Czwartek, 1.12.2022, Imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Domowe sposoby na to, jak przyspieszyć metabolizm

22.02.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Domowe sposoby na to, jak przyspieszyć metabolizm

Pod pojęciem metabolizmu kryją się procesy chemiczne, które zachodzą w organizmie, by wytworzyć energię. Tempem metabolizmu jest zużycie energii przez organizm, by zapewnić sobie prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych układów. Można przyspieszyć metabolizm za pomocą prostych, domowych sposobów.


Na metabolizm wpływają różne czynniki, między innymi: wiek, płeć, ilość czasu poświęconego na aktywność fizyczną, stosowana dieta czy choroby.


Czy picie wody przyspiesza metabolizm?


Jednym z najprostszych domowych sposobów na to, jak przyspieszyć metabolizm, jest codzienne picie wody. Dzięki niej organizmowi łatwiej przeprowadzać procesy chemiczne. Pomaga ona wyregulować procesy trawienne czy temperaturę ciała. Sprawia, że z organizmu usuwane są toksyny. Wypicie już 2 szklanek wody przyspiesza tempo metabolizmu o 30%. Picie zalecanych 2 litrów wody dziennie pomaga w procesie odchudzania.


Jak aktywność fizyczna wpływa na przyspieszenie metabolizmu?


W ciele, które się rusza, krąży szybciej krew i szybciej zachodzi przemiana materii. Treningiem można świadomie przyspieszyć metabolizm. Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do zmniejszenia masy ciała, a także do poprawy ogólnej kondycji organizmu. Szczególnie dobre efekty przynosi trening interwałowy. Polega on na tym, że na przemian stosuje się intensywne ćwiczenia z takimi o mniejszej intensywności. Ma to na celu pobudzenie całego organizmu do intensywnej pracy w krótkim czasie. Dodatkowo większa ilość mięśni sprawia, że organizm szybciej spala zjadane kalorie. Warto do swojego grafiku wpleść nie tylko treningi, ale także intensywny spacer na świeżym powietrzu. Będzie to szczególnie korzystne, jeśli większość czasu spędza się w pozycji siedzącej za biurkiem.


Czy odpowiednia ilość snu może przyspieszyć metabolizm?


Odpowiednia ilość snu sprawia, że panuje równowaga pomiędzy hormonami głodu i sytości. Kiedy śpi się zbyt krótko, organizm zmniejsza poziom hormonu sytości. Wówczas odczuwa się większe zapotrzebowanie na pożywienie w związku z dłuższym czuwaniem. Osoby, które śpią zbyt mało, szybciej przybierają na masie. Są też bardziej narażone na nadwagę i otyłość. Dlatego zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu sprzyja odchudzaniu i przyspiesza metabolizm organizmu. Warto uregulować pory zasypiania i budzenia się tak, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu na dobę.


Jak przyprawy mogą podkręcić metabolizm?


Niektóre przyprawy nie tylko dodają pikanterii potrawom, ale też mają bardzo dobry wpływ na przyspieszenie metabolizmu. Do najpopularniejszych przypraw, które działają przyspieszająco na przemianę materii, należą papryczka chilli oraz imbir. Mają one działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, zabijają bakterie. Przeciwdziałają powstawaniu nowotworów. Dodatkowo kapsaicyna, która znajduje się w papryce chilli, ma wpływ na hamowanie apetytu. Podobnie działa imbir. Obie te przyprawy zwiększają utlenianie tłuszczów w organizmie, a także termogenezę, a co za tym idzie – przyspieszają metabolizm.
 

 

------------------------ Artykuł Partnera ------------------------

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.21164894104004