Czwartek, 22.08.2019, Imieniny: Maria, Cezary, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Robert Biedroń nie zmienia kursu. W lewo zwrot, kontrola tacy i "nowe 500+"

07.01.2019, 19:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Robert Biedroń nie zmienia kursu. W lewo zwrot, kontrola tacy i "nowe 500+"
fot. Ryszard Biel
Wbrew temu, co twierdzą niektórzy, nie będzie złagodzenia antyklerykalnego kursu w programie ruchu Roberta Biedronia. Ludzie skupieni wokół polityka – pytani przez WP o kongres założycielski 3 lutego – zapewniają: będzie spektakularnie, pokażemy "nasze 500+". PO niezmiennie przekonuje: Biedroń nie ma szans, tylko zabiera nam głosy i gra na PiS.

 

  Za niespełna miesiąc Polacy poznają oficjalnie nową siłę polityczną, która weźmie udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego wiosną (w których wystartują m.in. sam Biedroń i jego partner dr Krzysztof Śmiszek) oraz do Sejmu i Senatu jesienią.
Były prezydent Słupska – jak słyszymy od jednego z jego współpracowników – przedstawi swoją "drużynę"; ekspertów, doradców i działaczy, którzy wystartują z list nowego ruchu.

 

 
Organizowany na warszawskim Torwarze kongres na kilka tysięcy osób to nie będzie typowy "one man show" – Biedroń ma oddać głos ludziom, którzy współtworzyli jego program.
Jego ramy powstawały od miesięcy. Biedroń pożegnał Słupsk i ruszył w Polskę. Zakończył właśnie objazd po kraju w ramach "Burzy mózgów" – otwartych spotkań z wyborcami, na których ludzie zgłaszali Biedroniowi swoje postulaty programowe.

 

 
To był strzał w dziesiątkę. Nikt wcześniej w Polsce na takich spotkaniach nie gromadził tylu osób i nie zaangażował tylu wyborców, którzy pragną wreszcie czegoś nowego
– przekonuje doradca Roberta Biedronia.

 

I wymienia: przejechane 10 tys. kilometrów, przystanki w 33 miastach, gdzie w spotkaniach uczestniczyło 15 tys. osób, a kilkaset tysięcy miało oglądać “Burzę Mózgów” na Facebooku. – Dzięki temu zgłoszonych zostało ponad 200 postulatów od ludzi – mówią współpracownicy Biedronia.
Oponenci z opozycji przekonują: – Wzrostu sondaży dla Biedronia z tych objazdów nie widać. Utwardzał swoich, na jego stand-upy przychodzili już i tak przekonani. Polityka to nie teatr, a sama hipnoza nie wystarczy.

 

Propozycje zebrane na "Burzach mózgów" miały zostać przeanalizowane przez 60 ekspertów, którzy działają przy Biedroniu. To oni tworzą ostateczną wersję jego programu.  
Doradcy byłego prezydenta Slupska są przekonani, że niezwykle istotną rolę w kluczowym roku wyborczym odegra dyskusja o relacjach państwo-Kościół. Dlatego – wbrew niektórym plotkom – nie będzie złagodzenia antyklerykalnej linii, jaką od miesięcy prezentuje Biedroń i skupieni wokół niego politycy i współpracownicy.

 

 
Stanowczo dementujemy te informacje. Wystarczy do nas zadzwonić i dopytać – tak jeden z doradców Biedronia komentuje w rozmowie z WP niedawne teksty, w których informowano, iż jego partia opowiedzieć się ma za pozostawieniem religii w szkole, a sam Biedroń nie będzie tak radykalnie lewicowy światopoglądowo, jak się spodziewano.

