Sobota, 16.10.2021, Imieniny: Florentyny, Ambrozego, Gawla
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

„Nigdy nie doszukiwałem się w sobie sensu pisania”. Artur Miścicki, elbląski Wojaczek Sceny Literackiej

06.12.2014, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Nigdy nie doszukiwałem się w sobie sensu pisania”. Artur Miścicki, elbląski Wojaczek Sceny Literackiej
fot. Adrian Sajko
Jubileusz to okazja do radości i świętowania. Wczoraj (5 grudnia) w murach Teatru im, Aleksandra Sewruka obchodzono piętnastolecia Elbląskiej Sceny Literackiej oraz pięciolecie Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego. Podwójne, literackie urodziny ludzi natchnionych słowem poetyckim. Uroczystość była okazją do rozmów z tymi, którzy nieprzerwanie od kilkunastu lat scenę tworzą i wzbogacają ją tworami serc i dusz. Dziś rozmawiamy z Arturem Miścickim, elbląskim „Wojaczkiem” Sceny Literackiej.


- Jak Pan trafił do grona Elbląskiej Sceny Literackiej?

- To wszystko „wina” Irka Pietronia, którego niestety nie ma już wśród nas; zaprosił mnie na spotkanie autorskie Tomasza Walczaka, który prezentował wtedy swój tom poetyki „Drzazgi w myśli”. Przyszedłem, posłuchałem i tak już zostałem.

- Skąd wzięła się u Pana potrzeba pisania?

- Piszę od dziecka; pasja rozwijała się w szkle podstawowej. Bardzo często mówi się, że poezja jest ekshibicjonizmem duszy - ale ja uważam, że to nie jest prawda: piszemy tak samo, jak muzycy, którzy komponują, którzy wychodzą ze swoją muzyką na zewnątrz. To jest niejako naturalne: ja nigdy nie doszukiwałem się w sobie jakiegoś sensu pisania.

Lubię pisać bezpośrednio, lubię opisywać sprawy takimi, jakimi są i nie upiększać ich. Piszę o ludziach; w moich wierszach nieobca jest tematyka społeczna. Lubię także tworzyć erotyki.

- Czy przez te lata zmieniał się Pański styl pisania: czy dziś w poezji dotyka Pan już innych rzeczy, niż naście lat temu?

- Zdecydowanie: na początku były to proste rymowanki, słodkie, czterowersowe zwrotki (śmiech). Później był etap „gorszego Mickiewicza”. Inspirowałem się również poezją Tuwima i Miłosza. Myślę jednak, że wszyscy piszący kolejno przez takie etapy przechodzą. Aż w końcu każdy natrafia na swój, specyficzny styl.

Moją ulubioną postacią literacką jest Wojaczek - zawsze biedny, głodny, źle ubrany i ja się z tą częścią jego życia identyfikuję.

- Trudno czytać przed publicznością twory swojej duszy i serca?

- Ja nie mam z tym żadnego problemu (śmiech). Uwielbiam to i tej chwili zawsze oczekuję z niecierpliwością.
 
 
Z Arturem Miścickim rozmawiała:
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ beatieboy
  Czwartek, 17.09

  "Elbląski Wojaczek" - no chyba kogoś pogięło...

 2. 2
  +2
  ~ sonia
  Piątek, 22.01

  Poeta?To żart! Kogo dzisiaj sie "promuje"?Analfabetow i grafomanow ktorzy gadaja o niczym ciekawym i tylko zeby gadac? Nieporozumienie. Ten czlowiek ma wade wymowy i wade ogolnego sklecenia zdania w logiczna calosc. Porazka

 3. 3
  0
  ~ logik
  Poniedziałek, 01.02

  ZGADZAM SIĘ Z SONIĄ POOOOOOOOORAŻKAAAAAAA

 4. 4
  0
  ~ Fan Mickiewicza
  Środa, 03.02

  Błagam-STOP promocji takiego analfabetyzmu w naszym kraju! To NIE jest poezja.To jest zbrodnia na niej! Do logopedy i alfabetu "najprzód"!!

 5. 5
  +1
  ~ OMMMMMMMMMMMMM
  Piątek, 05.02

  Poeta..................? Grafoman bez idei

 6. 6
  0
  ~ Oja
  Poniedziałek, 08.02

  włosy by se umył:/obleśny lanser ktory mysli,ze jest jakas gwiazdą He He wracaj do lasu i naucz sie poprawnie pisac.Bledy ortograficzne w tzw poezji to zgroza.Ale on o tym nie wie bo i skad?He he

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.