Czwartek, 13.08.2020, Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Radny Rudnicki: Na dzień dzisiejszy nie czuję się na siłach, by kierować miastem jako Prezydent

16.02.2017, 07:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
Radny Rudnicki: Na dzień dzisiejszy nie czuję się na siłach, by kierować miastem jako Prezydent
Fot. Ryszard Biel, archiwum redakcji

O reformie oświaty, pomyśle powstania garażowaca na Starówce i ewentualnym kandydowaniu na stanowisko Prezydenta Elbląga opowiedział nam wiceprzewodniczący Rady Miasta, Wojciech Rudnicki.


Jak ocenia Pan tegoroczny budżet?

Możliwości zmian w tym budżecie jest bardzo mało i zdajemy sobie z tego sprawę. Prezydent przyjął niektóre nasze propozycje, takie jak znalezienie środków na wkład własny dla Muzeum. W trakcie roku mogą być różne sytuacje. Środków może być trochę więcej. Pochyliliśmy się nad sytuacją finansową miasta i udało nam się wypracować z Prezydentem porozumienie.

Kształtowanie tego budżetu było dość nietypowe. Po raz pierwszy, bez wiedzy Prezydenta, został złożony projekt, który choć wygrał i zdobył ponad 10 mln zł dofinansowania spowodował, że nagle trzeba było znaleźć w budżecie prawie 2 mln zł na wkład własny. Jakie wnioski powinny być wyciągnięte z tej sytuacji?

Dla mnie to jest pewien wyłom, który zdarzył się raz i już się nie zdarzy. Znam sprawę od samego początku. Widziałem potrzeby Muzeum i nie ma żadnych wątpliwości, że Gimnazjum przy Muzeum wymaga remontu. Tylko kwestia, jak to zostało załatwione przez osobę zarządzająca Muzeum. Zostało to zrobione bez zgody pana Prezydenta, który odpowiada za budżet. Tutaj pani dyrektor złamała prawo, ale jednak pozyskała środki. Tylko jakby każdy sam podejmował taką decyzją to zrobiłby się straszny rozgardiasz, a wyborcy powierzyli zarządzanie budżetem Prezydentowi.

Reforma oświaty wzbudza wiele emocji. Czy w tej sprawie zgłaszają się do Pana elblążanie?

Tak. Czytałem niedawno, że Gdańsk może liczyć się ze zwolnieniami 900 nauczycieli. U nas jest o to obawa. Spotykam się z nauczycielami, którzy obawiają się czy będzie dla nich praca. Na debacie oświatowej padły zapewnienia, że Miasto będzie bardzo mocno pilnować, aby jak najmniej nauczycieli traciło zatrudnienie. Wiemy jednak, że nie dla wszystkich to zatrudnienie będzie zapewnione. Mamy niż i obawiam się, że nie damy rady ochronić wszystkich nauczycieli. Do tego jeszcze kwestia administracji i obsługi. Tą grupą zawodową trzeba się zająć. Oni będą mieli bardzo duże problemy ze znalezieniem pracy na naszym elbląskim rynku. Myślę, że program dobrowolnych odejść, który Prezydent najprawdopodobniej utrzyma, pomoże.

Zgłaszają się do Pana zatroskani rodzice?

Rodzice mają rożne zdania. Nawet z sondaży wyniki, że mniej więcej połowa rodziców jest za i połowa przeciw reformie. Zaniepokojenie może wynikać z tego, że maluchy będą tam, gdzie 15-latkowie. Tu elblążanie mają obawy. Ale większość rodziców pamięta, jak sami chodzili do szkoły, kiedy tak było. Ja bym bardziej obawiał się o program, którego nie znam. Nie wiemy czy będzie nowoczesny, pro rozwojowy, by uczniowie mogli konkurować na rynku europejskim. Jestem pełen obaw, ale nigdy nie skazuję żadnej reformy na niepowodzenie. Chociaż mieliśmy cztery reformy i która wyszła? Na dzień dzisiejszy żadna.

Na ile możliwe jest powstanie garażowca na Starym Mieście?

Klub Prawa i Sprawiedliwości jest za tym. Pan Prezydent też. Ja byłem do tego sceptyczny, bo nie było dyskusji na ten temat. Ruch w tym miejscu byłby przeogromny. Garażowiec miałby rację bytu, gdyby wprowadzono na Starówce zakazy parkowania, a nie wyobrażam sobie, żeby mieszkańcy Starówki mieliby samochody stawiać w garażowcu i z zakupami chodzić do domu. Garażowce powinny być dla turystów, osób odwiedzających. Pod dyskusję powinno stanąć czy powinien on znaleźć się na Wyspie Spichrzów czy za ZST-I. Na pewno nie na Bednarskiej. Ja sobie nie wyobrażam mieszkać koło garażowca, do którego ciągle wjeżdżają samochody, choćby nie wiem jak ładnie wyglądał.

Czy radni SLD planują doprowadzić do debaty w tej sprawie, aby mieszkańcy mogli wyrazić swoje zdanie?

Widzę, że debata poszła w media. Pod artykułami jest wiele komentarzy, dyskusji.

To nie powinno być jedyne miejsce do wypowiadania się.

