Środa, 26.06.2019, Imieniny: Paulina, Jan, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Władze Pieniężna usunęły popiersie gen. Czerniachowskiego. Zniknął symbol komunizmu i totalitaryzmu

18.09.2015, 09:30:49 Rozmiar tekstu: A A A
Władze Pieniężna usunęły popiersie gen. Czerniachowskiego. Zniknął symbol komunizmu i totalitaryzmu
fot. sputniknews.com

17 września 1939 roku, w dniu 76 rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, władze Pieniężna usunęły popiersie radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego z pomnika stojącego w tym miasteczku od lat 70-tych ubiegłego wieku. Zdemontowane popiersie trafi do magazynu, a następnie prawdopodobnie zostanie zabrane do Rosji - informuje TVN24.pl

Usunięcia pomnika kontrowersyjnego generała, który przez Polaków nazywany jest "katem AK", domagali się kombatanci Armii Krajowej, a także mieszkańcy Pieniężna. Sprzeciwiała się temu strona rosyjska, która uważa Czerniachowskiego za bohatera i jednego z najzdolniejszych radzieckich dowódców.

Niedawno uprawomocniła się zgoda wydana przez starostę braniewskiego dot. rozbiórki pomnika generała Armii Czerwonej. Jak powiedział TVN24 burmistrz Pieniężna Kazimierz Klejdo, data demontażu popiersia - 17 września, nie była przypadkowa.

- Zdecydowałem się na usunięcie popiersia w tym dniu, żeby nadać temu symboliczne znaczenie. 17 września, to doskonała okazja, żeby w ten choćby sposób uczcić pamięć ofiar sowieckiej agresji z 1939 roku - przekazał TVN24 burmistrz.

źródło: tvn24.pl
 

oprac.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ k76876
  Piątek, 18.09

  i super

 2. 2
  +6
  ~ AM ale już nie koniecznie
  Piątek, 18.09

  Lance do boju: Szable w dłoń: Bolszewika goń, goń, goń.....

 3. 3
  --5
  ~ Prorok Igor
  Piątek, 18.09

  A pani Ambasador Polski w Moskwie w zwi ązku z tym wydarzeniem została wezwana do Rosyjskiego MSZ i ... http://pl.sputniknews.com/polska/20150917/1028518.html

 4. 4
  +4
  ~ i
  Piątek, 18.09

  I HWD mordercy.

 5. 5
  0
  ~ Twój e-mail
  Piątek, 18.09

  W końcu zrobiono to co należało już zrobić dawno temu ! ! ! Żywotem „Naszego bohatera ? ? ?” w sposób bezstronny można było zając się dopiero od niedawna. W bardzo ciekawy i wydaje mis się szczegółowy sposób uczynili to również znani nam redaktorzy lokalnej telewizji : http://www.tv.elblag.pl/42,7470-czerniachowski_-_bohater_czy_zbrodniarz%3F.html Proponuję obejrzenie odcinka „Historii z tej ziemi” , dla znudzonych, moment od 10 minuty i 50 sekundy. Można na nim zauważyć znane elbląskie osobistości które ten monument odsłaniały. Ciekawe czy dzisiaj noszą po radzieckim bohaterze żałobę ?

 6. 6
  +2
  ~ v1
  Piątek, 18.09

  Takie działanie powinno mieć miejscu juz w 1989r. Ktory kraj na ziemi stawia pomniki swoim katom?

 7. 7
  +2
  ~ KROKODYL
  Piątek, 18.09

  K ....WA dopiero traz są odważni odrazu po wjnie było trzeba wyplemic to czerwone g....wno z POLSKI j.....ać ZSRR albo inny skrót CCCP

 8. 8
  --4
  ~ sks45
  Piątek, 18.09

  kraj który niszczy pomniki historii ulega samozagładzie...

 9. 9
  +3
  ~ taki klimat
  Sobota, 19.09

  jak tłumoki nie robią co robić powinni to odwracają uwagę gawiedzi i zajmują się głupotami i szkodzą Polsce i Polakom. Idio..., k.... i złodzieje w tym kraju mają zawsze najwięcej o powiedzenia i zrobienia

 10. 10
  0
  ~ lonek
  Sobota, 19.09

  Nie chciał bym być w skórze mieszkańców Pieniężna jak w najbliższej nieuniknionej przyszłości armia naszego sąsiada wjedzie do Polski . Ile to km. jest z Kaliningradu do Pieniężna ? Proponuję dokładnie policzyć , bo musicie być przygotowani i już gotowi do wyjazdu z miasta. Nie na darmo wojsko wycinało korytarze na transzeje dla czołgów. Nie jestem zwolennikiem ani komunizmu , ani armii rosyjskiej , ale należy się przed podjęciem decyzji o niszczeniu pomników i symboli , najpierw zdrowo jeb...ć w łeb. Teraz będziemy tylko drzeć gęby że pomniki w Katyniu , Smoleńsku itd zostaną publicznie zrównane z glebą. Wtedy poprosimy pajaców i imbecylów politycznych którzy dla politycznego koryta doprowadzają małymi krokami do tragedii. Policzcie tylko odległość jaka was dzieli od Rosji

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.