 

Wirtualna Polska widziała fragment analizy programowej formacji Biedronia (prezentujemy go poniżej, o jego założeniach pisała także "Rz"). Nie ma mowy – wbrew plotkom – o rezygnacji z postulatu usunięcia religii ze szkół.
Pieniądze wydawane na religię w szkołach publicznych mogłyby zostać przeznaczone na żłobki i przedszkola. Czy Polki i Polacy oczekują dostępu do żłobków i przedszkoli, czy modlenia się?
– pyta retorycznie dr Marcin Anaszewicz, najbliższy współpracownik i doradca b. prezydenta Słupska.

 

 
Biedroń chce także "skontrolować" kościelne tace. "Zbiórki publiczne organizowane przez Kościół nie są obecnie poddane regulacjom i kontroli. Tak naprawdę nie wiemy, ile trafia na tzw. tacę. Szacunki mówią o kwotach od 1,2 mld zł do nawet 6 mld zł. W wariancie minimum w przypadku rejestrowania i opodatkowania zbiórek, budżet państwa zostałby zasilony kwotą ok. 150-200 mln zł" – czytamy w dokumencie programowym.

 

 

 

   Publikacja za zgodą wp.pl

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 20

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --19
  ~ ewwej
  Poniedziałek, 07.01

  Po cholerę go promujecie? Kandydat warty tyle co Krzysztof Kononowicz.

 2. 2
  +15
  ~ Becia
  Poniedziałek, 07.01

  Bardzo dobrze ze o nim piszecie. Robert to spoko gość będę na niego głosowała

 3. 3
  --20
  ~ 123
  Poniedziałek, 07.01

  Słupsk do ruiny doprowadził podróżami na ich koszt po całym świecie,pewnie dewiantów szukał? a teraz widać mąci lewackie czerepy tu.A bata i pogonić darmozjada

 4. 4
  --25
  ~ jaaaaaaaaaaaa
  Poniedziałek, 07.01

  won z PEDAŁEM

 5. 5
  --13
  ~ Ludu
  Poniedziałek, 07.01

  A w Elblągu są tacy co to uwielbiają, za co . Zbieranina to mieszkańcy i nie myślą a potem narzekają.

 6. 6
  --1
  ~ Katolik
  Poniedziałek, 07.01

  Przypuszczam, że skończy tak jak ruch Palikota, Nowoczesna itp.

 7. 7
  --7
  ~ zalecenia
  Poniedziałek, 07.01

  postulaty słuszne i godne realizacji niestety orientacja seksualna lidera znacznie osłabi poparcie społeczne dla tego programu bardzo potrzebnego. Facet, wypchnij kogoś z jajami przed siebie sam zostań w drugim rzędzie dla dobra sprawy.

 8. 8
  +33
  ~ popieram
  Poniedziałek, 07.01

  28 lat nie było ludzi którzy pozbieraliby to wszystko i złożyli spójny program. To wszystko przez czad który spuścił na polski naród JP2

 9. 9
  +17
  ~ ccc
  Poniedziałek, 07.01

  Najpierw rewolucja społeczna obyczajowa przyjdzie sama

 10. 10
  --43
  ~ Stefan Rembelski
  Poniedziałek, 07.01

  Obyczajówka, antyklerykalizm i to wszystko - czyli tradycyjnie nic nie mają do powiedzenia. No ale tak to jest jak wierzący staje się niewierzącym - popada w kompleksy i bez psychoterapeuty nie poradzi sobie. Skoro jest niewierzący to co go obchodzą wierzący - to wraca jak natręctwo a na końcu rodzina prosi o chrześcijański pochówek. Fatalne choróbsko. W sferze gospodarczej stara śpiewka - zabrać tym co ciężko i długo pracują by rozdać tym co się pracą brzydzą i samemu trochę przytulić. Jeszcze chcą podobnie jak PiS przenosić urzędy centralne z Warszawy na prowincję. Ministerstwo zdrowia do Białegostoku a oświaty do Wrocławia, budownictwa do Szczecina a transportu do Przemyśla. Tylko warszawiacy będą mieli po równo, reszta będzie gonić przez całą Polskę. Monty Python by nie wymyślił.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.