Piątek, 27.11.2020, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Czarna strona diesla. Zamiast ekologii - rak?

31.03.2015, 09:30:13 Rozmiar tekstu: A A A
Czarna strona diesla. Zamiast ekologii - rak?
Fot. arch. redakcji

Miało być dobrze, a wyszło jak zwykle. Diesel, który rzekomo miał zmniejszyć zanieczyszczenia - truje ludzi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez rząd Stanów Zjednoczonych i WHO.

Modę na diesle rozpoczęli ekolodzy, urzędnicy oraz rząd. Prowadzona polityka i obniżenie podatków miały zachęcić społeczeństwo do zmiany rodzaju paliwa, które emitują o 20 % mniej dwutlenku węgla.

Po latach okazuje się jednak, że spaliny diesli są dużo groźniejsze niż samochodów na benzynę. Koszty zdrowotne mogą być nawet dziesięciokrotnie wyższe. WHO uznaje, że mogą powodować raka płuc i pęcherza, a kontakt z nimi szkodzi tak jak bierne palenie. Z badań przeprowadzonych przez rząd Stanów Zjednoczonych wynika, że trzykrotnie wzrasta liczba ofiar na raka płuc, jeśli miały styczność z ropą.

Powszechną praktyką jest usuwanie filtrów DPF. Często takie samochody tracą moc. Wymuszone wypalenie sadzy połączone z wymianą rozcieńczonego paliwem oleju to 500-800 zł. Koszt nowego filtra to 10 tys. złotych. Wiele kierowców wybiera tańszą alternatywę, czyli usunięcie filtra - od 600 zł do 1500zł ( w zależności od modelu). Mechanicy wycinają filtry, rozpruwają je, wyjmują wkład i wstawiają pustą puszkę. Na koniec oszukują komputer, tak by niczego nie zauważył.

Choć kodeks drogowy nakazuje, by korzystanie z pojazdu "nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych", usuwanie filtra cząstek stałych jest w Polsce powszechne i bezkarne. Za wszystko w efekcie i tak zapłaci nasze zdrowie.

 

Źródło : wyborcza.pl
 

MM

Oceń tekst:

Ocen: 7

%28.6 %71.4


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Anna
  Wtorek, 31.03

  urzekła nie ta historia..

 2. 2
  0
  ~ A1
  Wtorek, 31.03

  Co za mądrości? Po usunięciu DPF samochody często tracą moc. Pomijając fakt, czy to jest dobre, czy zgodne z prawem, ale "tracenie mocy" to na pewno wymyślił jakiś śmieszny ekolog. Radykalny ekolog stwierdziłby, że można zatrzeć silnik... :-)

 3. 3
  --1
  ~ vigg
  Wtorek, 31.03

  na coś trzeba umrzeć

 4. 4
  0
  ~ elblążankazakierownicą
  Wtorek, 31.03

  Bardzo proszę panie prezydencie o pomoc ( pilne !!! ). Proszę o jak najszybsze wyremontowanie ulicy Moniuszki od skrzyżowania z ulicą Szymanowskiego do ulicy Królewieckiej. Tam się nie da jezdzić, mamy już 2015 rok, XXI wiek. Jeszcze raz proszę. Czy pan prezydent czyta artykuły na Portelu ?????, panie prezydencie proszę przeczytać komentarze, proszę. Ja tak panu uwierzyłam, proszę niech mnie pan wysłucha, będę czekała na pana odpowiedź. .. ..

 5. 5
  0
  ~ Polak
  Wtorek, 31.03

  heh tak się robi biznes - typowa wrzutka lobbystyczna - niedługo jesli sięjednej z najbardziej skorumpowanych instytucji na świecie WHO zacznie opłacać bardziej elektorwnie węglowe niż atomowe, to stwierdzą, że się mylili (tzn.,samego słowa "mylili" oczywiście nie będzie, tak jak i tu) i że elektorwnie węglowe są mniej szkodliwe niz atomowe - a my powinniśmy mieć własny rozum i nie dać sięwodzicza nos światowym skorumpowanym organizacjim tylko robićswoje, mamy złoża węgla to ekspoatujemy węgiel i unowocześniamy polskie elektrownie węglowe a nie ładujemy kase w zagraniczne koncerny

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3574469089508