Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Monika Falej: Myślałam, że moja ciężka praca w Sejmie przekuje się na mandat

18.10.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
 Monika Falej: Myślałam, że moja ciężka praca w Sejmie przekuje się na mandat

Posłanka Lewicy Monika Falej startowała w wyborach parlamentarnych z pierwszego miejsca w okręgu elbląskim. Choć zdobyła więcej głosów niż cztery lata temu (11 140) KW Nowej Lewicy nie uzyskał mandatu w naszym regionie. Co teraz planuje Monika Falej?
 Wybory do Sejmu w okręgu elbląskim wygrał PiS, na którego oddano 35,20 proc. głosów. Ta partia w okręgu 34 zdobyła 4 mandaty. Na Koalicję Obywatelską zagłosowało 31,87 proc. i 3 mandaty. Natomiast Trzecia Droga osiągnęła wynik 15,40 proc. i 1 mandat. Nowa Lewica uzyskała 8,11 proc. poparcia. Ten wynik Panią zdziwił?
 

 

 

Sam wynik jest dla mnie zaskoczeniem. Liczyłam, że zdobędziemy dwucyfrowy wynik. To samo dotyczyło wyniku ogólnopolskiego.

 


Była Pani pewna, że ponownie wywalczy Pani mandat?
 

 

Jako liderka listy otrzymałam więcej głosów niż cztery lata temu. Rzeczywiście liczyłam, że mandat będzie odnowiony szczególnie, że poświęciłam bardzo dużo pracy i sądzę, że przynosiłam chlubę Elblągowi. Wynik ogólnopolski rzutował na to, że mandat w Elblągu nie został odnowiony dla całej Lewicy. Uważam, że jest to strata dla Elbląga, regionu i oczywiście dla samej Lewicy jako partii. Strata mandatu jest poważną sprawą.Jak ocenia Pani rozkład mandatów w okręgu elbląskim?
 

 

Do Prawa i Sprawiedliwości nie mam się co porównywać. Mieli środki i możliwości, żeby pompować pieniądze w kampanię. Angażowały się wszystkie firmy, które podlegały pod Prawo i Sprawiedliwość. To nie sprzyja równowadze jeśli chodzi o prowadzenie samej kampanii. Liczyłam, że jednak elblążanie pokażą PiS-owi czerwoną kartkę, ale jak widać tak się nie zadziało.
 

 

A jeśli chodzi o pozostałe mandaty?

 


Nie patrzyłam jeszcze dokładnie na wyniki czy mandat Lewicy wzięła Koalicja Obywatelska czy Prawo i Sprawiedliwość. Jeżeli KO to się cieszę, bo przynajmniej mandat został w partii demokratycznej. Jeśli PiS to patrze na to ze smutkiem.
 

 

Lewica nie zdecydowała się zorganizować w Elblągu wieczoru wyborczego. Gdzie czekała Pani na ogłoszenie sondażowych wyników?
 

 

Większość ludzi, w tym szef sztabu, pojechali do Warszawy, więc nie było sensu robienia wieczoru wyborczego w Elblągu czy w Olsztynie. Ja spędziłam ten czas w Olsztynie z kilkoma znajomymi, którzy też kandydowali, ale z różnych okręgów. Nie ukrywam, że byliśmy zaskoczeni wynikami.

 


A jak zareagowała Pani na rekordową frekwencje?
 

 

To jest wygrana Polek i Polaków. Pokazali mobilizację. Pokazali, że zależy im na zmianie. To, co dla mnie jest ważne to fakt, że więcej kobiet poszło do wyborów. Apele do kobiet odniosły skutek. Jestem dumna z Polek i z Polaków. Zrobili świetną robotę. Elblążanki i elblążanie również pokazali, że zależy im na tym, żeby zmienić to, co się działo do tej pory.
 

 

Wiemy już, że nie zdobyła Pani mandatu, więc nasuwa się pytanie – co teraz?
 

