Środa, 12.08.2020, Imieniny: Klara, Lech, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Jakie kieliszki wybrać do serwowania koniaku, whisky i brandy

15.11.2019, 11:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jakie kieliszki wybrać do serwowania koniaku, whisky i brandy

Tak zwane ciemne alkohole, takie jak whisky, brandy czy koniak, uważane są za przysmak dla koneserów. Warto te wyrafinowane trunki spożywać zgodnie ze sztuką – nie tylko dlatego, że świadczy to o klasie i obyciu pijącego. Wybierając właściwe kieliszki do koniaku, brandy czy whisky, wydobywasz również ich pełny aromat. Dowiedz się więcej o dobieraniu szkła do tych wykwintnych alkoholi!

Brandy a koniak i odpowiednie szkło do ich serwowania

Zanim zajmiemy się omawianiem kieliszków i szklanek, w jakich powinno się podawać i smakować szlachetne alkohole, warto wyjaśnić nieco o ich rodowodzie i charakterystyce. Brandy to trunek destylowany z wina, tzw. winiak. Może być destylowany z użyciem różnych technik i składników. Koniak to odmiana brandy – również jest to alkohol destylowany z wina, ale pod ścisłą kontrolą i według pilnie strzeżonej receptury. Wszystkie koniaki pochodzą też z jednego rejonu – okolic miejscowości Cognac we Francji. Dlatego zastanawiając się, jakie kieliszki do koniaku wybrać, możesz spokojnie postawić na szkło oznaczone jako to do brandy i odwrotnie.

Kieliszki do koniaku, brandy, whisky – dlaczego szkło ma znaczenie?

Z piciem wyrafinowanych trunków takich jak koniak, brandy czy whisky wiążą się pewne rytuały i zwyczaje. Jest tak po części ze względu na tradycję i ich szlachetny rodowód, jednak przede wszystkim kanony te istnieją w celu wydobycia z alkoholi ich pełnego smaku i aromatu. Odpowiada za to m.in. szkło, w którym są serwowane. To dlatego kieliszki do koniaku mają określony kształt, podobnie jak np. szklanki do whisky. Oczywiście zasady te są tylko pewnymi ramami, dlatego w specjalistycznych sklepach, takich jak Technica, znaleźć można różnorodne kieliszki do brandy czy koniaku i wiele rodzajów szkła do whisky - https://sklep.technica.pl/do-koniaku.

Jakie kieliszki do brandy i koniaku?

Jak już ustaliliśmy, brandy i koniak to trunki bardzo podobne, dlatego mogą być serwowane w dokładnie takim samym szkle. Jakie kieliszki do brandy są najlepsze? Idealne to te typu snifter, czyli osadzone na raczej krótkiej nóżce i szerokiej stopce pękate, zaokrąglone lub lekko tulipanowe czarki. Snifter pozwala rozwinąć się aromatom trunków i dotrzeć im do nosa, podniebienia i języka. 

Kieliszki do koniaku i brandy – jak pić te alkohole?

Kieliszki do brandy i koniaku trzyma się od dołu, dłonią skierowaną ku górze podtrzymując czarkę. Dzięki temu alkohol ulega nieznacznemu podgrzaniu i uwalnia pełnię swoich zapachów oraz smaków. Warto zauważyć, że kieliszki do koniaku często mają dużą pojemność, jednak każdorazowo wlewa się do nich jedynie niewielką porcję alkoholu. Umożliwia to zakręcenie szkłem, by wprawić w ruch jego zawartość i rozbudzić aromaty. W ten sposób łatwiejsza staje się też ocena walorów wizualnych trunku – jego barwy czy przejrzystości.

Szklanki i kieliszki do whisky – propozycja dla koneserów

Wyrafinowanym alkoholem jest też whisky. Nie mówimy tu jednak o popularnych gatunkach typu „blended” dostępnych w marketach. Prawdziwa whisky single malt, czyli wytwarzana z jednego słodu, powinna być degustowana tak jak brandy czy koniak. To dlatego wyróżniamy też specjalne szklanki i kieliszki do whisky. Te drugie to element każdej profesjonalnej degustacji. Wyróżnia je czarka zwężająca się ku górze, która pozwala na skoncentrowanie aromatów. Nie powinna być zbyt duża, by w szkle nie znalazło się zbyt wiele powietrza. Do bardziej swobodnego picia nadają się zaś szklanki do whisky o prostych ściankach i charakterystycznym grubym dnie, które stanowi izolację termiczną.
 


..........................Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.