Nie powinno. Myślę, że to dobry pomysł, by zorganizować debatę. Sądzę, że mieszkańcy by na nią przyszli. Byliby pewnie i zwolennicy, i przeciwnicy, ale argumenty byłyby głośno powiedziane. Mi powstanie tego garażowca kojarzy się z sytuacją, gdy stawia się wiatraki koło domów. Nie może być tak, że robią to radni, nie słuchając mieszkańców. Jako Klub Radnych SLD rozmawialiśmy już z Prezydentem by doprowadzić do takiej dyskusji z mieszkańcami.

Krążą pogłoski, że rozważa Pan kandydowanie na urząd Prezydenta Elbląga.

Zgłosiły się do mnie osoby, które zaoferowały, że założą mój sztab wyborczy. Na dzień dzisiejszy dementuję to, że chciałbym kandydować na urząd Prezydenta. Dobrze się czuję jako radny. Nabywam doświadczenia. Na dzień dzisiejszy nie czuję się na siłach, by kierować miastem jako Prezydent. Nie mam takiego doświadczenia. Wiele osób prosiło mnie, żebym się zgodził i jest to bardzo miłe, ale ja mogę wspierać radą osobę, która by kandydowała. W tym się dobrze czuję.

A gdy nabierze Pan doświadczenia? Może nie podczas nadchodzących wyborów, ale przy kolejnych?

Nie wykluczam takiej sytuacji. To będzie zależało od tego, w jakim będę miejscu - czy będzie ono dalej związane z polityką czy tylko z moją pracą zawodową. Poza tym to nie jest tylko moja decyzja, ale także mojej rodziny.

Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 10

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +35
  ~ Zen
  Czwartek, 16.02

  SLDjuz nie ma a to sie jeszcze kompromituje

 2. 2
  +32
  ~ Julka z E
  Czwartek, 16.02

  SLD w konicu popiera Klima w sprawie ciepla czy nie szanowny panie

 3. 3
  --6
  ~ wyborca
  Czwartek, 16.02

  No to witamy pierwszego kontrkandydata dla Wicia . Doświadczenie kolego nabierzesz w UM

 4. 4
  --22
  ~ Prorok Igor
  Czwartek, 16.02

  Pana radnego można lubić lub nie, można z nim się zgadzać lub nie ale jedno jest pewne jest aktywny i wykształcony, pracowity i jeszcze przednim całe życie....Co do garażowca sorry ale chętnie Pana przekonam, że się Pan myli i nie do końca zna realia być może? Co do SLD no cóż raczej nie wróże sukcesów ....

 5. 5
  --10
  ~ Witold
  Czwartek, 16.02

  Zapraszam na stronę Internetową Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Elblągu Wyrok sądu apelacyjnego w Gdańsku z 6 grudnia 2016r

 6. 6
  +36
  ~ Żenua
  Czwartek, 16.02

  Podręcznikowy przykład megalomanii.

 7. 7
  +5
  ~ Marian
  Czwartek, 16.02

  Garażowiec na Starym Mieście, problem garażowców jest w całym mieście. Jak to wytrzymać na osiedlu, skoro każdy budynek otoczony jest gęsto ustawionymi samochodami po każdej stronie budynku - MY NIE MAMY CZYM ODDYCHAĆ. Taki temat powinien być podjęty dla całego Miasta.Jak uwolnić całe osiedla od szkodliwego powietrza, czy zimą czy latem nie można otworzyć okna, może by tak w końcu Ochrona Środowiska zaczęła badać stan powietrza , bo niedługo będziemy padać jak muchy.Pojazdów cały czas przybywa, to powinien być temat na już do rozwiązania, tu chodzi o nasze zdrowie.

 8. 8
  +35
  ~ wist
  Czwartek, 16.02

  Jeżeli w tym wieku / najlepsze lata człowieka /, nie ma radny siły - do czego sam się przyznaje - to już prezydentem nie zostanie. Ale mniemanie o sobie ma radny ... wysokie.

 9. 9
  +28
  ~ do wist
  Czwartek, 16.02

  Po prostu nie opłaca się, radny za nic nie odpowiada, a kasę łącznie z komisjami bierze nie małą. Poza tym to radny ma, ten jeden głos, który nieraz jest na wagę złota.Ja bym na miejscu tego pana takiego wywiadu nie udzieliła, bo jak ocenić człowieka niezdecydowanego, gdzie wchodziłoby w grę stanowisko prezydenta Miasta.

 10. 10
  +17
  ~ clea
  Czwartek, 16.02

  Panie Wojtku. Z całym szacunkiem, ale jeśli Pan publicznie mówi o tym, że Dyrektor miejskiej instytucji złamała prawo, to proszę brać odpowiedzialność za te słowa. Jeśli mówimy A, to mówimy B - proszę o rzetelne podanie jakie konkretne przepisy złamała Pani Kasprzycka? Z wyszczególnieniem numerów aktów prawnych. Jeśli je złamała, dlaczego nie zawiadomiono organów ścigania? Jeśli zaś okaże się, ze nie doszło do złamania prawa, czy Pan publicznie przeprosi osobę zarządzającą instytucją? Proszę o poważne podejście do zgłoszonych pytań.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.