Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii STRAŻ MIEJSKA

Parkowanie na tzw. kopercie

22.09.2021, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Parkowanie na tzw. kopercie

Parkowanie na miejscu dla inwalidów, czyli tzw. parkowanie na kopercie przysługuje wyłącznie osobom z orzeczoną niepełnosprawnością. Każde odstępstwo od tej zasady grozi mandatem i punktami karnymi, ale przede wszystkim jest bardzo niestosowne.
 

Parkowanie na kopercie jest dozwolone dla osób niepełnosprawnych, ale także dla tych kierowców, które przewożą inwalidów. W obu przypadkach wymagana jest specjalna karta parkingowa wydana na nazwisko osoby niepełnosprawnej, która uprawnia do stawiania pojazdu na takim miejscu. W momencie pozostawienia samochodu na kopercie karta powinna być umieszczona w widoczny sposób na desce rozdzielczej za przednią szybą auta. W przeciwnym wypadku kierowca powinien liczyć się z mandatem, punktami karnymi, a nawet z odholowaniem pojazdu.
 

Istnieje kilka sposobów oznakowania miejsc dla inwalidów. Podstawą jest oczywiście oznakowanie poziome, czyli znaki i symbole namalowane na jezdni:
 

 • znak P-18 – białe linie wyznaczające miejsce dla pojazdu,
 • znak P-20 – białe linie tworzące „kopertę”,
 • znak P-24 – namalowany na jezdni symbol osoby niepełnosprawnej,
 • niebieski kolor miejsca parkingowego.
   

A także oznakowanie pionowe, do którego należy:
 

 • znak D-18a z literą „P” i symbolem „koperty”,
 • tabliczka T-29 z symbolem osoby niepełnosprawnej umieszczona pod znakiem D-18a.
   

Polskie prawo jasno określa sytuacje, w których narażamy się na wystawienie mandatu. Jeśli stawiamy pojazd na miejscu dla niepełnosprawnych bez uprawnień, musimy liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł i 5 punktami karnymi.
 

Mandat za parkowanie na kopercie może także wynosić 800 zł, a kierowca otrzymać nawet 8 punktów karnych, w przypadku bezprawnego posługiwania się specjalną kartą parkingową dla inwalidów.
 

Wszystko jest niby jasne i czytelne, a jednak wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy na miejscach dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami spotykamy nieuprawnione pojazdy.

 

 

Straż Miejska w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Nie dla idiotów
  Środa, 22.09

  Mama nadzieję, że info wysłaliście zdjęcie do odpowiednich służb? Pewnie poleciał na pocztę z myślą "ja tu tylko na chwilę".

 2. 2
  +6
  ~ zenon
  Środa, 22.09

  z calym szacunkiem dla INFO ,ale skoro elbląską policję to zupelnie nie obchodzi ,to nie czuję się zobowiązany do obywaletskiego zwrocenia uwagi kierowcom ktorzy nagminnie parkuja na kopertach przed Leclerciem , czy w wielu innych miejscach Elbląga . To policji za to placą ,a że komendant ma to gdzieś i toleruje ,to już sprawa jego przelozonych w olsztynie .

 3. 3
  +5
  ~ Ciekawe
  Środa, 22.09

  I tacy zdają egzamin na prawo jazdy

 4. 4
  +7
  ~ hjk
  Środa, 22.09

  Raz zadzwoniłem na policję zgłosić takiego parkującego na dworcu. Wrażenia z rozmowy jakbym zawracając odwłok przeszkadzał w oglądaniu Złotopolskich.

 5. 5
  +6
  ~ widz
  Środa, 22.09

  debil nigdy nie zaparkuje prawidłowo.on zawsze musi pod same drzwi.

 6. 6
  +3
  ~ Imć hrabia Polonicus.
  Środa, 22.09

  W Polsce jest tak, że wszelkie prawo, a szczególnie w zakresie określonych nakazów i zakazów, jest "martwym" przepisem. Tzn. nikt go nie respektuje i nikt nie egzekwuje jego naruszeń. Dotyczy to nie tylko zasad parkowania czy ruchu drogowego w ogóle, ale też innych jak chociażby zakazów palenia tytoniu w określonych miejscach lub spożywania alkoholu, a szczególnie zakazu używania słów wulgarnych w miejscach publicznych. Jak wielkie jest zobojętnienie i lekceważenie przepisów prawnie obowiązującyc nadal widać w postaci zjawiska chodzenia bez maski zakrywającej usta i nos w wyznaczonych miejscach i okreslonych sytuacjach, czy wręcz bezczelne palenie tytoniu na przystankach komunikacji miejskiej. Jak wielka jest pogarda dla tak skonstruowanych praw niech świadczyy taki przykład : oto w ostatnim cyklu artykułów portalu "mistrzowie parkowania" zamieszczono zdjęcie piętnujące niedozwolone parkowanie na ulicy Szarych Szeregów, gdzie kierowcy chodnik traktują jak parking. I co i nic, nadal jest bez zmian. Nie dotarło do kierowców, że popełniają wykroczenie, a odpowiednie służby nadal nie wykazują żadnej woli, aby temu przeciwdziałać. Tym samym parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych będzie wciąż nagminne. Bo my Polacy kochamy wolność i swobodę, ale tylko gdy nas dotyczy i to często jeśli nie zawsze kosztem innych.

 7. 7
  --5
  ~ nopięknie
  Środa, 22.09

  Na Szarych Szeregów masz masę sklepów, punktów usługowych, szkołę, przedszkole, szkołę specjalną i wielkie blokowisko. Oczywiście dla ciebie kierowca ma włożyć samochód kieszeni i sobie z nim iść tam gdzie przyjechał...

 8. 8
  +5
  ~ Elblazanka
  Środa, 22.09

  Straz miejska powinna egzekwować prawidlowe parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych. Uważam,jeśli jeden dzień w tygodniu sprawdzali prawidłowe parkowanie oraz karty dla niepełnosprawnych to ludzie nauczyliby się. Mamy z mężem problemy z zaparkowaniem przed marketami i szpitalem.

 9. 9
  +1
  ~ skandal
  Czwartek, 23.09

  na parkingach wokół bloków na Władysława IV na kopertach parkują nieuprawnieni i nikt tego nie sprawdza bo nierobów ze straży miejskiej nie ma

 10. 10
  0
  ~ Nie dla "inwalidów"
  Czwartek, 23.09

  Chciałabym zwrócić uwagę na to jakich słów używamy. Inwalida to Archaizm, który jest obraźliwy i już dawno powinien wyjść z użycia. Osoby z niepełnosprawnością - taka jest poprawna nazwa. Dziękuję i pozdrawiam

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0942142009735