 

Powiem szczerze, że jeszcze nie mam pomysłu, co dalej. Teraz mamy miesiąc na domykanie spraw poselskich i dzisiaj zaczęłam już to robić. To, co teraz jest dla mnie ważne to sprzątanie banerów, żeby jak najszybciej zostało to uprzątnięte. Rozmawiam też z ludźmi, żeby ustalić, gdzie można byłoby wykorzystać banery. Czy do schronisk czy do świetlicy, gdzie już część trafiła i dzieci będą szyć z nich torby. To są takie przyziemne rzeczy, ale bardzo ważne.
 

 

Jak już się zakończą wszystkie sprawy organizacyjne wtedy pomyśli Pani co dalej?
 

 

Tak. Nie chciałabym niczego przeoczyć, dlatego teraz skupiam się na domykaniu wszystkich spraw. Przyjdzie też czas na chwilę odpoczynku i pomyślenie nad tym, co dalej.
 

 

Czyli nie miała Pani przygotowanego planu B?
 

 

No tak, szczególnie, że prognostyki dawały nam koło 10-11 procent. Myślałam, że cały dorobek, który przez 4 lata dokonałam pracując w parlamencie, będąc najbardziej aktywną posłanką w regionie, przekuje się na mandat. Myślałam, że szansa na to jest mocna, ale jak widać życie weryfikuje prognozy. Bardzo ważne jest dla mnie to, że nie wstydzę się swojej pracy w Sejmie. Jestem z niej zadowolona. Poświęciłam mnóstwo czasu i energii na tę pracę.

Tyle ile uważam, że każdy poseł i posłanka powinien. Ta ciężka praca, którą wiem, że włożyłam była powodem mojego poczucia, że ten wynik będzie lepszy i ten mandat w regionie dla Lewicy uda się zdobyć. Dlatego nie zastanawiałam się nad tym, co dalej. Teraz będę musiała.
 


Za pół roku odbędą się wybory samorządowe. Ma Pani jakieś plany związane z tymi wyborami?

 


Na pewno trzeba będzie do nich przygotować cały region. Jako współprzewodnicząca jestem za to współodpowiedzialna. Czasu będzie niewiele, bo to będzie końcówka listopada, a wybory będą w kwietniu, więc za dużo odpoczynku nie będę miała.
 

 

Biorąc po uwagę fakt, że zdobyła Pani więcej głosów niż cztery lata temu będzie Pani kandydatką Lewicy w Elblągu w wyborach na Prezydenta Elbląga?
 

 

To ciekawe pytanie, ale ja bym je skierowała do struktur SLD i do pana wiceprezydenta Elbląga Janusza Nowaka, bo to on jest przewodniczącym elbląskich struktur.
 

 

Mam przeczucie, że w Elblągu jeszcze o Pani usłyszymy.Zawsze ma Pani dobre wyczucie, a w Elblągu wszystko może się wydarzyć, więc zobaczymy. Ale jeśli chodzi o ewentualne wystawienie kandydatury to już pytanie do pana Janusza Nowaka.
 

 

Nie ma aktywniejszego polityka Lewicy w Elblągu, więc wydaje się Pani oczywistym wyborem. Przyjmijmy na chwilę, że widzą to też osoby decyzyjne w Lewicy i gdyby zaproponowały Pani kandydowanie to jak by Pani zareagowała?
 

 

To są niezwykle ważne rzeczy dla partii. Jeśli mają swoją kandydaturę na tak ważne stanowisko to takie decyzje podejmuje się wspólnie i daje się swoją osobę do kandydowania. Jeśli byłaby taka szansa to oczywiście bym kandydowała.

 


Pytanie tylko czy Lewica w ogóle wystawi swojego kandydata czy ponownie zdecyduje się tego nie robić.
 

 

To już czas pokaże.
 

 

Dziękuję za rozmowę.
 

 

Z Moniką Falej rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (43)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Dac fujarkę
  Środa, 18.10

  Skończyły się stołki dla SLD więc żale tylko od Elbląga to trzy kroki w bok. Tu nikogo nie chcemy z olsztyna, u siebie szukać poparcia. Źle się stało że PIS przegrało ale po czasie wyborcom to zaświta . Tak jak zabiorą tzw rozdawnictwo o którym mówi 3 droga. Jak zajrzy wam bieda i brak kasy zmadrzejecie. Już mówią o pracy w niedzielę w sklepach bo mieliście raj. Łóżka ustawcie w sklepie to Wasz czeka. Emerytów 5 zł podwyzki i zero 13tki, 14tki. A dzieci nic jacy będą siedzieć w domu zero wyjazdów bo rodziców nie będzie stać. Cieszcie się wyborcy.

