Sobota, 29.01.2022, Imieniny: Franciszek, Zdzislaw, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Odbiór domu – o czym należy pamiętać?

02.12.2021, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Odbiór domu – o czym należy pamiętać?

Zakończenie budowy domu wymaga formalnego potwierdzenia. Zanim wprowadzisz się do świeżo wybudowanego budynku, powinieneś uzyskać potwierdzenie nadzoru budowlanego, że nadaje się on do zamieszkania. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przepisy prawa budowlanego narzucają na inwestora obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego. Zwykle to czysta formalność i tylko w skrajnych przypadkach nie udaje się uzyskać zaświadczenia o braku sprzeciwu ze strony urzędu. Jak przebiega procedura odbioru i o czym należy pamiętać po jej zakończeniu?


Przeprowadzka do nowego domu – o czym należy pamiętać? 


Kiedy stan techniczny domu pozwala na to, by w nim zamieszkać, większość osób na tym etapie skupia się na urządzaniu wnętrz. W końcu każdy chce, by były zarówno piękne, jak i funkcjonalne. Warto w tym celu zatrudnić specjalistów — dobry architekt potrafi zdziałać cuda. 

Równocześnie powinieneś zadbać o to by dom był bezpiecznym miejscem. Wielu ludzi myśli o tym już na etapie budowy domu. Instalacje alarmowe i monitoring najlepiej zainstalować, zanim przejdziesz do wykończeń. Budynek należy też ubezpieczyć — chodzi tu nie tylko o samą konstrukcję, lecz także kosztowne wyposażenie pomieszczeń. Nie musisz w tym celu umawiać się z agentem — dziś możesz wykupić ubezpieczenie mieszkania online. Samodzielnie dobierzesz wszystkie składniki ubezpieczenia i ustalisz wysokość rocznej składki. To bardzo wygodne rozwiązanie. Właściciele nowych domów i mieszkań doskonale znają wartość swoich nieruchomości, więc wypełnienie wniosku nie sprawi im żadnego problemu.  

Odbiór domu krok po kroku

W przepisach polskiego prawa odbiór domu jednorodzinnego przebiega według jednej z dwóch procedur. Możesz wystosować do urzędu zawiadomienie o zakończeniu budowy lub postarać się o udzielenie pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. Wybór drogi formalnej należy do inwestora. 

Aby przeprowadzić odbiór domu jednorodzinnego, musisz zgromadzić dokumentację wykonanych prac i wypełnić dokumenty wymagane przez urząd. Następnie należy udać się z nimi do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Urzędnicy zapoznają się z nimi, zanim udadzą się na plac budowy, aby dokonać odbioru faktycznego. Jeśli starasz się o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, wówczas inspektor nadzoru budowlanego uda się na budowę i dokona kontroli stanu budynku. Od jego decyzji zależy, czy będziesz mógł wprowadzić się do swojego nowego domu. Warto przejść przez tę procedurę w sytuacji, gdy zleciliśmy budowę firmie. Inspektor Nadzoru Budowlanego to bezstronny specjalista, który może wskazać usterki, o których laik nie będzie miał pojęcia. 

Jeśli budynek jest bezpieczny i gotowy do zamieszkania, urząd wyda zaświadczenie o braku sprzeciwu. Pozwolenie na zasiedlenie budynku może mieć również formę tzw. milczącej zgody. Czynności urzędowe związane z odbiorem domu jednorodzinnego nie trwają długo. Najwięcej czasu trzeba poświęcić na przygotowanie dokumentacji – warto zaplanować to wcześniej, jeśli wybrałeś już datę wprowadzenia 
 

--------- Artykuł Partnera ---------

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.37415599822998