Wtorek, 31.01.2023, Imieniny: Marcelina, Ludwik, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

"Nie było tego ani w Polsce, ani w Europie". Za nami Gala otwarcia I Festiwalu Polskich Seriali

20.06.2015, 07:00:02 Rozmiar tekstu: A A A
"Nie było tego ani w Polsce, ani w Europie". Za nami Gala otwarcia I Festiwalu Polskich Seriali
Fot. Adrian Sajko

W pięćdziesiątą rocznicę powstawania pierwszego serialu pt." Barbara i Jan" rozpoczął się w Elblągu pierwszy w naszym kraju Festiwal Polskich Seriali. Wczoraj, 19 czerwca, odbyła się Gala oficjalnie rozpoczynająca to wydarzenie.

Podczas trzydniowego Festiwalu elblążanie będą mieli okazję nie tylko uczestniczyć w pokazach filmowych. Będą mieli również okazję spotkać się z aktorami i twórcami seriali. - Festiwal to także panele dyskusyjne i seminaria - mówiła Magdalena Emilianowicz, prowadząca galę otwarcia.

Wiele ciepłych słów o Festiwalu padło z ust Piotra Żuchowskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na sali jest Bogumił Osiński, który ze mną o tym Festiwalu rozmawiał dwa lata temu. Jestem niezwykle rad Bogumile, że dopiąłeś swego za pomocą Antoniego Czyżyka i niezawodnego Światowida. Niezwykle się cieszę, że Festiwal odbywa się w Elblągu, w województwie warmińsko- mazurskim. Wszak to Festiwal, który mógłby się odbywać w każdym miejscu Polski. (...) W  Elblągu, w ciągu tych trzech dni, będzie mowa o bardzo ważnym zjawisku kulturowym. Zjawisku, które buduje nas, jako Polaków, buduje naszą tożsamość

- zaznaczył Żuchowski

Do gratulacji i słów podziwu przyłączył się  Marian Podziewski, wojewoda warmińsko-mazurski. - Ten Festiwal to jest coś unikatowego -podkreślił. - Nie było tego ani w Polsce, ani w Europie. (...) Elbląg jest takim magicznym miejscem, gdzie należy kultywować kulturę wszelaką. To jest to miejsce, gdzie powinien ten Festiwal w następnych latach być kontynuowany. Tu są ludzie z dobrą duszą i wiedzą, czego chcą.

Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga wyraził nadzieję, że ten Festiwal wpisze się na stałe do kalendarza imprez kulturalnych w naszym mieście. - Mam nadzieję, że tak, jak kiedyś inne Festiwale, rozpoczynając ten, my również staniemy się rozpoznawalni. Dziś mówiąc Sopot czy Opole każdy kojarzy jaki festiwal się tam odbywa. Mam nadzieję, że za parę lat na hasło Elbląg też będą takie skojarzenia - stwierdził.

Czy w dzisiejszych czasach Telewizja Publiczna mogłaby funkcjonować bez seriali? - Myślę, że trudno wyobrazić sobie nie tylko Telewizję Publiczną, ale telewizję jakąkolwiek  bez seriali telewizyjnych - podkreślił Bogusław Piwowar, Wiceprezes Zarządu Telewizji Polskiej. - Oglądalność seriali w tej chwili sięga milionów widzów, może być tylko porównywalna z oglądalnością największych imprez sportowych, takich jak Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej czy Igrzyska Olimpijskie.

Osobą, dzięki której doszło do tego, aby Festiwal Polskich Seriali odbył się w Elblągu, jest Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. Na scenie nie ukrywał  wzruszenia. Tego wieczora w jego kierunku zostało skierowanych bardzo wiele ciepłych słów.

Elblążanie zasługują na taki Festiwal. Taki, który pokaże, że również w Elblągu możemy o tej wyższej kulturze filmowej rozmawiać

- stwierdził.

