięci o Stefanie Kiedrzyńskim, którego prezes, Andrzej Żmidrodzki zaprosił publiczność do zapoznania z najzabawniejszym tekstem twórcy.
 
 
Cieszę się, że widzę pełną salę. Stefan Kiedrzyński miał zawsze pełna widownię. Był najpopularniejszym komediopisarzem w XX-leciu międzywojennym. Jego sztuki były grane przez wszystkie teatry w Polsce i to z ogromnym powodzeniem
 
– mówił Andrzej Żmigrodzki.
 
W Brwinowie, gdzie mieszka p. Andrzej, w ubiegłym roku, powstał Społeczny Komitet Przywrócenia Pamięci o Stefanie Kiedrzyńskim. - 90 lat temu Stefan Kiedrzyński wybudował dom vis a vis domu mojego dziadka. Jako dziecko słyszałem nazwisko Kiedrzyńskiego, ale niewiele mi to mówiło. Historia Stefana Kiedrzyńskiego jest w ogóle w Polsce nieznana – przyznał Andrzej Żmigrodzki.
 
Powoli jednak ulega to zmianie. - Rozpoczęliśmy współpracę z panią profesor polonistyki z Uniwersytetu Warszawskiego, bo chcieliśmy, aby zorganizowała sympozjum. W pierwszym kontakcie usłyszeliśmy, że ona nic nie wie o Kiedrzyńskim – opowiadał Andrzej Żmigrodzki. - Od tego czasu, w ramach działalności naszego Komitetu, zebraliśmy mnóstwo materiałów. Powstaje bardzo bogaty film dokumentalny, który mam nadzieję, że i w Elblągu pokażemy.
 
Komitet nawiązał również współpracę z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym, które wraz z Teatrem im. Aleksandra Sewruka, zorganizowało sobotnie spotkanie. Skąd pomysł na to, by właśnie elblążanom przybliżyć twórczość Stefana Kiedrzyńskiego?
 
 
W Elblągu jest jedyna w Polsce ulica Stefana Kiedrzyńskiego. To jedyne miejsce, gdzie on istnieje w przestrzeni publicznej. To nas skłoniło do współpracy
 
– dodał Andrzej Żmigrodzki.
 
Zebrani na Małej Scenie elblążanie wysłuchali obszernych fragmentów komedii „Kobieta, wino i dancing” w interpretacji aktorów elbląskiej sceny:  Marty Masłowskiej, Aleksandry Wojtysiak, Piotra Boratyńskiego oraz Jerzego Przewłockiego.
 
- To jedna z najlepszych komedii Stefana Kiedrzyńskiego. Bardzo typowa dla jego twórczości. Kiedrzyński miał zdolność do pisania rzeczy łatwych i przyjemnych. Był recenzent z Łodzi, który napisał, że publiczność lubi Kiedrzyńskiego, bo widz wychodząc z teatru nie czuje się być głupszy od autora – śmiał się Andrzej Żmigrodzki.
 
Aktorzy  mieli przed sobą niełatwe zadanie. Musieli zainteresować widzów opowieścią używając wyłącznie werbalnych środków wyrazy, nie ruszając się z krzeseł, dysponując jedynie skromną scenografią w postaci kostiumów. Jak im poszło?
 
To trudne zadanie, aby zaprezentować coś w małym składzie. Jestem pełna uznania i był to kawał dobrej aktorskiej roboty. Było świetnie
 
– zaznaczyła Teresa Wojcinowicz, Prezes ETK.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / "Kobieta, wino i dancing" - Stefan Kiedrzyński ( zdjęć 20 )
Dodano: 2018-10-09 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.