Wtorek, 9.03.2021, Imieniny: Franciszka, Katarzyna, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Jaką kuwetę wybrać dla kota

26.01.2021, 08:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jaką kuwetę wybrać dla kota

Kot w domu to pełnoprawny mieszkaniec, który ma swoje potrzeby. To nie tylko maskotka do przytulania i głaskania - ma też swoje potrzeby. Jedną z nich jest kuweta. 
 
Jakie są rodzaje kuwet dla kotów?


Kuweta otwarta wady i zalety


Kuweta zamknięta wady i zalety


Jak dobrać wielkość kuwety?


Jakie są rodzaje kuwet dla kotów?


W sklepach zoologicznych można znaleźć wiele rodzajów kuwet. Pełen przegląd tych sprzętów i opis ich funkcjonalności można znaleźć tutaj: https://zooart.com.pl/pol_m_Koty_Czystosc_Kuwety-toalety-i-lopatki-1414.html


Kuwety dla kotów różnią się w zależności od materiału, z którego są produkowane. Mogą to być kuwety z plastiku lub z ceramiki. Spośród nich można wyróżnić kuwety, które są otwarte - te są najbardziej dopasowane do kociej fizjologii, oraz zamknięte, które są najbardziej higieniczne dla domowników. Oprócz tego można także spotkać kuwety przesiewowe oraz samoczyszczące się. Każdy z tych sprzętów ma swoje wady i zalety. Wyboru najwłaściwszej dobrze jest dokonać po konsultacji z weterynarzem lub kocim behawiorystą, albo po sprawdzeniu jaka będzie najlepsza dla naszego zwierzaka.


Kuweta otwarta wady i zalety


Kuweta otwarta to pojemnik o kształcie małej wanny. Do środka właściciel regularnie wsypuje żwirek i wymienia go na nowy. Z punktu widzenia kota jest to jedna z najbardziej fizjologiczne rozwiązanie. Zwierzak widzi co jest w środku, może kopać w podłożu i ukrywać nieczystości. Przez to, że miejsce jest otwarte łatwo się tam dostać, dlatego kot będzie mógł się o wiele łatwiej przyzwyczaić do nowego sprzętu. Podczas załatwiania swoich fizjologicznych, tak jak w naturze, kot może się rozglądać, a także w spokoju obserwować otoczenie. Taka kuweta jest bardzo łatwa w obsłudze - zarówno dla kota, jak i dla jego właściciela. Po jakimś czasie można pokusić się o wprowadzenie kuwety zamkniętej. 


Minusem posiadania kuwety otwartej jest to, że zapachy rozprzestrzeniają się po pomieszczeniu. Kocie odchody są też widoczne gołym okiem. Na zapachy poradzić może utrzymywanie kuwety w regularnej czystości oraz umieszczenie pod spodem maty, która utrudni żwirkowi roznoszenie się po mieszkaniu. Wiele kuwet otwartych ma niski próg - co przy kotach, które lubią zakopywać nieczystości może spowodować wydostanie się tych na podłogę. 
 

Kuweta zamknięta wady i zalety


Kuweta zamknięta wyglądem przypomina plastikowy transporter dla kota. Ma zabudowane ścianki i sufit oraz otwierane ruchome drzwiczki. Jest to sprzęt bardzo praktyczny, wygoda korzystania z niej dla właściciela kota jest ogromna. Żwirek nie roznosi się po mieszkaniu. Ścianki są takiej wielkości, że nawet duże koty nie będą rozkopywać nieczystości i z łatwością załatwią swoje potrzeby. Wiele kuwet zamkniętych pozwala zainstalować filtry węglowe, które neutralizują nieprzyjemne zapachy. Używanie kuwety zakrytej przez kota, który do tej pory był przyzwyczajony do kuwety krytej wymaga czasu. Zwierzak musi się przyzwyczaić do nowych warunków, dlatego na początku dobrze jest zdemontować klapkę. 
 
Jak dobrać wielkość kuwety?


Wybór rozmiaru kuwety zależy przede wszystkim od wielkości kota. Nie bez znaczenia jest tu także wiek zwierzaka. Kociak potrzebuje na początku małej, otwartej kuwety - tak, żeby mógł swobodnie nauczyć się z niej korzystać. Dla kotów starszych dobrze jest kupić kuwetę, której boki są nieco niższe - po to, aby kot nie miał problemu z wchodzeniem do niej. Dla dużych ras kotów dedykowane są większe kuwety, wielu specjalistów poleca tutaj zamknięte kuwety, które ograniczą rozrzucanie żwirku.
 


..........................Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.28358697891235