Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu nie rezygnując z komfortu?

10.11.2021, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu nie rezygnując z komfortu?
Na zewnątrz jest coraz chłodniej, pojawiają się poranne przymrozki, więc każdy z nas cieszy się z ciepła we własnym domu. Ciepło to komfort, ale warto racjonalnie nim gospodarować oraz dbać o sprawną instalację centralnego ogrzewania. Dzięki temu unikniemy start ciepła i przy okazji obniżamy koszty.
 
Istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym można uniknąć strat ciepła, co przełoży się na domowy budżet.
 
Małe działania mają znaczenie
 
Temperatura powietrza w mieszkaniu powinna być dostosowana do naszych potrzeb, nie powinna być jednak zbyt wysoka. Zmniejszenie temperatury nawet o 1 st. Celsjusza nie spowoduje zmiany odczuwania naszego komfortu, może za to wpłynąć na wielkość poboru ciepła - czyli też na opłatę. Warto jednak wiedzieć, że w czasie dłuższych wyjazdów nie powinniśmy całkowicie zakręcać grzejników - ponowne nagrzanie mieszkania pochłonie zbyt dużo energii i zamiast oszczędzić - wydamy kolejne złotówki.
 
Ciepło bardzo chętnie ucieka przez nieszczelne okna i drzwi. Prostym sposobem na pozbycie się nieszczelności, jest wymiana uszczelek - nie tylko w oknach, które otwieramy. Ważny jest też prawidłowy sposób wietrzenia mieszkania. Należy to robić krótko, ale bardzo intensywnie, zakręcając przy tym kaloryfery.
 
Nie bez znaczenia jest rozmieszczenie mebli w mieszkaniu. Źródeł ciepła nie powinno zastawiać sofą czy regałem. Nawet ciężkie zasłony mogą spowodować, że ciepło nie będzie się prawidłowo rozprzestrzeniać. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej jednego metra od grzejnika.
 
Przede wszystkim sprawna instalacja
 
Ciepło ucieka przez zaniedbane grzejniki. Warto ja regularnie czyścić z kurzu oraz brudu. Częstym problemem są zapowietrzone kaloryfery - coś, z czym każdy z nas może sobie poradzić. Niektóre grzejniki są wyposażone w automatyczny odpowietrznik - wówczas należy podążać za instrukcją. Jeżeli nasz grzejnik nie ma takiej funkcji, to można poluzować śrubę znajdującą się na dole lub górze grzejnika (zależnie od jego typu). Pamiętajcie jednak o podstawieniu wiadra czy miski - z odpowietrzanej instalacji może uciec też trochę wody.
 
Jeśli problem się powtarza - warto porozmawiać z administratorem budynku - być może kłopotem jest skomplikowana instalacja w budynku. To częsty problem tam, gdzie budynki były przebudowywane, powstawały nadbudowy, a instalacje “łatano” z wielu elementów.
 
W każdym momencie można skonsultować te działania np. z fachowcami Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Im też można powierzyć wymianę starych grzejników na nowe.
 
Wskazane jest dbanie o całą instalację centralnego ogrzewania w budynku, nie tylko o grzejniki w mieszkaniach. Przecieki, zbyt niskie ciśnienie, rozregulowany węzeł cieplny - to niektóre z usterek, które mogą zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie instalacji i tym samym doprowadzić do znacznych strat ciepła.

Naprawą instalacji centralnego ogrzewania może się zająć wyspecjalizowana ekipa EPEC w ramach usług konserwatorskich lub usług EPEC HOME czy EPEC PRO, z którą można skontaktować się telefonicznie (55 61 13 277) lub mailowo (uslugi@epec.elblag.pl).
 
 
 

..........................Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.36206793785095