Wtorek, 26.01.2021, Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Zniżki OC - czemu masz płacić więcej?

27.11.2017, 11:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zniżki OC - czemu masz płacić więcej?

Kierowcy poszukują sposobów, aby za ubezpieczenie OC samochodu płacić jak najmniej. Dlatego starają się uzyskać maksymalne zniżki, dzięki którym obowiązkowa polisa może być tańsza nawet o 70%. Dlaczego więc niektórzy muszą płacić więcej, mimo  posiadania zniżek? Wyjaśniamy.

Każdy kierowca ma prawo do skorzystania ze zniżek OC – niezależnie od tego, gdzie wykupił obowiązkową polisę. Jednak tak sama wartość zniżek wcale nie oznacza identycznej składki u każdego ubezpieczyciela. Sprawdź więc, dlaczego niektórzy muszą płacić więcej, mimo że wypracowali najwyższe zniżki.

Jak działają zniżki przy OC?

Zniżki OC można potraktować jako nagrodę za bezszkodową jazdę w ciągu 12 miesięcy. Za każdy rok bez żadnej szkody, kierowca otrzymuje zniżkę – zgodnie z tabelą bonus malus. Dzięki temu odnawiana polisa charakteryzuje się niższą składką.

Przykład. Załóżmy, że posiadasz 40% zniżki za bezszkodową jazdę. Kolejne 12 miesięcy bez żadnej szkody (z Twojej winy) oznacza przesunięcie w tabeli bonus malus o jedną pozycję. Dzięki temu przy wykupywaniu kolejnego ubezpieczenia, za polisę zapłacisz 50% mniej w stosunku do stawki standardowej.


Taka sama zniżka, a różne ceny ubezpieczenia

Wypracowanie konkretnej zniżki OC za bezszkodową jazdę mogłoby sugerować, że cena obowiązkowej polisy będzie identyczna u każdego ubezpieczyciela. W praktyce okazuje się jednak, że ta sama zniżka zwykle wiąże się z inną wysokością składki. Z czego to wynika?

 Warto mieć świadomość, że cena ubezpieczenia OC zależy od wielu różnych czynników. To one kształtują stawkę bazową, od której odliczane są zniżki. Dlatego wysokość składki może różnić się nawet o kilkaset złotych w zależności od tego, z jakiej oferty skorzysta ubezpieczający. Jest to związane przede wszystkim z ryzykiem ubezpieczeniowym, które podejmuje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jak płacić mniej za polisę OC?

Jeśli masz spore zniżki, wcale nie musisz płacić więcej za polisę OC. Wystarczy, że nie zdecydujesz się na przypadkową ofertę, ale sprawdzisz ranking towarzystw ubezpieczeniowych na Rankomat.pl.

Musisz mieć świadomość, że za ubezpieczenie OC nie ma sensu przepłacać. Zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są regulowane ustawowo. Oznacza to więc, że wysokość składki w żaden sposób nie wpływa na zakres ochrony oraz wysokość wypłacanego odszkodowania. Skoro tak, nie ma sensu płacić kilkaset złotych więcej.

Jeżeli udało Ci się do tej pory wypracować maksymalne zniżki, sprawdź czy możesz płacić jeszcze mniej. W tym celu dokonaj szacunkowej kalkulacji i sprawdź, które towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje Ci najtańszą polisę OC.
 


..........................Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.23542809486389