Środa, 12.08.2020, Imieniny: Klara, Lech, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Hotele bezprawnie wymagają wypełnienia karty meldunkowej

03.04.2015, 11:50:38 Rozmiar tekstu: A A A
Hotele bezprawnie wymagają wypełnienia karty meldunkowej
Źródło: ShutterStock

Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych otrzymał informację, że niektórzy przedstawiciele branży hotelarskiej dalej wymagają od swoich klientów wypełnienia karty meldunkowej. Jednak obowiązek zakwaterowania został zniesiony już dwa lata temu i nie powinien być stosowany.

- Zaczęły do nas dochodzić sygnały, iż wciąż obowiązują tak zwane karty meldunkowe w hotelach. Mimo, że obowiązek meldunkowy jeżeli chodzi o tymczasowe zameldowanie w hotelach ustał już dwa lata temu. Od 1 stycznia 2013 nie ma obowiązku meldunku tymczasowego w hotelach a nadal stosowane są takie praktyki. Na jakiej podstawie prawnej ktoś żąda okazania dokumentu tożsamości i kartę meldunkową do wypełnienia? Nie ma podstaw prawnych do takich działań. Hotel może gromadzić dane na podstawie umowy najmu, aby egzekwować kwoty od klienta - mówi w serwisie gazetaprawna.pl Monika Krasińska, Dyrektor Departamentu Orzecznictwa, Legislacji i Skarg w Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Karty meldunkowe zawierają rubryki, które przedsiębiorcom nie powinny być do niczego potrzebne. Hotel ma prawo wymagać danych tylko niezbędnych do identyfikacji danej osoby. Jednak istnieją przesłanki, że przedstawiciele każą wpisać imię, nazwisko, imiona dzieci czy też datę urodzenia, co tak na prawdę nie ma umocowania  prawnego.

- Jest wiele dziwnych praktyk, dla których podstaw prawnych nie ma nigdzie wskazanych, a każde zbieranie danych muszą poprzedzać normy prawne – dodaje Monika Karasińska.

GIODO zapowiada kontrole w branży hotelarskiej.

 

Źródło : gazetaprawna.pl

MM

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ sadasdsad
  Piątek, 03.04

  Wziac sie za tych darmozjadow trzeba,.

 2. 2
  +5
  ~ jjj
  Piątek, 03.04

  wiekszosc hoteli szczegolnie te elblaskie to zwykle pralnie brudnych pieniedzy

 3. 3
  +3
  ~ rwel
  Piątek, 03.04

  "Hotel ma prawo wymagać danych tylko niezbędnych do identyfikacji danej osoby. Jednak istnieją przesłanki, że przedstawiciele każą wpisać imię, nazwisko, imiona dzieci czy też datę urodzenia.." ..istnieją przesłanki, że zidentyfikować można na postawie paszportu, dow.osob. lub prawa jazdy, których goście nie chcą okazać ..jeśli Pani Dyr.Depart.uGeneral.Insp.Ochr.D.Osobowych słyszała, że w hotelach KARZĄ WPISAĆ dane osobowe (..imiona dzieci:) ..to może w ramach demokracji i ochrony danych osobowych ..i w dobie globalnego terroryzmu ..gdy dzieci Pani Dyrektor zginą w zamachu (nie życzę!), to.. nadal będziemy proUnijnie Chronić Dane Osobowe?

 4. 4
  0
  ~ Grr
  Piątek, 03.04

  Na pewno nie "na prawdę".

 5. 5
  +2
  ~ Michał
  Sobota, 04.04

  Pracuję w hotelu i nie wyobrażam sobie nie meldować gości, skąd mam wiedzieć co za typ będzie mieszkał, może jakiś psychol zejdzie w nocy do recepcji i zadźga recepcjonistę, albo wybuchnie pożar a ja nie mam wiedzy kto zamieszkuje pokoje. Ponadto "Hotel może gromadzić dane na podstawie umowy najmu, aby egzekwować kwoty od klienta" a do tego potrzebne są pełne dane osobowe tj. Imię, Nazwisko imiona rodziców, oraz pesel, bo w przeciwnym wypadku sąd nie przyjmie pozwu.

 6. 6
  +2
  ~ urszula
  Niedziela, 05.04

  W artykule brak mi informacji : co powinien wpisać klient przy przyjęciu do hotelu ,aby było zgodne z prawem ?

 7. 7
  +3
  ~ ~albergatore~
  Niedziela, 05.04

  Obowiązek meldunkowy w hotelu został zniesiony oczywiście, ale ze względu na bezpieczeństwo innych gości nadal obowiązuje i wynika z regulaminu hotelowego. Nie chcesz okazać dokumentu tożsamości - masz takie prawo, ale pamiętaj że hotel ma rownież prawo odmówić Tobie przyjęcia do hotelu. Bezpieczeństwo Naszych Gości jest najważniejsze!

 8. 8
  +1
  ~ czes
  Wtorek, 07.04

  a później handlują danymi osobowymi!

 9. 9
  0
  ~ Machupichcę
  Wtorek, 07.04

  Też pracuję w hotelu i średnio raz na 2 tyg. są wizyty z ABW lub Policji w poszukiwaniu różnych "ciekawych" osób. Niech GIODO wytłumaczy tym instytucjom, że w ramach ochrony danych mają zaprzestać szukania bandziorów. Niech się plenią oszuści złodzieje i inne mendy społeczne, a my w ramach ochrony ich "dóbr" będziemy wspierać GIODO. Niech się lepiej ta instytucja zajmie sprzedażą telefoniczną. Czasami ciężko się opędzić od namolnych telemarketerów i wtedy wszystko jest ok, natomiast hotel skontrolować i ukarać jest dużo prościej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.