Sobota, 14.12.2024, Imieniny: Alfred, Izydor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Bezpieczny plac zabaw - rodzicu, zwróć na to uwagę!

28.05.2024, 09:20:00 Rozmiar tekstu: A A A
Bezpieczny plac zabaw - rodzicu, zwróć na to uwagę!

Nawet jeśli plac zabaw został wybudowany zgodnie z wszelkimi normami, to i tak mogą się na nim czaić pewne zagrożenia dla naszych pociech. Najczęściej wynikają one z zaniedbań leżących po stronie podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie obiektów w odpowiednim stanie. Ale co my jako rodzice możemy zrobić, aby nasze dzieci miały w pełni bezpieczny plac zabaw? Zapraszamy do lektury.

 


Jak stwierdzić czy dany plac zabaw jest bezpieczny dla dziecka?

 


Nawet nie mając wiedzy eksperckiej często da się określić, czy dany obiekt jest miejscem niestanowiącym zagrożenia dla naszych pociech. Bezpieczny plac zabaw dla dzieci musi mieć w pełni sprawne urządzenia zabawowe. Jeśli widzimy, że jakieś części są uszkodzone, czegoś brakuje lub dostrzegamy gdzieś ostre krawędzie, należy niezwłocznie zgłosić to do naprawy.


Duże zagrożenie dla bezpieczeństwa może też stanowić korozja, np. przerdzewiały łańcuch huśtawki, który w każdej chwili mógłby się urwać, doprowadzając do wypadku. Bezpieczny plac zabaw powinien być ogrodzony, aby nie było ryzyka nagłego wybiegnięcia dzieci na jezdnię. Przychodząc z naszą pociechą na plac zabaw, sprawdźmy także stan czystości.


Jak wygląda piasek w piaskownicy? Jeśli wszystko wskazuje na to, że dawno nikt go nie wymieniał, nie wahajmy się tego zgłosić - to jeden z obowiązków administratora obiektu. W jakim stanie jest nawierzchnia? Czy nigdzie nie widać śmieci, petów lub co gorsza potłuczonego szkła? Bezpieczny plac zabaw dla dzieci zawsze jest efektem troski wielu osób. Rola rodziców i opiekunów polega na dostrzeganiu potencjalnych zagrożeń i adekwatnym reagowaniu na nie.

 


Rodzaje zabezpieczeń placów zabaw

 


Istnieje wiele rozwiązań stosowanych przez producentów urządzeń zabawowych już na etapie projektowania oraz produkcji, aby ostatecznie powstał bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Prostymi przykładami mogą być tworzywa antypoślizgowe, którymi pokrywa się newralgiczne miejsca zestawów zabawowych czy też zabudowane siedziska huśtawek dla młodszych dzieci uniemożliwiające wypadnięcie malucha.


Bezpieczny plac zabaw dla dzieci powinien być też wyposażony w konstrukcje o odpowiedniej wysokości. Jeśli obecne są na nim elementy, takie jak szczebelki, uchwyty czy stopnie, to ich rozstaw musi być dobrany do możliwości dzieci w danej grupie wiekowej.


Równie istotne są  nawierzchnie bezpieczne. Chodzi tu o podłoża o właściwościach amortyzujących ewentualne upadki dzieci. Jeżeli plac zabaw dla dzieci budowany jest w miejscu publicznym, to ich zastosowanie bywa konieczne, wynika to z przepisów prawa.


Gdy mają być montowane urządzenia o określonej wysokości, potrzebne jest zastosowanie wokół nich odpowiedniej grubości podłoża tłumiącego uderzenia  Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw o najlepszych właściwościach amortyzacyjnych wykonywane są z gumy. To przede wszystkim miękkie płytki, podłoża wylewane z granulatu gumowego oraz tzw. maty przerostowe w postaci gumowej siatki.

 


Czy każdy plac zabaw posiada atest?

 


Ściślej rzecz biorąc, każdy bezpieczny plac zabaw dla dzieci musi posiadać certyfikat, nie atest. Choć w potocznym rozumieniu te dwa pojęcia są synonimami, to, będąc precyzyjnym, certyfikat jest dokumentem potwierdzającym bezpieczeństwo całego urządzenia zabawowego, podczas gdy atesty wystawia się na poszczególne tworzywa. Wszystkie elementy placu zabaw montowane w miejscach publicznych muszą mieć certyfikaty (lub deklaracje zgodności) z normą PN-EN 1176. Do nawierzchni bezpiecznych odnosi się z kolei norma PN-EN 1177.

 


Do kogo się zgłosić, jeśli plac wymaga napraw lub zabezpieczenia?

 


Bezpieczny plac zabaw dla dzieci to taki, który utrzymany jest w odpowiednim stanie technicznym. Rodzice i opiekunowie dzieci, których niepokoi cokolwiek w związku z urządzeniami zabawowymi, powinni to zgłosić do podmiotu odpowiedzialnego za obiekt. Jest nim właściciel lub administrator, w praktyce najczęściej gmina, placówka oświatowa, wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa, ale może to być również firma, a nawet osoba fizyczna.


Skąd wiadomo, kto administruje konkretnym placem zabaw? Kontakt do odpowiedniego podmiotu powinien znajdować się w widocznym miejscu na terenie obiektu lub przy wejściu na jego teren (zwykle na tablicy regulaminowej). Zarządca lub właściciel zobowiązany jest do przeprowadzania systematycznym kontroli stanu technicznego urządzeń, prac konserwacyjnych oraz - w razie potrzeby - napraw.


Pamiętajmy jednak, że jakieś uszkodzenie mogło powstać niedawno i jeszcze nie zostało przez nikogo innego dostrzeżone. Właśnie dlatego tak ważne jest, by niezwłocznie zgłosić usterkę. Mamy realny wpływ na to, czy nasze dzieci będą miały bezpieczny plac zabaw przy szkole czy na osiedlu.


Jeżeli problem zostanie zgłoszony do odpowiedniego podmiotu, ale zarządca nie podejmuje żadnych działań zmierzających do zabezpieczenia urządzenia i usunięcia usterki, można się z tym zwrócić do Urzędu Nadzoru Budowlanego. W sytuacji, gdy zauważyliśmy na tyle poważne uszkodzenia, że wyposażenie mogłoby stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci, należy zgłosić to straży miejskiej lub policji. Czasami taki mało bezpieczny plac zabaw musi zostać zamknięty na czas dokonania niezbędnych napraw, ale w końcu liczy się dobro dzieci.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Activeline, do której możesz się zwrócić, jeśli chcesz wybudować bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Zatrudnieni tam eksperci czuwają nad każdym etapem inwestycji, oferując także okresowe przeglądy i naprawy wyposażenia gotowych już obiektów. Jeśli zainteresował Cię temat bezpieczeństwa, zwłaszcza na placach zabaw przy przedszkolach, przeczytaj także: Place zabaw przy przedszkolach – bezpieczna i ciekawa zabawa!

 

 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.096829891204834