Poniedziałek, 20.05.2024, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Nie tylko elblążan czeka druga tura wyborów. Gdzie w powiecie konieczna będzie dogrywka?

12.04.2024, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nie tylko elblążan czeka druga tura wyborów. Gdzie w powiecie konieczna będzie dogrywka?

Nie tylko elblążanie podejmą 21 kwietnia decyzję, kto zostanie włodarzem miasta. W części gmin powiatu elbląskiego wójta lub burmistrza wyłoniono już w pierwszej turze wyborów samorządowych - niektórych wyników inni kandydaci mogą im tylko pozazdrościć. W pozostałych konieczna będzie dogrywka.

 

 


Mieszkańcy Milejewa w drugiej turze wyborów samorządowych zdecydują, czy wójtem zostanie Mariola Sznajder (54 lata), w poprzednich wyborach o fotel wójta walczyła ze zmarłym niedawno Krzysztofem Szumałą, który pełnił tę funkcję przez dwie kadencje, tym razem uzyskała 48,16 proc. poparcia, czy też Dariusz Dziąbkowski (w pierwszej turze zagłosowało 28,59 proc. wyborców). Z wyścigu wypadł Paweł Karabela (uzyskał 23,25 proc.).

 

 


Czterech kandydatów walczyło o stanowisko wójta Godkowa. W drugiej turze spotkają się: obecny wójt Andrzej Bodnaruk (38,73 proc. głosów w pierwszej turze) i Konrad Dyl (29,84 proc.) Dwóch pozostałych kandydatów uzyskało: Sławomir Łesyk 16,26 proc. głosów, a Mariusz Dziki 15,17 proc.

 

 


W pozostałych gminach wyboru dokonano już w pierwszej turze. Wójtem gminy Elbląg ponownie będzie Zygmunt Tucholski (62 lata). Nie miał on w wyborach samorządowych żadnego kontrkandydata. Oddano na niego 84,02 proc. głosów, 1 929 osób było "za", a 367 "przeciw".

 

 


Podobna sytuacja miała miejsce w gminie Gronowo Elbląskie. Tutaj jedynym kandydatem na wójta był Marcin Ślęzak (46 lat), obecnie piastujący to stanowisko. Został on wybrany na kolejną kadencję. W głosowaniu wzięło udział 88,61 proc. wyborców, 1 346 osób chciało jego reelekcji, a 173 były przeciwne. Ciekawostką dla elblążan może być fakt, że radną gminy Gronowo Elbląskie przyszłej kadencji będzie Joanna Urbaniak (44 lata), rzeczniczka prasowa odchodzącego prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego. Uzyskała ona w wyborach 71,57 proc. głosów (73 głosy) i zdobyła mandat.

 

 


Po ponad 20 latach zmienił się burmistrz Pasłęka. Pełniący tę funkcję od 2002 roku Wiesław Śniecikowski nie wystartował w tych wyborach. O fotel burmistrza walczyło troje kandydatów. Ostatecznie, już w pierwszej turze wyścig ten wygrała Elżbieta Wasiuk (59 lat). Wieloletnia dyrektorka jednej z pasłęckich szkół zdobyła 52,11 proc. głosów (3 650). Jej kontrkandydaci uzyskali: Marek Sarnowski 30,85 proc. poparcia, a Krzysztof Kopański 17,03 proc.

 

 


Burmistrzem Tolkmicka został Józef Zamojcin (60 lat), który przez wiele lat był zastępcą burmistrza Andrzeja Lemanowicza. Kandydat KWW Gmina to My otrzymał 58,75 proc. głosów (1 296). Jego kontrkandydatką była walcząca o reelekcję Magdalena Dalman (55 lat), którą w 7 kwietnia poparło 41,25 proc. wyborców (910 głosów).

 

 


W Rychlikach kolejną kadencję wywalczył w wyborach samorządowych obecny wójt Zbigniew Lichuszewski (60 lat), elblążanom może być znany, jako były dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu. Aktualny wójt gminy Rychliki zdobył aż 78,75 proc. głosów (993). Na Bogdana Mazurka, drugiego z kandydatów, zagłosowało 268 mieszkańców (21,25 proc.).

 

 


Toczące się śledztwo prokuratury (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj) nie przeszkodziło burmistrzyni Młynar Renacie Badnarczyk wywalczyć reelekcji. Dobyła ona 71, 39 proc. głosów (1 260). Emilia Fiedor, jej kontrkandydatka 28,61 proc. (505).

 

 


Również w gminie Markusy mieszkańcy nie chcieli zmiany na stanowisku burmistrza. Dorota Wasik uzyskała 56,23 proparcia (957 głosów) i wygrała w pierwszej turze. Jej kontrkandydatka Agata Abramowska otrzymała 43,77 proc. głosów.

 

 


W drugiej turze w Elblągu zmierzą się Andrzej Śliwka i Michał Missan. Na którego z nich oddasz swój głos? Zachęcam do udziału w ankiecie INFO.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1269268989563