Środa, 26.06.2019, Imieniny: Paulina, Jan, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Czeka nas fala emigracji? Co trzeci uczeń i student planują wyjazd

04.05.2015, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czeka nas fala emigracji? Co trzeci uczeń i student planują wyjazd
fot. Adrian Sajko (zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu)

Młodzi ludzie coraz rzadziej wybierają się na studia. Kształcą się w szkołach zawodwoych na danym kierunku, aby podjąć pracę. Jednak według badań Bilansu Kapitału Ludzkiego przeprowadzonych przez Polska Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że młodzi ludzie jeżeli będą zarabiali poniżej własnych oczekiwań, zamierzają wyjechać. 

 
Młodzi ludzie nie oczekują, że jak zaczną pracę będą otrzymywać wysokie pensje. Każda z badanych grup, deklarowała satysfakcjonujące dla nich zarobki znacznie poniżej średniej krajowej, a właściwie często wskazywali bardzo realistyczne zarobki. 80% deklaruję zmianę miejsca zamieszkania , jeżeli nie uda im się znaleźć pracy w miejscu zamieszkania, a w dalszej kolejności deklarują chęć przekwalifikowania się. Jednak 1/3 badanych osób deklaruje, że jeżeli nie znajdzie pracy, która będzie ich zadowalała finansowo wówczas wyjedzie za granicę.
 
Największą chęć przekwalifikowania wykazują uczniowie liceów profilowanych, natomiast najmniejsza jest wśród uczniów szkół zawodowych. Według przeprowadzonych badań największa liczba planujących wyjazd to mężczyźni kształcący się w liceach profilowanych oraz zasadniczych szkołach zawodowych. 
 
Badania wykazały, że największą gotowość wyjazdu za granicę zgłaszali uczniowie, którzy swoją karierę planują jako pracownicy budowlani (co druga osoba), dalej znajdują się  uczniowie szkół zawodowych na kierunkach mechatroniki i mechaniki pojazdowej. Następnie technicy informatyczni oraz osoby związane z kierunkiem hotelarsko-turystycznych. Najrzadziej deklarujący, chociaż ten wynik jest bardzo zbliżony do 30% to są uczniowie kształceni w zawodzie technika ekonomisty oraz technika farmaceuty. 
 
Deklaracje studentów wyglądają podobnie. Studenci gotowi są przekwalifikować się oraz przeprowadzić w obrębie kraju w celu znalezienia pracy. Najwięcej studentów chcąc wyjechać za granicę po studiach badanie wykazało we Wrocławiu. Tam co 5 badany wyraża deklaracje wyjazdu. Najmniej tego typu deklaracji składali studenci z Poznania, bo co 10. 
 
Największa liczba studentów, która deklaruje wyjazd uczy się na kierunkach  międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz filologia romańska. Wyjazdy planują także co czwarty student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, a także turystyki i rekreacji. 
Chęć wyjazdu studentów na kierunkach elektronika i telekomunikacja, architektura i urbanistyka, biotechnologia i fizyka techniczna jest podobna liczbowo do tych, którzy w   kraju zamierzają pozostać. Studenci psychologii, inżynierii bezpieczeństwa, transportu, prawa oraz nauk o rodzinie najrzadziej deklarują chęć wyjazdu.
 
źródło:  gazetaprawna.pl
 
 
oprac.
 
IK

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Jest super
  Poniedziałek, 04.05

  Druga kadencja rządów PO, jakby to na PIS zwalić ?

 2. 2
  +14
  ~ joen
  Poniedziałek, 04.05

  Polska od siedmiu lat jest na fali emigracji ,tylko się o tym mało mówi ,a nieoficjalne dane mówią o 5 milionach polaków którzy wyjechali za chlebem .Ciekawe co czeka nasz kraj za około 10 lat ?????????????

 3. 3
  --10
  ~ powiec
  Poniedziałek, 04.05

  Wiecie jak to jest u nas z brezrobociem? Oficjalnie jest w Elblągu około 8 tys bezrobotnych, a nieoficjalnie KFC nie może u nas od pół roku znaleźć 16 ludzi do pracy!!!

 4. 4
  +8
  ~ edukator
  Poniedziałek, 04.05

  Co to za dane??? Liceów profilowanych nie ma od kilku lat! Jeśli autorka miała na myśli ogólniaki o określonych profilach, to śpieszę z wyjaśnieniem: licea profilowane to coś innego. Moje prywatne dane wykazują, że 100% planuje wyjechać

 5. 5
  +10
  ~ d
  Poniedziałek, 04.05

  do powiec a dowiedziałeś się ile chcą dać w KFC? i jakie stawiają warunki? to że jest w EG nędza to nie znaczy że chcę się dać dymać , bo w imię czego?

 6. 6
  --7
  ~ powiec
  Poniedziałek, 04.05

  Do "d" A w Gdańsku czy Warszawie to w KFC płacą tyle co w Londynie czy tyle co w całej Polsce?;)

 7. 7
  +11
  ~ turban
  Poniedziałek, 04.05

  powiec, po pierwsze smierdzisz czosnkiem, po drugie pejsy ci wisza az do ziemi. to ze wy czosnkowi upodliliscie ten narod i kazecie polakom pracowac za miske ryzu to nie znaczy ze kazdy pojdzie na wasz uklad. za ta smieszna pensyjke to sie moze conajwyzej utrzmac student POd warunkiem ze mieszka u rodzicow. To wlasnie tacy powcy doprowadzili do tego ze za place minimaln nie da sie wpolsce w pojedynke przezyc. w grecji ktora jest bankrutem i POdobno krajem biedy placa minimalna to 700 euro. a w polsce POd zydowska okupacja na zielonej wyspie donka? 400 euro. masz porownani POwska szumowino zaklinajca rzeczywistosc. gardze toba!

 8. 8
  +13
  ~ kochamPolske
  Poniedziałek, 04.05

  Dalej glosujcie za bronkiem czy duda to niebawem nikt tu nie zostanie, Polska przestanie istniec juz nawet nie teoetycznie ale wogole zniknie z mapy swiata. Dla mnie jedyna nadzieja w Kukizie i nie zamierzam tym razem wybierac mniejszego zla ale tym razem zaglosuje za wiekszym dobrem czyli za dobrem dla obywateli Polski!

 9. 9
  +11
  ~ nie dla tych
  Poniedziałek, 04.05

  Ocknijcie sie wreszcie wszyscy KONIEC rządzenia tej elity????inaczej POzdychamy przed 67 i nasze dzieci wszystkie stąd wyjadą.

 10. 10
  --10
  ~ oddać_kasę
  Poniedziałek, 04.05

  Niech sobie studenci jadą, tylko wcześniej niech pokryją koszty bezpłatnej nauki. Po co naród ma płacić za ich wykształcenie, skoro oni planują wyjazd z kraju

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.