Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Radio ZET: Prokuratura sprawdza czy doszło do korupcji w miejskich przetargach w Warszawie

17.06.2022, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radio ZET: Prokuratura sprawdza czy doszło do korupcji w miejskich przetargach w Warszawie
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Trzecia kontrola warszawskiego ratusza potwierdza, że w miejskich przetargach Zarządu Terenów Publicznych od lat naruszano prawo zamówień publicznych - ustalił dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski. Do gry wchodzi prokuratura, która w maju wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia korupcji i zmowy przetargowej w ZTP. Według informacji nieoficjalnych, prezydent Rafał Trzaskowski szykuje dymisje urzędników.

 

Na początku maja Radio ZET ujawniło, że grupa kilku firm zmonopolizowała zamówienia publiczne w jednej z miejskich firm. Stołeczny Ratusz stwierdził jednak, że dwie wysłane do ZTP kontrole nie znalazły dowodów na korupcję czy zmowę. Równocześnie w trakcie przygotowywania dziennikarskiego materiału Radia ZET, ratusz wysłał do ZTP trzecią kontrolę.

 

Poznaliśmy jej wyniki. Kontrolerzy stwierdzili, że nic się nie zmieniło. W miejskiej firmie nadal przy zamówieniach faworyzuje się grupę kilku tych samych firm. "(...) Ponownie należy ocenić, iż powyższe działania ZTP rażąco naruszyły zasadę konkurencyjności i wręcz świadczą o wyjątkowo preferencyjnym i uprzywilejowanym traktowaniu tych samych wykonawców" - napisali kontrolerzy ratusza.

 

Kontrolerzy podają wiele przykładów nieprawidłowości. W jednym z przetargów ZTP wyznaczył wykonawcom dwa dni na przygotowanie oferty. Nie trudno więc zgadnąć, że ofertę zdążyła złożyć tylko firma, która świadczyła dane usługi wcześniej. Kontrolerzy stwierdzili, że uniemożliwiono w ten sposób innym firmom równy i konkurencyjny dostęp do tego zadania.

 

Nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek wykroczenia urzędnicze. Czekamy na odniesienie się zarządu ZTP do wyników kontroli

 

- mówi Radiu ZET rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

 

Według informacji nieoficjalnych, prezydent Rafał Trzaskowski przygotowuje zmiany kadrowe.

 

Po doniesieniu związkowców z ZTP sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście. Śledztwo zostało wszczęte 16 maja. Dotyczy "dokonanego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w toku organizowanych w ZTP postępowań o udzielenie zamówienia publicznego". Do przestępstwa miałoby dojść poprzez wchodzenie w porozumienie z przedstawicielami podmiotów, biorących udział w postępowaniach przetargowych.

 

źródło: Radio ZET

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ emeryt2018
  Piątek, 17.06

  Czyżbym mieszkał już w Warszawie? Kiedy to się stało? Jak człek się nachleje to nie wie co się wyrabia.

 2. 2
  +61
  ~ chwała naszym
  Piątek, 17.06

  I dlatego Wróblewskiego nie ścigają, bo ma chłop patent na "przetargi", "konkursy" (poza słupami) - ogłasza i odwołuje. Tak radzi mu Nowak i Czyżyk nadzorujący wszystko. Wolność ma cenę, a nie jakąś łapówkę, choć pewnie by się przydała wdzięczność bo pensyjka mała, tylko 30 k brutto.

 3. 3
  --1
  ~ Walerian Kozłowski
  Sobota, 18.06

  To za Dupiarza czy Gronkowca?

 4. 4
  0
  ~ koziegłowski
  Sobota, 18.06

  Jesteś tym przypadkiem, gdzie od kropli waleriana można zajść w ciążę nie myśląc.

 5. 5
  +1
  ~ bezpieczni
  Sobota, 18.06

  Radni pytają, Nowak odpowiada, że remont drogi jest zaplanowany w budżecie na ten rok , ale nic nie robimy bo przesuniemy sprawę na przyszłe lata. "Raport o stanie miasta" oraz absolutorium koalicja jak zawsze przegłosuje. Jak w siczowym chutorze.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5604479312897