Środa, 1.04.2020, Imieniny: Grazyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

U Sewruka świętowano 20-lecie pracy artystycznej Jacka Gudejki

24.05.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
U Sewruka świętowano 20-lecie pracy artystycznej Jacka Gudejki
fot. Majka Brejdak
Jacek Gudejko obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia pracy artystycznej. Od ilu lat tak naprawdę pracuje na scenie i jak wspomina swoją zawodową pracę opowiedział w rozmowie dla info.elblag.pl.
 
W piątek, 17 maja, po spektaklu „Mayday 2” zespół aktorski oraz dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka Mirosław Siedler przygotowali dla Pana szereg atrakcji. Czy rzeczywiście tak huczne obchody Pana jubileuszu udało się utrzymać w tajemnicy?
 
To była olbrzymia niespodzianka. Nikt mi nic wcześniej nie mówił. Byłem potwornie zaskoczony i bardzo im dziękuję za wszystko, co przygotowali.
 
Niespodzianek nie brakowało. Która z nich była dla Pana szczególnie wzruszająca?
 
Myślę, że piosenka Leszka Ostaszkiewicza. To nie tylko świetna piosenka, ale i świetne wykonanie.
 
Obchodziliśmy 20-lecia Pana pracy artystycznej, ale na scenie występuje Pan dłużej.
 
Artystycznie pracuje 37 lat. Wcześniej prowadziłem swój własny teatr. Była to działalność gospodarcza, a w naszym kraju jest tak, że tych lat już się w nie wlicza do stażu i działalności artystycznej. Stąd różnica 17 lat.
 
Warto wspomnieć, że wówczas zajmował się Pan tematyką uzależnień.
 
Prowadziłem Agencję Artystyczną Interpretacje Teatr Faktu i Publicystyki. Głównie skupiłem się na uzależnieniach, czyli narkotyki, alkohol, przemoc w rodzinie. Przez prawie 15 lat jeździłem po Polsce ze swoimi autorskimi programami.
 
Jak Pan wspomina ten czas?
 
Bardzo mile. Po pierwsze wiązało się to z pieniędzmi. Niestety w teatrach zarabiamy mało, a przy działalności gospodarczej można było zarabiać na godne życie. Po drugie satysfakcja artystyczna. Byłem jednym z pierwszych, który poruszył tematykę narkomani. To był 1991 rok i wówczas szkoły nie chciały poruszać tego tematu, aby nie wywoływać wilka z lasu. Dodatkowo Państwo też milczało na ten temat. Jedyny Kotański i Monar nagłaśniali to, jak duży i poważny jest to problem. Ale uzależnienia to nie jedyne tematy, które poruszałem. Napisałem np. program o bójkach na meczach.
 
Chciał Pan widzów składać do refleksji, zachęcić do dyskusji. To czyni Pan również jako aktor w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Stworzył Pan w Elblągu 31 postaci. Czy są wśród nich role, które mają szczególne miejsce w Pana sercu?
 
Tak. Myślę, że pierwsza rola, którą tutaj dostałem. Zagrałem w „Świętoszku”, po 15 latach przerwy w pracy w profesjonalnym, zawodowym teatrze. To jest zupełnie inna praca. Wymaga innego skupienia, zaangażowania. „Świętoszek” przywrócił mnie do pracy w teatrze. Na pewno ważna jest dla mnie rola Profesora w „Szatanie z Siódmej Klasy”. Ta rola podobno była wprost stworzona dla mnie. „Czekając na Godota” i spotkanie z reżyserem Krzysztofem Rościszewskim było dla mnie ogromnym przeżyciem. Sądzę, że każda rola drzemie w sercu, bo w każdą człowiek się angażuje. Różnorodność ról powoduje, że trzeba się przestawiać i szukać w sobie za każdym razem innych rzeczy.
 
Skoro mówimy o przeszłości to zapytam także o przyszłość. Czy są rolę, które chciałby Pan zagrać?
 
Mam w tej chwili 65 lat. To w zasadzie wiek emerytalny, ale nie chce przechodzić na emeryturę. Chciałbym zostać na pełnym etacie w Teatrze i popracować jeszcze minimum 5 lat. Dobrze się czuję i wydaje mi się, że źle nie wyglądam, a widownia mnie lubi (śmiech). Każda rola będzie dla mnie wyzwaniem, ale jakby się zdarzyło obsadzenie mnie w jednej z główniejszych ról to byłbym bardzo zadowolony.
 
Dziękuję za rozmowę.

 

Wraz z Jubileuszem Jacka Gudejki obchodzono także Jubileusz 35-lecia pracy aktyrtycznej Beaty Przewłockiej. Wywiad z aktorką niebawem na łamach info.elblag.pl.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Jubileusze u Sewruka ( zdjęć 66 )
Dodano: 2019-05-24 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ ..............................
  Piątek, 24.05

  Było super :)

 2. 2
  +1
  ~ Gosia
  Niedziela, 26.05

  Miałam takie szczęście ,że trafiłam na spektakl po którym była super niespodzianka w postaci jubileuszu naszych aktorów. Gratulacje

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.