Niedziela, 21.04.2024, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Salon Polityki

25.02.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

Wczoraj w bibliotece Elbląskiej im. C. Norwida (Sala Wystawowa) przy ulicy Św.Ducha 3-7 odbyło się cykliczne spotkanie Salonu Polityki. Tematem Przewodnim spotkania miało być pytanie: „Kultura na dziś – pomnik czy festyn?” Gościem red. Mirosława Pęczaka był minister kultury Waldemar Dąbrowski.

Według Waldemara Dąbrowskiego rola kultury zmieniała się na przestrzeni historii i obecnie kultura jest przemysłem. Poprzedni ustrój w Polsce był epoką bardzo szarą, szczególnie w wymiarze architektonicznym, dominowały blokowiska z wielkiej płyty. Dlatego obecnie Polacy są bardzo podatni na kolorowy plastik napływający zza oceanu. Ludzie sądzą, że przeżywają rewolucję kulturową, a poddają się kolejnej tandecie. Zwykłym ludziom trudno się w tym odnaleźć, ale to tylko od nas zależy czy się poddamy. Minister ubolewał, iż na ekranach naszych kin coraz mniej jest miejsca dla polskich i europejskich filmów, przeważają produkcje amerykańskie wytworzone przez przemysł – kino, którego celem jest produkcja pieniędzy. W normalnych dojrzałych demokracjach przemiana cywilizacyjna i kulturowa była rozłożona na barki wielu pokoleń. W naszym kraju ta przemiana dokonała się w ciągu piętnastu ostatnich lat. To właśnie ten okres jest najwspanialszym okresem w historii Polski, bo spowodował skrócenie dystansu kulturowego pomiędzy Polską a innymi krajami zachodniej Europy. Dlatego nie możemy sobie odbierać tej radości. Minister przyznał, że podziwia i szanuje Stany Zjednoczone. W tym kraju zawiera się wszystko to co najlepsze w doświadczeniu ludzi , ale także dużo tego co złe.

Jednym z ciekawszych postawionych pytań podczas salonu była kwestia co Polska ma do zaoferowania Unii Europejskiej i jakie wartości możemy do niej wnieść. Po pierwsze Polska jako kraj szczególny może pomóc w budowaniu sensu porozumienia transatlantyckiego. Po drugie zmieniliśmy już politykę wschodnią Unii Europejskiej. Nie można myśleć o rozszerzeniu Unii w kierunku Turcji zapominając o Ukrainie. Po trzecie w Polakach jest olbrzymi głód sukcesu, a także pragnienie uczynienia uczynienia Polski krajem pierwszorzędnym. Nie możemy stawiać się jedynie w roli konsumentów funduszy UE. Z drugiej strony wejście do unii jest dla Polski wielką szansą, bo jesteśmy krajem biednej infrastruktury kultury.

Odpowiadając na zarzut iż kultura staje się zbyt upolityczniona minister odparł go iż zadanie zniwelowania różnic między regionami Polski w dostępie do podstawowych dóbr kulturalnych jest zadaniem politycznym, dlatego został sformułowany plan do roku 2013, w którym na rozwój kultury przeznaczono miliard osiemset milionów złotych. Odpowiadając na główne pytanie czy kultura powinna być pomnikiem czy festynem, najlepiej żeby była czymś pomiędzy i dawała jakąś alternatywę młodym ludziom.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.28346991539