Środa, 24.07.2024, Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄG UKRAINIE

Ukraińska kultura na deskach elbląskiego teatru

14.05.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ukraińska kultura na deskach elbląskiego teatru

Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią na deski elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka powraca wyjątkowe wydarzenie – Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej. Wystąpią dzieci i młodzież uczący się języka ukraińskiego w punktach nauczania a także zespoły dziecięce działające przy Związku Ukraińców w Polsce oraz innych organizacjach mniejszości ukraińskiej. Ze względu na wydarzenia w Ukrainie będzie to jednak inne wydarzenie niż to, do których przywykliśmy w poprzednich latach.

 

Napaść Rosji na państwo ukraińskie, wojna a wraz z nią fala uchodźców, która przybyła m.in. do Elbląga, postawiła nowe wyzwania przed Festiwalem


– mówi Mirosław Prytuła, Wiceprzewodniczący Zarządu Oddziału w Elblągu Związku Ukraińców w Polsce.
 

Dziś patrzymy na Festiwal z perspektywy udziału w naszym wydarzeniu dzieci, które nie ze swojej woli, nie z woli swoich rodziców przyjechały w ciągu ostatnich trzech miesięcy do Polski i innych regionów, które zdecydowały się udzielić im schronienia w tych trudnych, wojennych czasach. Festiwal jest też miejscem promocji kultury ukraińskiej, lecz w tym roku, będzie to też przyczynek do tego, by podziękować wszystkim za wszelkie dobro, którego społeczność ukraińska doświadczyła w ostatnich tygodniach. Chcemy też, by wydarzenie to było miejscem integracji uchodźców ze społecznością Elbląga, jak również społeczności ukraińskiej zamieszkującą tutejsze tereny z tą uciekającą przed okrucieństwem wojny

 

- dodaje.


Podczas dwóch dni Festiwalu (21, 22 maja) na deskach elbląskiego teatru zaprezentują się dzieci i młodzież  ze Szczecina, Koszalina, Białego Boru, Gdańska i ośrodków Warmii i Mazur – Olsztyna, Dobrego Miasta, Elbląga, Bartoszyc Górowa Iławeckiego, Młynar, Słobit, Wilczęt, Ornety, Morąga czy Miłakowa. W sumie przed publicznością zaprezentuje się trzystu młodych artystów w tym setka z Ukrainy z rodzin, które uciekły przed wojną.  


Pierwszego dnia Festiwal rozpocznie się o godzinie 10:00 i będzie składał się z dwóch części. Podczas pierwszej na scenie wystąpią dzieci i młodzież a w sesji popołudniowej (o 17:30) organizatorzy zaplanowali wyjątkowy koncert Artyści – Dzieciom, podczas którego na scenie zaprezentują się zawodowi artyści: aktorzy, śpiewacy ukraińscy, którzy obecnie przebywają w Polsce. Na scenie zaprezentują się również aktorzy z teatru elbląskiego oraz artyści amatorzy, prezentujący kulturę mniejszości ukraińskiej.
 

W koncercie uczestniczyć będą też licealiści Liceum w Białym Borze, to jest szkoła z ukraińskim językiem nauczania, którzy przygotowali program opowiadający o walce o niepodległość i silnemu przekonaniu, wręcz pewności co do tego, że ta walka zakończy się sukcesem, zakończy się zwycięstwem i Ukraina zwycięży swojego rosyjskiego wroga

– mówi Mirosław Prytuła.


Na scenie pojawi się także reprezentacja męskiego chóru Żurawie. Drugi dzień Festiwalu, to już tradycyjny Koncert Galowy, który rozpocznie się o 10:30.

Festiwal jest wydarzeniem otwartym a jego ideą jest integracja środowiska ukraińskiego oraz pokazanie tej kultury w szerokim świetle każdemu, kto chce ją oglądać i ją poznać. W tym roku będzie to jednak szczególna prezentacja która ma również swoje przesłanie w trakcie wojny. Ma dodać sił, a także pokrzepić środowisko ukraińskie

– podsumowują organizatorzy Festiwalu.


Organizatorem 54. Dziecięcego Festiwalu Kultury Ukraińskiej jest Związek Ukraińców w Polsce Zarząd Oddziału w Elblągu.
Festiwal zrealizowany dzięki wsparciu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Miasta Elbląg oraz Powiatu Elbląskiego.
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Jh
  Sobota, 14.05

  Sorry ale ja już mam powoli dosyć tej Ukrainy. Wszędzie tylko jeden temat

 2. 2
  +4
  ~ zła metoda
  Niedziela, 15.05

  Ukry pokazały swoją kulturę w Turynie - od Polski dostały maxa a odwzajemniły się "0". Teraz każą usmanom zmusić Polskę do przekazania nieodpłatnie polskich F-16 i leopardów. 11 lipca będą defilować. no, ale w teatrze w ukraińskim mieście i regionie powinny być sztuki "sława uk...".

 3. 3
  +3
  ~ Pop
  Niedziela, 15.05

  Jaka piękna katastrofa. Już nam Ukraińcy podziękowali za pomoc, okazane serce podczas głosowania na tym ustawianym festiwalu Eurowizji. Hodujemy sobie ......na piersi.

 4. 4
  +3
  ~ Potempa
  Niedziela, 15.05

  Kultura mocne słowo. A tymczasem za 500+ i inną pomoc dla bieżenców od polskiego podatnika Ukraińcy sprowadzają sobie auta na Ukrainę. Nawet sakiewicz pisze o tym w swojej pisowskiej gazetce

 5. 5
  0
  ~ święta naiwność
  Niedziela, 15.05

  Wszystko na koszt Polaka za sprawą koszernych władz . Ukr, bieżeniec, za zasiłki polskie kupuje auto , nie płaci cła, a podobno wojna się tam toczy, i wraca na ukrę . Życie ma tam darmowe za sprawą darów z Polski. Polak bez wojny płaci kilkanaście podatków nawet od psiego whyna i dlatego utrzymuje ukrę, jej psy i koty. Chory na głowę jest ten lud znad Wisły. Ukr jest przebiegły i namolny w swoim oczekiwaniu wszystkiego czego chce. Gdyby 24 lutego zamknięto granice, to wojna mogła się potoczyć korzystnie dla ukry, ale na jej koszt i z jej zaangażowaniem. Zieliński pouczył cały świat jak ma postępować, bo jak nie... . Elbląg, to szczególne miejsce w 80% ukraińskie przed 24 lutego więc jest jaki jest..

 6. 6
  0
  ~ Kacper
  Poniedziałek, 16.05

  Taka prośba , aby krzewić kulturę ukraińska w Ukrainie, tutaj nie jest to potrzebne. Zaczynają się oni już wszystkim ulewać

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0386071205139