Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii GOSPODARKA

Pogłębienie toru wodnego i 1200 nowych miejsc pracy. Jak będzie przebiegał rozwój portu w Elblągu?

17.01.2015, 08:00:07 Rozmiar tekstu: A A A
Pogłębienie toru wodnego i 1200 nowych miejsc pracy. Jak będzie przebiegał rozwój portu w Elblągu?
fot. Adrian Sajko

 W piątek, 16 stycznia odbyła się konferencja naukowa pt. „Elbląg miasto nowej Hanzy. Rozwój gospodarczy Elbląga na drodze innowacyjnych inwestycji w infrastrukturę portu morskiego i lotniska”. W wydarzeniu wziął udział m.in. Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.

Zorganizowana konferencja miała na celu omówienie planu działań związanego z  rozwojem gospodarczym Elbląga, poprzez rozkwit portu morskiego.

Elbląg jest bardzo ważnym ośrodkiem rozwoju całego regionu Warmii i Mazur. Bardzo liczymy na to, że to miasto mając tak ogromny potencjał gospodarczy, aktywność i potencjał społeczny jak również możliwości logistyczne - będzie bardzo mocno stanowił o tym rozwoju

- rozpoczął Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko mazurskiego.

Marszałek podkreślał, że postęp elbląskiego portu w dużej mierze zależy od rozwoju transportu, zarówno od strony lądowej jak i od strony morskiej. Do tej pory skupiano się na rozbudowie portu przez Mierzeję, co było krokiem naprzód. Sam kanał jednak nie oznacza automatycznego rozwoju portu. Potrzebne są również działania na rzecz właściwej kondycji torów wodnych, co zostało ujęte m.in. w kontrakcie terytorialnym.

Transport i turystyka wodna może dać miastu i okolicom ponad 1200 nowych, dobrze opłacanych miejsc pracy

- stwierdził marszałek woj. warmińsko-mazurskiego.

W rozwoju gospodarczym miała również pomóc miastu rewitalizacja elbląskiego lotnictwa. Pomysł jednak nie otrzymał akceptacji przez Komisję Europejską. Jak podkreśla Gustaw Marek Brzezin, nasze miasto może liczyć na wsparcie ze strony regionu Warmii i Mazur.

Swoją perspektywę postępu gospodarczego przedstawił również Prezydent Miasta. - Elbląg w nowych realiach Hanzy ma szansę wiodącym ośrodkiem na mapie gospodarczej. Jednym z głównych atutów jest doskonałe położenie miasta i jego skomunikowanie. Jesteśmy połączeni w międzynarodową sieć transportową. Posiadamy port morski i lotnisko. Zwiększa to konkurencyjność Elbląga i stwarza szanse rozwoju gospodarczego nie tylko na tle naszego regionu czy kraju, ale również na arenie międzynarodowej poprzez współpracę z krajami nadbałtyckimi i Federacją Rosyjską - poinformował Witold Wróblewski.

Prezydent stwierdził, że narzędziem do osiągnięcia tego celu miałoby być zaplanowane inwestycje w nowoczesną infrastrukturę. Nowa perspektywa finansowa na lata 2014/2020 ma być ogromną szansą. Witold Wróblewski chce maksymalnie wykorzystać możliwości rozwoju, które dają projekty unijne.

Jednym z najważniejszych zadań ma być dalsza modernizacja drogi S7. Połączenie między Gdańskiem i Warszawą ma przyczynić się do rozwoju możliwości transportowych.

Kolejnym krokiem wg Witolda Wróblewskiego ma być maksymalne wykorzystanie i dalszy rozwój elbląskiego portu m.in. poprzez przekopanie toru wodnego oraz aktywizację żeglugi i ruchu turystycznego.

W najbliższych latach przewidujemy pogłębienie wejścia do portu. Dokumentacja jest już przygotowana, więc inwestycja w najbliższym czasie będzie realizowana

- podsumował Prezydent Elbląga.

Magdalena Marcinkiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 9

%11.1 %88.9


Galeria / Elbląg w Hanzie - konferencja Lions Club w EUHE ( zdjęć 30 )
Dodano: 2015-01-16 | fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ 997
  Sobota, 17.01

  kolejny DEB.ilizn DEB.ilnych wizjonerów !!!!!!

 2. 2
  +3
  ~ NOVAK
  Sobota, 17.01

  a kiedy panie prezydencie mieszkańcy ZAWODZIA będą mogli żyć normalnie bez tego całego SYFU który towarzyszy rozwojowi tego portu ????? dlaczego cały transport towarów do portu odbywa się właśnie przez ZAWODZIE nie po to powstała trasa Unii Europejskiej ???

 3. 3
  +17
  ~ bigi
  Sobota, 17.01

  Śmiechłem jak przeczytałem "lotnisko"

 4. 4
  +20
  ~ Arnold Boczek z pod Embląga
  Sobota, 17.01

  Chłopcy weźcie koło i walnijcie się w czoło - nie macie bladego pojecia o czym mówicie. Skończycie jak Kompania Węglowa. Ogólno dostępne dane: „Prawie 32,9 mln ton towarów przeładowano w porcie gdańskim w ubiegłym roku. Obecnie spółka zatrudnia 573 pracowników, gdy niedawno było to ponad 700 osób.”

 5. 5
  +11
  ~ elblązanin
  Sobota, 17.01

  ***o nie konferencja sranie po ścianie nic POpaprańcy nie zrobili przez 8 lat rzadzenia !! przekopu nie ma!! nie rżnijcie głupa zawsze mieliście to w dupie!!idioci pieprza jakieś mrzonki o lotnisku!!nie lubię ciulów

 6. 6
  +19
  ~ sąsiad
  Sobota, 17.01

  na początek to może niech wznowią kursy statków do Krynicy i Stegny a potem niech myślą o lotnisku i porcie . Żegludze Gdańskiej bardziej się opłaca wynajmować budynek na knajpę niż na rejsy z 4 portu RP .

 7. 7
  +21
  ~ hedes
  Sobota, 17.01

  1200 miejsc pracy? przypominam, że ci sami mądrale ładując setki milionów w Modrzewinę mówili, że tam będzie 5000 miejsc pracy, ile jest? może 100 a może i nawet mniej,

 8. 8
  --2
  ~ ZYX
  Sobota, 17.01

  http://tygiel.eu/teksty/prof-andrzej-piskozub-perspektywy-rozwojowe-regionalnego-krajowego-i-zagranicznego-zaplecza - polecam zainteresowanym szansami rozwoju portu w Elblągu

 9. 9
  +19
  ~ Obywatel EL
  Sobota, 17.01

  Zakaz sprzedaży dopalaczy w bufecie UM !!!

 10. 10
  +19
  ~ cieciorka
  Sobota, 17.01

  Kompromitacji końca nie widać.... Kto niby był na tej "konferencji" autorytetem naukowym, może przedstawiciele LC, Eu-HE, a może ten z magiczną miną czarniak, a może luks?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0760188102722