Poniedziałek, 24.06.2019, Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Nie będzie zmian w Karcie Nauczyciela? Duda chce je zablokować

01.06.2015, 09:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nie będzie zmian w Karcie Nauczyciela? Duda chce je zablokować
fot. Adrian Sajko (zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu)

Związki oświatowe są przekonane, że prezydent Andrzej Duda będzie bronił Karty Nauczyciela. Podczas trwania kampanii wyborczej wysłał on m.in. do Związku Nauczycielstwa Polskiego zapewnienie w formie pisemnej, że jako prezydent będzie zabiegał o podniesienie rangi, pozycji zawodowej i znaczenia nauczycieli. Również zauważał, iż nie będzie za szkodliwymi zmianami w Karcie Nauczyciela, które są proponowane, ponieważ godzą one zarówno w stabilność zatrudnienia oraz możliwość rozwoju zawodowego nauczycieli.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował gazetaprawna.pl, że Andrzej Duda zadeklarował skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności art. 5 ust. 5g, art. 7 ust. 1, art. 17 ust. 4 i art. 58 ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) z ustawą zasadniczą.

Te przepisy dają możliwość dla samorządów do przekazywania szkół prywatnych podmiotom, w tym stowarzyszeniom bądź spółkom komunalnym. Według ZNP te działania naruszają art. 70 ust. 3 zdanie pierwsze konstytucji tj. dostęp do publicznych, bezpłatnych szkół prowadzonych przez samorządy. Taki wniosek związek złożył już wcześniej do trybunału, ale nie został on rozparzony, ponieważ uznał, że ZNP nie ma interesu prawnego. Natomiast samorządy zauważają, że przekazując szkoły spółkom komunalnym bądź stowarzyszeniu, nie mają na celu pozbywać się realizacji zadań oświatowych, ale w ten sposób racjonalnie zarządzać oświatą.

- Chyba lepiej jest dla nauczycieli, że mają pracę w stowarzyszeniowej szkole, gdzie są zatrudniani na podstawie kodeksu pracy, zamiast trwać przy karcie i zasilać szeregi bezrobotnych – wskazywała dla gazetyprawnej.pl Krystyna Mikołajczuk–Bohowicz, wójt gminy Repki (woj. mazowieckie).

Związkowcom zdaniem wójt zależy wyłącznie na tym by to samorządu prowadziły szkoły, ponieważ w tego typu placówkach stosuje się przywileje z karty. Jak podkreśla szkoła stowarzyszeniowa nadal jest publiczna i bezpłatna. Dla rodziców i uczniów nic się nie zmieni.

Ministerstwo Edukacji Narodowej również podchodzi do pomysłu utrzymania Karty Nauczyciela z dystansem. Minister Edukacji twierdzi, że jej następca powinien rozpocząć swoje urzędowanie od zlikwidowania tego dokumentu oraz napisania nowej ustawy o zawodzie nauczyciela. Eksperci podkreślają, że jeśli przy władzy po wyborach parlamentarnych, utrzyma się obecna władza, prezydent elekt będzie miał trudności w blokowaniu zmiany w karcie.

– Związkowcy muszą pamiętać, że prezydent może co najwyżej zawetować ustawę, która i tak ostatecznie może przejść przez Sejm, lub np. odesłać ją do Trybunału Konstytucyjnego. Z pewnością nie może całkowicie zablokować zmiany w karcie, jeśli taka będzie wola rządu – dodawała dla gazetyprawnej.pl dr Magdalena Zwolińska, adwokat z kancelarii DLA Piper Wiater sp. k.

 

źródło: gazetaprawna.pl

 

oprac.

IK

Oceń tekst:

Ocen: 12

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ eldorado
  Poniedziałek, 01.06

  Duda da wszystkim!

 2. 2
  +14
  ~ Obserwator
  Poniedziałek, 01.06

  W końcu żonka nauczyciel to coś jej sie za sukces męża należy. Kiedyś wróci do zawodu i do szkoły w której wszyscy bedą jej dozgonnie wdzięczni....

 3. 3
  +10
  ~ powiec
  Poniedziałek, 01.06

  Uważajcie jak wam wszystko PISda aż się zdziwicie!;) Oczywiście da z tego co zapłacimy w powiększonych podatkach lub we wzroście zadłużenia kraju!

 4. 4
  +7
  ~ Dreptak
  Poniedziałek, 01.06

  papier jest cierpliwy - wytrzyma wszystko, co Duduś obieca...

 5. 5
  +7
  ~ JJ
  Poniedziałek, 01.06

  Jakie "szkodliwe zmiany"? Za stare, komunistyczne przywileje z Karty Nauczyciela płacą wszyscy podatnicy panie Duda.

 6. 6
  +1
  ~ awer
  Poniedziałek, 01.06

  Bez przesady Panie Prezydencie. Inne grupy zawodowe nie mają takich wygórowanych przywilejów! Tez bym chciała krócej pracować w tygodniu , mieć ok. 100 dni urlopu wypoczynkowego, urlopu dla poratowania zdrowia itd. I proszę mi nie mówić, że trzeba było się uczyć !!!!!

 7. 7
  +7
  ~ zocha
  Poniedziałek, 01.06

  Dać każdemu po tysiąc euro motywacyjnego co miesiąc i wczasy miesięczne zimowe w Alpach bo się przecie kredą zapylają bidulki i muszą dorabiać na posadach radnych bo czas mają, a życie kosztowne jest.

 8. 8
  +12
  ~ Aviator
  Poniedziałek, 01.06

  Karta nauczyciela psuje nauczycieli i nie pozwala pozbywać się miernot a tym samym przyczynia się do znacznego spadku poziomu nauczania. "Miernoty" nauczycielskie produkują "miernoty" uczniowskie/studenckie, zresztą "takie magistry" mogą i tak bez przeszkód pracować "na zmywaku" w Irlandii !!! Trzeba mieć naprawdę niskie IQ aby tego nie dostrzegać !

 9. 9
  +4
  ~ wniosek
  Poniedziałek, 01.06

  Młodzi nauczyciele, przy tych już z wieloletnim stażem , to nie maja szans na żaden awans.Tylko zlikwidować kartę i dac równe szanse , a juz szczególnie dla tych nauczycieli najlepszych, tych co wegetują to po prostu pożegnać.

 10. 10
  +6
  ~ Emeryt
  Poniedziałek, 01.06

  Duda utworzył komisję interwencyjna w trakcie kampanii wyborczej prowadzoną przez Kwiatkowskiego. Jak odebrał nominację na Prezydenta zamknął komisję. Wierzyć Dudzie to jak Kaczyńskiemu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.