Czwartek, 16.07.2020, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Procent najuboższych największy na Warmii i Mazurach

10.06.2015, 09:01:29 Rozmiar tekstu: A A A
Procent najuboższych największy na Warmii i Mazurach
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( źródło: http://www.siedlce.caritas.pl )

W całej Polsce 2,8 mln osób żyje poniżej minimum egzystencji. Najgorszej jest na Warmii i Mazurach, ponieważ w ten sposób żyje tu co szósty mieszkaniec. Natomiast na Śląsku co dwudziesty. Odsetek osób ubogich po trochu rośnie.

Najpowszechniejsza miara rozumienia bycia ubogim w Polsce określana jest przez minimum egzystencji. Jest to kwota określana przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, wystarcza ona tylko i wyłącznie na podstawowe potrzeby tj. najtańsze jedzenie, a także dach nad głową. Jeśli i tego by zabrakło to jak zauważa gazeta wyborcza.pl mielibyśmy do czynienia z "biologicznym wyniszczeniem", czyli niedożywieniem, większą podatnością na choroby. W tym wszystkim niestety nie ma mowy o wydatkach na różnego rodzaju przyjemności, sport czy też kulturę. 

W naszym kraju osób, których dochody nie pokrywają nawet absolutnie minimalnych potrzeb jest aż 2,8 mln. Stanowią 7,4 % całego społeczeństwa. Przez wiele lat odsetek spadał, ale poprzez kryzys, który przyniósł pogorszenie sytuacji, odsetek ubogich osób rośnie.

Kolejna miara ubóstwa w naszym kraju to tzw. ubóstwo ustawowe Jej granice określa poziom dochodów, który uprawnia do starania się o pomoc społeczną. Jak zauważa wyborcza.pl wystarczy, że przez kilka lat progi te nie są waloryzowane, a poziom ubóstwa jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki spada. I odwrotnie - podwyżka progów powoduje "wzrost" zasięgu ubóstwa.

Miarą porównawczą również można zbadać poziom ubogich w Polsce. Wówczas należy uznać, że do grupy ubogich zaliczają się osoby, których wydatki nie przekraczają połowy przeciętnych wydatków rodziny w Polsce. Jeśli w ten sposób będziemy to mierzyć, wówczas okaże się, że osoby biedne stanowią 16,2% społeczeństwa.

W związku z tym jak zauważa gazeta wyborcza.pl ujęcie relatywne wydawałoby się najlepsze, ale ma także swoje wady. Mianowicie im społeczeństwo jest bogatsze, tym granica ubóstwa stawiana jest wyżej. Nie można w żaden sposób porównać sytuacji pomiędzy krajami.


Zresztą w jaki sposób by nie mierzyć ubóstwa, zawsze są te same czynniki, które popychają ku biedzie. Są to bezrobocie, słabe wykształcenie, zamieszkiwanie na wsi, dużo dzieci w rodzinie (zwłaszcza więcej niż trójka).

- Wśród osób skrajnie ubogich ok. 60 proc. to mieszkańcy wsi (podczas gdy w całej populacji - prawie 40 proc.), a jedna trzecia populacji skrajnie ubogich to osoby poniżej 18. roku życia - wyjaśnia dla gazety wyborczej.pl biuro prasowe GUS.

W miastach najbiedniejsi stanowią tylko 1%, natomiast na wsi 12 razy więcej, całego społeczeństwa. Jeśli nawet jedna osoba w domu będzie bezrobotna, wówczas odsetek skrajnie ubogich w takiej grupie rośnie do 15%.

Najgorzej żyje się na Warmii i Mazurach, gdzie wskaźnik życia poniżej minimum egzystencjalnego wynosi ponad 14%, w świętokrzyskim jest to około 12%. Najlepiej jest na Śląsku tutaj poniżej minimum żyje około 4 % społeczeństwa.


źródło: wyborcza.ploprac.

IK

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Do pomorskiego!
  Środa, 10.06

  Ten artykuł dotyczy warmii i Mazur czy Elbląga?

 2. 2
  +5
  ~ kazik
  Środa, 10.06

  A i tak głosują na PO, Gajowego a teraz zagłosują na Nowoczesną PL, lipa lewe dochody ! A wymienieni pozwalają kombinować

 3. 3
  +4
  ~ wolski my naród, wolski ród ..
  Środa, 10.06

  Te k.... normalnych wykształconych zaradnych i bystrych ludzi w biedę wpędzają nie żadnych dzieciorobów, alkoholików czy nieuków. Przy korycie siedzą nieuki dziecioroby, nepoci i złodzieje dlatego takie "cuda Tuska" maja miejsce, rzeczy nie do pomyślenia w opresyjnej prześladowczej "komunie"

 4. 4
  +2
  ~ zło powróci
  Środa, 10.06

  prawie wszędzie na stołkach patola, nienawidząca wykształconych, ambitnych i pracowitych ludzi z pogardą na nich patrzących i mających wielką jeszcze z tego satysfakcję

 5. 5
  +3
  ~ Elb123
  Czwartek, 11.06

  Największa bieda i bezrobocie w województwie olsztyńskim (my tu jesteśmy przypadkowo), a śmieszni politycy Elbląga dają "medale" tym fachoFcą z olsztyna za jakieś tam "lecie" samorządu w Elblągu. Komunistyczna szopka!?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.