 2. 2
  +13
  ~ myśliwy myślał
  Środa, 18.10

  Skoro kandydatka "myślała" to już wie że po takim poparciu powinna z Elbląga zniknąć i zapomnieć o fotelu, bo jak obejmie fotel w UM, to też po kilku latach powie "myślałam". Trzeba myśleć i robić a nie czekać na mannę Mojżesza. Dziwna panienka "udziela wywiadu". Tak jak przewidziałem - działalność na poziomie samorządu uczniowskiego szkoły podstawowej przekuła się na wynik który przyjąłem z wielką radością bo żadnych efektów "ciężkiej pracy" posłanki nie znam poza szczebiotaniem na chodnikach. Czas na powrót na swoje, bo Elbląg wyraził swoją wolę.

 3. 3
  +29
  ~ Fan Gargamela z PO
  Środa, 18.10

  Pani Moniko dziękując za zaangażowanie w sprawach społecznych proszę się zastanowić jakimi inteligentami są ci którzy głosowali na ludzi z Olsztyna na Protasa, Gorczyce czy panią dyrektor w wieku emerytalnym, a nie na młodych z Elbląga choćby jak Turlej? Więc nie ma co się dziwić, że jest jak jest....Ci którzy myślą, że będzie lepiej niż było to naprawdę musi być odklejony....Amen

 4. 4
  +15
  ~ Przecież wiemy
  Środa, 18.10

  bardzo kulturalnie , przecież wiadomo, że szefujący zrobili wszystko, aby nie było lewicowego posła w Elblągu. Podkładali świnie na maksa

 5. 5
  +24
  ~ Podziękowania
  Środa, 18.10

  A kolesiom i kolezance z grupen 4 juz Pani podziękowała ? Chyba ma Pani za co ???!!! Należą się szczególne oraz publiczne! Ich rola nie byla bez znaczenia , jak widać na mandacie dla lewicy kompletnie im nie zależało! Poza tym praca patrząc po wybrańcach liczy się najmniej ! Brak sztabu , brak zgody, intrygi, pomowienia, szantazyk , słaba lista wycofaly panią z ważnych spraw ale to byl juz pani swiadomy wybór i akceptacja warunków ! Czasem pewne sprawy wymagają odwagi !

 6. 6
  +9
  ~ Jest szansa
  Środa, 18.10

  Teraz warto probować ba Prezydenta Miasta bo w wyborach jak widac wszystko zdarzyć się może! Proszę probować się sprzedać ! Pozdrawiam

 7. 7
  +1
  ~ obserwator zdarzeń
  Środa, 18.10

  Elbląska ferajna chce trawać, Dlatego jak Pani wystartuje to ja daję swoj głos. Oni sami się dobiją.

 8. 8
  +6
  ~ pytam
  Środa, 18.10

  Ciężka praca? a co takiego dla Elbląga ta pani zrobiła. Ja bym w ogóle nie zabierała głosu, ale chyba ta pani jeszcze myśli żeby w Elblągu na prezydenta startować. To byłaby dla Elblążan tragedia.

 9. 9
  +17
  ~ Nic do stracenia
  Środa, 18.10

  Pani Moniko praca się juz dawno nie liczy, liczy się kto jest od kogo i za kim i z kim a jak nie jest od " wlasciwego" to nawet jak dobrze pracuje to dostanie po dupie! Takie są fakty! Pozdrawiam i powodzenia w kolejnym projekcie np fotel prezydenta bo co szkodzi probować? Ale działać i z dala od tych co pogrzebali lewicę!

 10. 10
  +2
  ~ co to
  Środa, 18.10

  do komentarza @obserwator zdarzeń daję na minus a wychodzi na plus 1

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0817580223083