Poniedziałek, 6.04.2020, Imieniny: Katarzyna, Celestyna, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Teatr: W sobotę aktorzy przybliżą sylwetkę patrona jednej z elbląskich ulic - Stefana Kiedrzyńskiego

03.10.2018, 13:00:44 Rozmiar tekstu: A A A
Teatr: W sobotę aktorzy przybliżą sylwetkę patrona jednej z elbląskich ulic - Stefana Kiedrzyńskiego

Przybliżyć sylwetkę patrona jednej z elbląskich ulic i przypomnieć twórczość znakomitego polskiego dramaturga i powieściopisarza – to idea wyjątkowego wieczoru, który wspólnie organizują dwie instytucje kultury. Teatr im. A. Sewruka i Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zapraszają na spotkanie poświęcone Stefanowi Kiedrzyńskiemu. 6 października o godz. 18:00 aktorzy zaprezentują sztukę „Wino, kobieta i dancing".


Sienkiewicz, Mickiewicz, Słowacki, Prus, Asnyk, Rej, Żeromski... wielu wybitnych polskich pisarzy patronuje elbląskim ulicom. W tym gronie jest również Stefan Kiedrzyński. Stefan Kiedrzyński został patronem jednej z elbląskich ulic po 1945 roku.

Przebiega ona od ul. Mierosławskiego w dół do ul. Bema. Tego „mistrza pióra" i jego dzieł wiele osób nie zna lub kojarzy słabo. 6 października ETK wspólnie z Teatrem przypomną sylwetkę pisarza oraz zaprezentują jeden z jego dramatów scenicznych. W formule sceny przy stoliku odbędzie się czytanie sztuki „Wino, kobieta i dancing". Tekst zaprezentują aktorzy: Marta Masłowska, Aleksandra Wojtysiak, Jerzy Przewłocki, Piotr Boratyński.


Stefan Kiedrzyński to polski dramaturg i dramatopisarz. Jego utwory objęte były w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce i podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek. Kiedrzyński został nagrodzony Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury.

Był świetny obserwatorem, który dawał wyraz swoim przekonaniom. Był autorem łącznie niemal 70 sztuk teatralnych (setki premier w polskich teatrach), 18 powieści (niektóre miały po 2 – 3 wydania), około setki nowel, opowiadań i esejów, setek felietonów i artykułów. W oparciu o jego scenariusze i powieści powstało 8 filmów fabularnych.

 

Stefan Kiedrzyński – wędrówka po elbląskich ulicach, 6 października, godzina 18:00, Mała Scena w Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu

 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ zz
  Środa, 03.10

  Mój dawny polonista profesor Płonczkier z I LO kiedyś nieźle mnie przepytał na okoliczność Stefana Kiedrzyńskiego, gdy dowiedział się, że na tej ulicy mieszkałam . Miałam dodatkową pracę domową i klasa po moim wystąpieniu dowiedziała się o patronie mojej ówczesnej ulicy :D Taką ciekawostka było to,że w latach 80 najczęściej taksówkarze kompletnie nie wiedzieli gdzie jest ta ulica.......i dowozili równie niezorientowanych pasażerów na ulicę......Dzierżyńskiego ;)

 2. 2
  +3
  ~ Polak
  Środa, 03.10

  Jak się przespacerować po ul. S. Kiedrzyńskiego to aż przykro. Tak to właśnie miasto dba o jego pamięć. Chodniki krzywe że pysk rozbić, kostka tak równa że koło może upi*****ić. I ciemno jak w dup1e, bo lampy nie świecą...

 3. 3
  +2
  ~ mieszkanka ulicy
  Piątek, 05.10

  Do Polak: Masz rację, przemieszczać się ulicą Kiedrzyńskiego nie jest łatwo! Grupa mieszkańców złożyła wniosek do Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 ,w którym wnioskują o remont chodnika. Mieszkańcy 3 Okręgu mogą głosować na ten wniosek , by ostatecznie inwestycja została zrealizowana. Zapraszam wszystkich do głosowania do 21 pazdziernika.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.