Piątek, 19.07.2019, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Walory Kanału Elbląskiego dostrzeżone przez wp.pl

10.07.2015, 13:00:56 Rozmiar tekstu: A A A
Walory Kanału Elbląskiego dostrzeżone przez wp.pl
fot. archiwym redakcji (fot. Adrian Sajko)

- Trasę z Mazur do Bałtyku można pokonać transportem wodnym, korzystając z właśnie wyremontowanego Kanału Elbląskiego. Nie trzeba nawet martwić się 100-metrową różnicą poziomów, bo dzięki oryginalnym, XIX-wiecznym rozwiązaniom jej pokonanie to pestka. Kanał jest też hydrotechnicznym unikatem, gdyż jako jedyny na świecie czynny szlak wodny wykorzystuje do przemieszczania jednostek pływających system wózków i pochylni napędzanych energią wody - czytamy na wp.pl.

W materiale opublikowanym dziś na stronie wp.pl wymieniane są walory Kanału Elbląskiego będącego najdłuższą w Polsce żeglowną drogą wodną. - Wraz z odgałęzieniami liczy ok. 150 km i łączy Zalew Wiślany i Bałtyk z jeziorami mazurskimi. Pozwala przepłynąć z Gdańska przez Elbląg do Ostródy i Iławy. Kanał jest też hydrotechnicznym unikatem, gdyż jako jedyny na świecie czynny szlak wodny wykorzystuje do przemieszczania jednostek pływających system wózków i pochylni napędzanych energią wody. Od 1978 r. jest zabytkiem, a od 2011 r. posiada status pomnika historii - opisuje wp.pl.-  Na całej jego długości łączna różnica poziomów przekracza 100 m. Jej pokonanie umożliwiają pochylnie, czyli szyny, po których poruszają się jednostki. Na niektórych odcinkach sprawia to wrażenie, że statki płyną po trawie. W rzeczywistości są ciągnięte przez wózki, których koła i turbiny napędza siła spadającej wody.

Zwrócono również uwagę na zakończoną niedawno renowację. - Pierwszy od czasu powstania generalny remont Kanału trwał łącznie prawie cztery lata i pochłonął 95 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 57 mln. Przez półtora roku szlak był nieczynny. Oficjalne otwarcie odbyło się pod koniec maja br. Mimo nieprzewidzianych zdarzeń, budżet ani termin nie zostały przekroczone - zaznaczono w materiale wp.pl.

Więcej na ten temat na wp.pl


opr.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ asd
  Piątek, 10.07

  A czy wp.pl to jakis wazny portal?

 2. 2
  +1
  ~ niech
  Piątek, 10.07

  Kiedy wreszcie przekop mierzei na to czekamy a warmię i mazury to mamy głęboko wiecie gdzie d****

 3. 3
  +2
  ~ uwaga
  Piątek, 10.07

  ostrzegam- kanał jest nieżeglowny dla średnich i dużych jednostek, zarośla i potworne płycizny!!! a przy okazji tytułu to on łączy morze z warmią chyba a nie mazurami?

 4. 4
  --1
  ~ izka
  Piątek, 10.07

  i bajecznie

 5. 5
  +7
  ~ dsada
  Piątek, 10.07

  Do "uwaga", Ostróda jest na Mazurach, a Warmia ciągnie się przez Braniewo do Olsztyna. A Mazura jakby oblewają Warmię z trzech stron: od zachodu, południa i wschodu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.