Piątek, 20.05.2022, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

30 tydzień ciąży - jakich zmian spodziewać się w tym czasie?

13.07.2021, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
30 tydzień ciąży - jakich zmian spodziewać się w tym czasie?

Rozpoczęcie 30 tygodnia ciąży to znak, że powoli zbliża się termin porodu. W tym czasie niemal każdej przyszłej matce towarzyszy sporo myśli związanych z przyjściem malucha na świat - zarówno tych pozytywnych, jak i wszelkiego rodzaju obaw. Tymczasem dziecko również oczekuje tego wydarzenia, zmieniając powoli swoje ułożenie. Jakie zmiany następują w tym okresie?


W 30 tygodniu ciąży, czyli w środku 7 miesiąca pozostaje jedynie około 10 tygodni do porodu. Z tego względu dla wielu rodziców jest to czas kompletowania wyprawki dla dziecka oraz oswajania z myślą, że wkrótce rodzina się powiększy. Niekiedy może wystąpić lęk związany z zupełnie nową rolą, co jest całkowicie naturalne. Z tego względu z pewnością warto spędzać więcej czasu na rozmowach z innymi ciężarnymi kobietami czy matkami, które udzielą wsparcia w kryzysowych momentach i pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, w jaki sposób wygląda 30 tydzień ciąży, zachęcamy do sprawdzenia tej strony internetowej: https://wylecz.to/kalendarz-ciazy/30-tydzien-ciazy/.

Jak rozwija się maluch w 30 tygodniu ciąży?

Jednym z charakterystycznych oznak 30 tygodnia ciąży, a zarazem częsty powód niepokoju przyszłych mam są znacznie mniej intensywne ruchy dziecka. Ma to związek z dynamicznym i wzrostem układu ruchu w tym okresie. Poza tym maluch zaczyna gromadzić tkankę tłuszczową, przez co w brzuszku ma coraz mniej miejsca. Jeśli jednak zależy Ci, aby nieco go rozbudzić, wystarczy sięgnąć po słodkie przekąski.

Po rozpoczęciu 30 tygodnia ciąży skóra rosnącego dzidziusia jest niemal całkowicie pokryta delikatnym meszkiem opowiadającym za termoregulację. Nie mniej jednak do momentu porodu powinien całkowicie zniknąć, gdyż wtedy organizm ma zdolność do samodzielnego regulowania temperatury ciała. Kolejne zmiany to między innymi znaczny rozwój mózgu i dobrze wykształcone narządy płciowe. Wiele kobiet w tym czasie może w końcu poznać płeć swojego maluszka.

Najczęstsze zmiany zachodzące u kobiet w 30 tygodniu ciąży

Poza zmianami zachodzącymi u dziecka warto również wspomnieć o tym, co dzieje się z ciałem przyszłej mamy. Przede wszystkim jest to już ostatnia prosta przed porodem, dlatego kobietom często towarzyszy znaczne zmęczenie i uczucie parcia na pęcherz. Wszystko to z powodu procesów zachodzących w organizmie. Często pojawia się też ból i tkliwość piersi, co oznacza, że powoli powstaje w nich pokarm. Wtedy też dobrym pomysłem są wkładki laktacyjne, które znacznie poprawiają codzienny komfort.


Kolejną kwestią, jaka ma miejsce w 30 tygodniu ciąży to różnego rodzaju objawy po stronie układu pokarmowego, głównie zgaga, wzdęcia i zaparcia. Przyczyną tego jest wysoko uniesiony brzuch oraz rozciągająca się macica. Jeśli przeszkadza to w codziennym funkcjonowaniu, najlepiej zasięgnąć porady specjalisty lub zapytać bardziej doświadczonych kobiet o to, w jaki sposób radziły sobie z dolegliwościami. Kluczowe znacznie ma jednak w tym przypadku odpoczynek.


..........................Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.21813797950745