Na scenę pojawił się również pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych,  Bogumił Osiński.

Po długim okresie przygotowań dziś mówimy start. Troszeczkę jestem jednak zażenowany, ponieważ dopiero Festiwal się zaczyna, a my już mówimy o samych pozytywach tego przedsięwzięcia i daj Bóg, oby tak było do samego końca. Serial, sól każdej telewizji, to nie tylko gatunek ulubiony przez publiczność, ale ostatnimi czasy także przez twórców (...) Serial trafił na  międzynarodowe Festiwale Filmowe, na razie w sekcjach informacyjnych (...) W Polsce i w Europie nie ma takiego Festiwalu, który pokazywałby tylko seriale. Jesteśmy, z dumą możemy to podkreślić, absolutnie pierwsi

- zaznaczył.

Podczas Gali zaprezentowany został materiał filmowy prezentujący wręczenie nagrody Festiwalu "Super Światowida" aktorom odgrywającym tytułowe role w serialu "Barbara i Jan" - Janinie Traczykównie i Janowi Kobuszewskiemu.

W czasie trwania Festiwalu jury zadecyduje do kogo trafi statuetka dla "Najlepszego Serialu" ostatnich czterech lat. O ten tytuł rywalizować będą: "Komisarz Alex", "O mnie się nie martw", "Głęboka Woda", "Czas Honoru", "Na dobre i na złe", "Blondynka", "Ojciec Mateusz", "M jak Miłość", "Ranczo" i "Dom nad rozlewiskiem".

Przyznane zostaną także złote i srebrne "Światowidy" za rolę kobiecą i męską, "Światowid Warmii i Mazur", nagrody dla najlepszej aktorki i aktora z regionu. - O tym wszystkim zadecyduje jury - wyjaśniała Magdalena  Emilianowicz. - W jego składzie zasiadają Ewa Braun - scenograf, laureatka Oskara, przewodnicząca jury; prof. Henryk Kuźniak - kompozytor muzyki filmowej; Zdzisław Pietrasik-  krytyk filmowy; Radosław Piwowarski - reżyser; Piotr Szwedes - aktor.

Wręczenie statuetek nastąpi podczas niedzielnej Gali, którą transmitować będzie telewizja publiczna .

Wieczór uświetnił koncert “MelOdbiornik” w wykonaniu studentów wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi: Macieja Musiałowskiego i Sabiny Karwali - laureatów 36. PPA we Wrocławiu oraz Alicji Juszkiewicz i Barbary Wypych. Kierownictwo muzyczne: Paweł SerafińskiPoniżej przedstawiamy program Festiwalu:

20 czerwca 2015


Duża Sala Kina "Światowid"

Pokazy konkursowe oraz spotkania z Aktorami i Twórcami seriali
Prowadzenie: Anna Popek - TVP2
10.00 - CZAS HONORU
12.30 - NA DOBRE I NA ZŁE
15.00 -BLONDYNKA
17.30 -OJCIEC MATEUSZ

Sala Kameralna Kina "Światowid"
17.30 - Rozmowa Festiwalu pt. "Serial jako nowa forma aktorskiego warsztatu"

Prowadzenie: Maria Malatyńska - dziennikarka, krytyk filmowy
19.30  Pokazy seriali retrospektywnych oraz kulisy seriali: 
KARIERA NIKODEMA DYZMY
CZTERDZIESTOLATEK
WOJNA DOMOWA

21 czerwca 2015

Duża Sala Kina "Światowid"

Pokazy konkursowe oraz spotkania z Aktorami i Twórcami seriali

Prowadzenie: Anna Popek - TVP2

10.00 -M JAK MIŁOŚĆ
12.30 - RANCZO
15.00 - DOM NAD ROZLEWISKIEM

Sala Kameralna Kina "Światowid"
11.00 -Spotkanie z Gwiazdą - Cezary Żak

Scena na Piętrze CSE "Światowid" w Elblągu
17.00 - "SŁOWO, OBRAZ I SZTUKA METAFORY" Spotkanie z Rafałem Olbińskim

W programie prezentacja książki Rafała Olbińskiego pt. "Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach"

Duża Scena Teatru im. Aleksandra Sewruka

GALA ZAKOŃCZENIA i wręczenia nagród, godz. 19.15 | Transmisja TVP Seriale

Część I
Prowadzenie: Tomasz Kammel - TVP2
Ogłoszenie werdyktu Jury i wręczenie nagród najlepszym aktorom serialowym
Ogłoszenie wyników plebiscytu na Polski Serial Wszech Czasów
Wręczenie Nagrody Publiczności dla Najlepszego Serialu Festiwalu
Część II
Koncert "Piosenki z ekranu"
W wykonaniu: Soni Bohosiewicz, Katarzyny Dąbrowskiej,
Katarzyny Żak, Mirosława Baki,  Piotra Machalicy,
Artura Żmijewskiego, zespołu Trzy Dni Później Zespół muzyczny:  Cezary Konrad, Henryk Miśkiewicz,
Marek Napiórkowski, Paweł Pańta, Paweł Perliński,
Fabian Włodarek
Reżyseria: Jerzy Satanowski

                                         Współpraca medialna:  Elbląski Dziennik Internetowy info.elblag.pl

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 16

%87.5 %12.5


Galeria / Gala otwarcia I Festiwalu Polskich Seriali ( zdjęć 20 )
Dodano: 2015-06-20 |  Fot. Adrian Sjako
0

Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ qwerty
  Sobota, 20.06

  Seriale, jak i cała telewizja to normalna strata czasu i tyle mam do powiedzenia w temacie. Lepiej wyjść z domu ...

 2. 2
  +5
  ~ widz
  Sobota, 20.06

  Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga tuż po swoim bełkocie olał festiwal,publiczność,zaproszonych gości i opuścił salę.Tak to utożsamia się z Elblągiem i jego sukcesami.

 3. 3
  +2
  ~ Serud
  Sobota, 20.06

  Wyszedl, bo tego dnia był jeszcze jeden koncert ,EOK i razem z Ministrem byli na zakonczeniu sezonu Orkiestry -znakomitym ,więc nie belkocz.

 4. 4
  +3
  ~ Mni
  Sobota, 20.06

  A gdzie te tłumy na tej pięknej imprezie ,coś listopada...

 5. 5
  0
  ~ lol
  Sobota, 20.06

  banda aktorów, w styczniu znowu podwyżka abonamentu radiowo- telewizyjnego, ponoć donek tusk miał dla emerytów i rencistów znieść ten abonament i tyle w temacie

 6. 6
  +6
  ~ byłem
  Sobota, 20.06

  Prezydent, to nawet nie wiedział na jakim jest festiwalu. Walnął:"festiwal polskich filmów fabularnych". Mina prowadzącej bezcenna!!!

 7. 7
  +7
  ~ to
  Sobota, 20.06

  Byli chetni na wejście lecz nie wpuszczono bo miejsca są dla elity-to oni powinni zapłacic z własnej kieszeni a nie wchodzili na zaproszenia.Po pustych miejscach widać że nie warto zapraszać urzędników.

 8. 8
  +2
  ~ AMale już nie koniecznie
  Sobota, 20.06

  wieś tańczy i śpiewa - no przecież to Elbląg, światowa stolica lumpenproletariatu

 9. 9
  +1
  ~ multi
  Niedziela, 21.06

  Czy naprawdę instytucje kultury nie mogą się dogadać i nie organizować w tym samym czasie konkurencyjnych imprez, tym bardziej, ze dyrektorzy kiedyś ze sobą pracowali..

 10. 10
  +1
  ~ pozdrawiam
  Niedziela, 21.06

  proponuje panu Podziewskiemu wygooglowanie brytyjskich Soap Awards

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1472430229187